To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wydadzą monografię Dworu Czarne

Fot. Daniel Antosik

Jacek Jakubiec pisze monografię Dworu Czarne.

- Monografia to nieprecyzyjne słowo – mówi autor – Materiały do książki zbierałem przez 30 lat. Będzie o historii, ratowaniu zabytku, ale nie chcę zapisywać tego akademickim językiem. Postaram się, żeby książka była na pewnym luzie, popularyzowała wiedzę o Dworze Czarne.
Do napisania monografii Dworu Czarne namówili Jacka Jakubca młodzi przyjaciele, zbulwersowani tym, co dzieje się wokół dworu i dzieła Jacka Jakubca.
- Doszli do wniosku, że wobec całego horroru związanego z aktualną sytuacją wokół Dworu Czarne, jedyne, co można zrobić, to popularyzować wiedzę. Dlatego siedzę  i piszę – dodaje Jacek Jakubiec.
Zaznacza, że celem nie jest opisywanie sytuacji aktualnej związanej z dworem.
„Młodzi przyjaciele” to choćby Marcin Roszak, Mariusz Pełczyński. Założyli stronę www.monografiajacka.pl. Zbierają fundusze na wydanie monografii. Portal  wspieramkulture.pl ma także w tym udział.
- Pierwsze pieniądze na wydanie monografii już wpływają. Wydawnictwo Ad Rem obiecało pomóc, wierzę, że się uda – mówi Jacek Jakubiec.    
Inicjatywę poparł zespół „Szyszak” z Zachełmia. W sobotę, 3 sierpnia o godzinie 17 przy ul. Orzeszkowej w centrum jeleniogórskiego osiedla Czarne zagrają koncert pod znamiennym tytułem... „Niedokończona historia”.
- Większość Polaków jest zawiedziona tym, że w ciągu ostatnich 20 lat postubecki układ zawłaszczył całą Polskę. Wiele osób z tym się nie zgadza i stara się temu przeciwstawić. Monografia ma być opisaniem prawdziwej historii ostatnich 30 lat Dworu Czarne. Każdy, kto może, niech wesprze choćby 20 zł ten społecznościowy projekt – przekonuje Mariusz Pełczyński.

Komentarze (94)

Wałek niezły. Zajrzałem sobie na stronę "Młodych przyjaciół". Do wydania książki potrzebne jest 10 tys. zł (jakość de lux - dobry, kredowy papier, kolorowe ilustracje etc.). Przewidywany nakład: 500 egzemplarzy. Każdy, kto wpłaci minimum 100 zł, dostanie drukowaną książkę. Policzmy: 100 x 500 = 50 tys. zł. Czyli 40 tys. zł - czysty zysk dla pana Jakubca. Albo inaczej: żeby koszt wydania książki się zwrócił, musiałoby 100 osób wpłacić podaną kwotę 100 zł. Panu Jakubcowi zostaje wówczas 400 egzemplarzy, które może sobie sprzedać - nawet gdy zrobi to za pół ceny, zysk będzie niezły. Nie liczę tych, którzy wpłacili 20 zł i dostali pdf-a, którego publikacja nic nie kosztuje. Tak więc realnie zysk dla pana Jakubca będzie jeszcze większy.

Przeważnie autorzy tak niszowych i niskonakładowych pozycji nie zarabiają nic. Zdecydujmy się: albo pan Jakubiec pisze jak pasjonat i nie dostaje nic do kieszeni, albo jest to przedsięwzięcie czysto komercyjne, wówczas nie rozumiem po co ta cała akcja zbierania pieniędzy przez "wolontariuszy" i darmowa reklama w mediach. Mam wrażenie, że ktoś tu próbuje publicznie robić z siebie ofiarę, żeby nieźle zarobić na naiwnych.

@czytelnik Wejdź może jeszcze raz na tą stronę bo wygląda na to że po prostu nie zrozumiałeś informacji które tam są przedstawione. Nie ma tam przecież mowy o sprzedawaniu 500 egzemplarzy po 100 zł, a zbiórka kończy się w momencie zebrania 10 tys. zł co zapewne stanowi sam koszt druku tych książek. No właśnie - zbiórka, ta strona nie ma na celu sprzedaży książek tylko umożliwienie wsparcia tego projektu dowolną kwotą. Poza tym jeżeli ktoś uważa że na wydawnictwie tego typu można się dorobić to po prostu nie ma pojęcia o sytuacji na rynku.

