To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wrocław w Jeleniej Górze

Wrocław w Jeleniej Górze

Od kilku dni jeleniogórzanie mają szansę spotkać się z Wrocławiem w holu... Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. A wszystko to za sprawą aktualnej wystawy w Galerii Skene.

20 dużych fotografii przedstawia Wrocław w różnych ujęciach. Niektóre z nich mają głównie walory prostego dokumentu, inne - bardzo poetyckie, oddają ducha miasta. Ich autorami są fotografowie związani z Wrocławiem. Wśród nich znajdują się między innymi : Adam Bończa – Pióro, Zbigniew Tomaszczuk, Wojciech Zawadzki, Janusz Stankiewicz, Piotr Komorowski, Stanisław Kokurewicz, Andrzej Dudek - Dürer i Maciej Stawiński.

Wrocław czarno-biały, Wrocław kolorowy. Wrocław socjalistyczny i Wrocław po przemianie ustrojowej. To miejsce tajemnicze, gdy pada deszcz i to doświadczające bólu, gdy wodny żywioł niszczy jego przestrzeń. To, w którym jeszcze można spotkać na ulicy poetę, i to, któremu nadmiar reklam zniekształca oblicze.

Jak podkreśla sam kurator wystawy, Andrzej Ploch, „Wrocław” w nazwie tego projektu wystawienniczego jest hasłem wywoławczym, zaś „wrocławskość” twórców - jedynym wymogiem formalnym, może być ona zarówno faktyczna, jak i mentalna.

Najważniejszą ideą zbioru pokazywanego w Jeleniej Górze jest ocalenie od zapomnienia takich fotografii, które zasługują przecież na „drugie życie”. Niektóre z nich w naszych rozpędzonych czasach nie miałyby już szansy zaistnienia, wychynięcia na powierzchnię. Utonęłyby w archiwach ich autorów.

Warto poświęcić dużo uwagi i czasu fotografiom, które z pozoru oczywiste, mają dla oglądających wiele niespodzianek. Mogą przypomnieć to, co zapomniane. Być może pokażą nieoczekiwanie to, co choć lekceważone bądź niedocenione, ciągle bywa obecne i ważne.

Wystawa miała już cztery edycje, na które złożyło się w sumie 120 fotografii. Każda odsłona tego projektu debiutuje w przestrzeni publicznej, pierwsza z nich miała miejsce na wrocławskim Rynku.

Cykl pokazany w jeleniogórskim teatrze jest złożony z prac archiwalnych datowanych od lat 60-tych XX wieku po rok 2008.

Wystawa będzie czynna do 20 października 2011.

Fot. Piotr Komorowski / Wrocław 2003