Naprawdę dołujący jest nieraz poziom hejterstwa na jeleniogórskich portalach. Pozdrawiam.

Jakieś problemy z matematyką? Przedmówca dobrze wyliczył - do wydrukowania książki za "cegiełki" o takiej wartości wystarczy 100 osób (100 x 100 = 10 000). A co zrobicie z resztą egzemplarzy?

Widać na wydawnictwie tego typu można się dorobić jak ktoś potrafi kombinować.

"Monografia ma być opisaniem prawdziwej historii ostatnich 30 lat Dworu Czarne". Ponieważ zdaniem inicjatora akcji p. Pełczyńskiego "w ciągu ostatnich 20 lat postubecki układ zawłaszczył całą Polskę" - rozumiem, że monografia będzie "prawdziwą" historią tego, jak to przez 20 ostatnich lat źli ubecy, którym nie udało się zawłaszczyć Dworu - czyli ostatniej niezawłaszczonej reduty wolnej Polski, przeszkadzali skutecznie w jego remoncie...
Tylko skoro to ma być historyjka zasłużonych styropianowców dla innych styropianowców, to po co ten kredowy papier i zrzuta? Wyciągnijcie ze strychu plebanii na Czarnym stary powielacz i w jedną noc natłucze się te 500 szt na papierze ksero podwędzonym przez ex-styropianowca ze swojej obecnej firmy (w końcu "etos" pozostał - swój wrogi zakład pracy można i należy okradać).

To jest nieprawda, my gramy za darmo, nie pierwszy i nie ostatni raz i nie tylko na rzecz wydania monografii, ale dla Jerry tego nie zrobimy, bo go zwyczajnie nie lubimy, ponieważ zamiast robić coś ciekawego, wartościowego i pożytecznego, wyłącznie insynuuje.

Wyliczenia czytelnika z pierwszego komentarza są mają sens, ale to byłaby sytuacja idealna, która raczej nie nastąpi. Oczywiście przewidujemy sprzedaż książek po wydaniu.

Nieprawdą bardzo krzywdzącą Jacka Jakubca i nas - inicjatorów tej akcji - jest fakt, że nie wiadomo jakie "wałek" kręcimy. Wszyscy zrzekliśmy się jakichkolwiek honorariów (na czele z Jackiem). Oczywiście potencjalnie zysk wystąpi, ale o jego spożytkowaniu tu jeszcze nie napiszę, natomiast bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie pytania podczas koncertu zespołu Szyszak.

Szczególnie zapraszam na koncert wszystkich tych, których pomówienia co poniektórych komentatorów zastanawiają. Będzie okazja aby rozwiać wątpliwości.

Chciałbym zaznaczyć, że komentarze w stylu "Gracie za darmo, a cwaniak zarabia niezłą kasę. Ot, frajerzy..." to zwykłe podjudzanie. Nie można nie zareagować, bo zakrawa to o pomówienie i trzeba dać kontrę, ale czy w tym kraju nie można zrobić już nic tak po prostu, dla przyjemności, czy sprawy?

Kwota, o którą nam chodzi jest spora, ale też nie wzięta z księżyca, takie są realia wydawnicze. Oczywiście jeśli projekt na wspieramkulture.pl się nie powiedzie to wyciągniemy z parafii ten powielacz, o którym była mowa i wydrukujemy swoim sumptem tę książkę tak czy inaczej!!!

Pomimo tych podłych komentarzy, wierzę że tego typu działania mają sens. Jeśli ktoś miałby ochotę dołączyć do naszych starań to zapraszam do kontaktu.

Ale bzdety. Nie widzę żadnych pmówień w poprzednich wpisach a jedynie chłodne kalkulacje. Typowo bolszewickie metody -jak nas krytykują to robimy z siebie ofiarę systemu. "jeśli projekt na wspieramkulture.pl się nie powiedzie" - jeśli cena jest 100 zł to nie dziwię się że się nie powiedzie. Spuśćcie do 50 zł, więcej osób kupi i jeszcze zostanie wam kasa. A co jeśli projekt powiedzie się ? Zostaniecie z kupą pieniędzy albo książek które opylicie i nieźle na tym zarobicie zapominając, że cały czas jechaliście na barkach innych. Jeśli zarobicie na tych książkach to wypadało by podzielić się później kasą z tymi ,którzy sfinansowali wasz projekt. Czy będziecie zdolni do takich honorowych zachowań ? Wątpię. Wszyscy niby zrzekli się swoich honorariów, wszyscy pracują za friko, a potem kasa pojawi się nagle niby niewiadomo skąd którą podzielą sie kumple gdy media o nich zapomną. Skad ja to znam ?

Jakie to polskie, jakie nasze! Dokopać, dołożyć, obrzucić błotem! Nikomu nie wierzyć, z góry zakładać zło! Ci, co piszą, chyba bardzo późno się urodzili i nie znają prawdziwych styropianowców, węszą wszędzie tylko podstęp, pieniądz... Jakubiec jest godzien wsparcia, nawet gdyby dostał nadwyżkę zebranej kwoty. Nie macie pojęcia, ile ten człowiek poświęcił dla samego dworu - gdyby nie on, to by go już nie było. To wasze myślenie i podejrzliwość jest właśnie posowiecka. W tamtych czasach też było naczelną zasadą 'nikomu nie ufać'. I tak nasz naród spsiał. Ja sam zamówiłem 2 egz. (żeby nie podejrzewano mnie o teoretyzowanie). Inicjatorzy! Nie łamcie się! bezkarność internetowa wyzwala największe głupoty!

Zapomniałes dodać profesorku że bierzesz sobie fakturę na uczelnie i masz wszystko za darmo. więc możesz wziąć sobie nawet 20 egzemplarzy. Facet wydaje książkę - OK. Ale niech nie mąci że to "projekt społeczny " podczas gdy gołym okiem widac że wykombinował niezły biznes .Kumpel broni kumpla i jeszcze okłamuje innych a naiwni sie nabierają.I tak nasze "elyty" spsiały.

Pan Jacek jest ciekawą osobą. Moja mama się w nim kochała. Mógłbyś ktoś opisać sytuację dworu i dlaczego to jest 'horror'?

Proponuję w takim razie, żeby cały ten wielki "zysk", który ma rzekomo opiewać na tak ogromne sumy, trafił do jednego z tutaj komentujących, kto podejmie się rozpowszechnienia książki i sprzedania wszystkich egzemplarzy, jeśli twierdzi, że to takie proste i wszyscy rzucą się na książki jak na ciepłe bułeczki.

Ludzie ogarnijcie się. To, że wokół szerzy się korupcja i cwaniactwo, to nie znaczy, że każdy przejaw ludzkości musi mieć właśnie takie korzenie. Telewizja już całkowicie spaczyła społeczeństwo... Zacznijcie myśleć samodzielnie i oceniać według własnego systemu moralnego, a nie tego narzuconego, często nieświadomie, przez wpływy mediów i szeroko pojętych "autorytetów" (których trzeba nazwać raczej pseudoautorytetami).

Jeszcze chciałem tylko napisać, że nie trzeba się wstydzić innego zdania, niż znajomi, albo zmiany swojego zdania. Ostatnio zauważyłem taką tendencję: myślę, że to czarne, ale jeśli mój kolega mówi, że to białe, to też powiem, że to białe. A jak się nagle okazuje, że chyba jednak jest białe, to dalej uporczywie tkwię przy tym, że to przecież czarne, no bo zdania nie zmienię.

Pozdrawiam i mimo wszystko zapraszam do RZECZOWEJ dyskusji (nie kłótni) podczas koncertu Szyszaka, sam też się chętnie wybiorę.

Pieski się rozszczekały a liczby nie kłamią. A jakie mamy elyty - wszyscy wiedzą. Banda kombinatorów, którzy dochrapali się stołków i majątków przekrętami, układzikami i lizaniem d..y.

Pan Jakubiec powinien skalkulować cenę książki adekwatnie do kosztów jej wydania i ustalonego nakładu. Jeśli liczby się nie zgadzają, to nie dziwię się pojawieniu sie zarzutów o próbę nieuczciwego zarobienia pieniędzy.

Projekt na wspieramkulture.pl jest skalkulowany nawet poniżej realnych kosztów samego druku. Jeśli ktoś jest w stanie zaproponować druk w cenie poniżej 20zł za sztukę to proszę o kontakt.

Skromna książeczka (192 strony), z tego tylko 60 stron w kolorze, cena 100 zł i "projekt skalkulowany poniżej realnych kosztów samego druku"? Człowieku, czy ty wiesz co piszesz?Popatrz ile kosztują 2-3 razy grubsze książki w księgarni. Co ty miałeś z matematyki w szkole?

@zabobrzanin - o który dział matematyki chodzi Ci dokładnie?

Dowolny gdzie uczą podstawowych działań arytmetycznych.

Proponuję nie dyskutować z trollami bo ich celem jest zdyskredytowanie inicjatywy. Być może na zlecenie antagonistów Pana Jakubca, a być może sami są tymi antagonistami ! A dyskusja z nimi odwraca uwagę od inicjatywy jako takiej.

Wszędzie widzisz trolli, a co ty napisałeś merytorycznego? Nie znam konfliktu, nie jestem żadną stroną w konflikcie, ale sprawa wyraźnie śmierdzi. Jak ktoś nie ma pieniędzy to wydaje skromną książkę na zwykłym papierze, z czarno-białymi fotografiami, a nie szaleje na kredowym papierze. Mam mnóstwo takich książek i często ich zawartość merytoryczna przebija drogie pozycje wydane z rozmachem.

Typowo jeleniogórskie "hejterstwo", typowo jeleniogórska zawiść. Jak wielki kompleks prowincjusza trzeba mieć by negować każdą dobrą inicjatywę. Panie Jacku, Drogi Marcinie! Na własnym podwórku prorokiem nie będziesz!! Zamiast się przejmować róbcie swoje. Z nadwyżki - o ile w ogóle będzie - można opłacić promocję i dodruk aby książka trafiła do bibliotek bezpłatnie lub można zorganizować pomoc prawną w walce o odzyskanie Dworu Czarne z rąk parszywego "przyjaciela Putina".

Żeby było śmiesznie jakiś pajac siedzi tu bez przerwy i sekundę po dodaniu pozytywnego posta dodaje minus!! No bravo!. Co za dno! Tylko dlatego, że ktoś ma pomysł i zwolenników należy po nim jechać? Kto chce i wpłaca staje się mecenasem kultury i przeciwieństwie do większości "hejterów" ma jakieś zainteresowania! Inne niż klikanie minusów. A teraz można się dalej błaźnić minusami z łącza o zmiennym IP. Cóż nie najlepiej to świadczy o przeciętnym odbiorcy nj24.pl ...

Anna P. = Marcin Roszak

Nie przypominam sobie zmiany osobowości, ale serdecznie pozdrawiam kolegę - z LO Marcina Roszaka!
Najważniejsze, że jakiemuś złośliwemu cymbałowi tylko wydaje się, że wszystko wie najlepiej... brniesz koleś w ślepy zaułek,. ale brnij! Polewkę mamy tu przednią!

Heh, czyli wszystko jasne.Znajomi pana Jakubca postanowili zaspamować niewygodną dyskusję. Widać bardzo im zależy żeby sprzedać książkę.

Czy to Anna śpiewaczka?

"Bezinteresowna polska zawiść" - jak to było? - "Kościelny zawidzi wikaremu, że zostanie proboszczem". Czemu oni się martwią o nasze frajerstwo? To MY chcemy pomóc Jackowi sfinansować wydanie monografii i to MY ponosimy ew. ryzyko. Wydaje mi się, że MY wszyscy jesteśmy dorośli i jeżeli w ten sposób rozporządziliśmy naszymi finansami, to jest to nasza sprawa, a nie zawistników, którzy nie mogą uwierzyć, że można coś zrobić "pro publico bono". Róbmy swoje i czort z nimi.

Kolejny z kółka wzajemnej adoracji? Rozporządzajcie swoimi finansami do woli, tylko nie proście innych o jałmużne nacinając na wątpliwej jakości publikację. Dobra książka obroni się sama.Skoro tak zaciekle próbujecie zagłuszyć niewygodną dyskusję to znaczy że książka wcale nie jest taka dobra albo chodzi o spory zarobek.

a zabobrzanin to skrót od Andrzej Łopata czy Jarosław Bogulak?

Ani jedno ani drugie. Zawsze pisze pod tym samym pseudonimem czego nie można powiedzieć o tobie.

a skąd wiesz po jakim nickiem pisałem wcześniej?

Patrząc na to, co się tutaj dzieje w komentarzach, nie zdziwiłbym się, gdyby organizatorzy akcji zebrali dużo więcej niż 10 tysięcy, oczywiście nikomu nie chwaląc się nadwyżką. W zasadzie jest to nie do sprawdzenia, licznik umieszczony na stronie jakoś nie wzbudza mojego zaufania. Ciekawe, czy organizatorzy będą mieli przysłowiowe "jaja" i tak jak teraz proszą przez media o pieniądze, później rozliczą się, również przez media, z każdej złotówki?

Ależ nie widzę żadnego problemu, abyśmy się z każdego grosza rozliczyli!!! Panie Piotrze - zapraszam w sobotę na koncert "Szyszaka", może zebrani utworzą obywatelską komisję na tę właśnie okoliczność. Może miałby Pan ochotę to zorganizować? Serdecznie zachęcam i pozdrawiam !

A gdzie można dowiedzieć się jaka kwota została zebrana na portal wejściowy w w/w Dworze Czarne? Taka akcja też była przeprowadzana. Nawet konto było założone z tego co pamiętam.

Bełkotliwa hołota się tu zbiegła,jak w sprawie Samotni,samo gówno internetowe,a to oszczać,a to prokuratorem postraszyć,a to policją,czym jeszcze?

Czy moglibyście zajrzeć w odbyt pana Jakubca,i zakomunikować zaściankowi,co on jada,i dlaczego od tego podatku nie płaci?

Ludzie pomyslcie jakie korzysci daje posiadanie takiego dworu. Czy nie chcecie byc panami na dworze? 20 zl to chyba nie wygorowana cena za taki zaszczyt. Prosze sobie wyobrazic, ze do Jeleniej przyjezdza prezydent albo jakas inna szycha. Gdzie idzie? Obowiazkowo na obiadek do dworu czarne. Nie chcielibyscie aby prezydent uscisnal wam reke? Dwor czarne bedzie slawny w calej Europie. Mieszkancy czarnego (i jeleniej) zarobia tyle na turystyce, ze kazdy bedzie jezdzil nowiutkim merolem albo beemka. Ja osobiscie wole merole ale to w sumie kwestia gustu. Pomyslcie jakim trzeba byc debilem, ze pozalowac tych 20 zl? Ja juz wplacilem 60zl a teraz kolej na was!

ty frajerze co minusujesz podpisz sie tchorzu to pogadamy!

Ludzie, przestańcie się już żreć na tym forum! Załatwiajcie swoje porachunki prywatnie. Nie znam waszego sporu i prawdę mówiąc g... mnie to obchodzi, ale po komentarzach widzę że obie strony są siebie warte.

Ps. Nazywanie "hejterstwem" ludzi, którzy domagają się przejrzystego rozliczenia akcji (publicznej zbiórki) i obrzucanie ich różnymi innymi mało eleganckimi epitetami świadczyłoby o tym, że organizatorzy mają coś do ukrycia. Panie Jacku, jakby Pan nie wiedział: to Pan i organizatorzy Pańskiej akcji mają moralny obowiązek rozliczyć się z każdego grosza, a nie "obywatelska komisja", która zechce albo i nie utworzyć się z osób trzecich!

pozdrawiam Cię Jareczku, dobrą robotę widzę tu robisz.

z tego co widzę najbardziej tu hejtują zwolennicy pana Jakubca. widać że gra toczy się o grubą kasę.

Na pewno pod stołem przewija się jakiś wałek, ale Jarek, nie martw się przecież to na naszą korzyść te ich machloje.

100 tys mieszkańców x 20 zł = 2,000,000. Słownie DWA MILIONY. Tyle na tym zarobi!

No to hejterzy ładnie zaspamowali całą dyskusję... z polecenia pana Jakubca ... Szkoda że głównie wyzwiskami w stosnku do drugiej strony w odpowiedzi na wątpliwości nietórych osób. A ponoć prawdziwa cnota krytyk sie nie boi.... Alergiczne reagowanie na krytykę świadczy że ktoś tu bardzo boi się prawdy... wręcz nie może jej znieść. może nie bez powodu? "Większość Polaków jest zawiedziona tym, że w ciągu ostatnich 20 lat postubecki układ zawłaszczył całą Polskę. Wiele osób z tym się nie zgadza i stara się temu przeciwstawić. Monografia ma być opisaniem prawdziwej historii ostatnich 30 lat Dworu Czarne"... Usmiałam się jak to przeczytałam! Pan Jakubiec dalej robi z siebie biedną skrzywdzoną ofiare systemu demagogicznymi hasełkami... a tak na prawdę chodzi mu tylko żeby sprzedac swoje produkty.. zresztą miernej jakości. W rzeczywistości cienkie broszurki sprzedawane po 100 zł. Wysoko się ceni...Oczywiście tylko on am monopol na prawde. Żenua... Na pewno nie kupie tej książki za tą cene można mieć klilka innych ksiażek takiej samej objętosci a przy tym bez podejrzeń o przekręty. Możecie mnie teraz zmieszać z błotem wierne pieski pana Jakubca... co tylko utwierzi mnie w przekonaniiu że miałam rację.

ja się cieszę, ze książka powstanie! jak będzie ciekawa, to ją wtedy kupię! a temu co powyżej pisze jako jelgór głęboko współczuję ze względu na stan frustracji! najwyższy czas na monografię dworu!

To ja tobie współczuje bo nawet nie potrafisz podpisać się własnym nickiem. Zaczynacie już podszywac się pod innych ? Reklamujcie swoją książkę pod własnymi nickami frajerzy !

Przypomina sie stary dowcip o "polskim piekle", gdzie kotla z Polakami nie trzeba pilnowac: gdy tylko jeden probuje wyjsc z kotla, to reszta go sciaga w dół". LUDZIE OPAMIETAJCIE SIE!
Ja z chęcią wejdę w posiadanie ksiązki o lokalnej atrakcji - zabytku napisanej przez AUTENTYCZNEGO PASJONATA (zamiast zazdroscic - pomozcie). Z sentymentem wspominam czasy "rządów pana Jacka": koncerty, Sylwestry, spektakle teatralne itp. Dwór, choc na pewnym etapie odnowy wciaz zyl... A teraz - niszczeje, jak za czasow PRL-u z jego tworami typu PGR.
Trzymam kciuki za Pana Jacka Jakubca!

PS Czy ktos zauwazyl za "nowych rządów" jakiekolwiek objawy ożywienia (jakiegokolwiek, poza atakami na Stałych Mieszkancow Dworu), jakichkolwiek działań otwartych na "przecietnego człowieka zainteresowanego kulturą lub historią"? Mnie sie nie udalo.
...a przecież to jedyny tak zachowany rensansowy dwor w okolicy, unikatowy nawet w skali naszego kraju!
Wybaczcie Panstwo, ale w ogole nie rozumiem ani tonu, ani przyczyn Waszych wypowiedzi (ani tych negatywnych - pewnie "polskie piekło", ani pozytywnych - coz tu mowic, przeciez sprawa jest oczywista!). A pieniadze... , coz , to "tylko pieniadze", nie moga przesłaniac reszty!
Pozdrawiam Pana Jacka i Komentatorów - pamietajcie, ze dobro zawsze wraca w dwojnasob (cokolwiek to dla Was znaczy!). :-)

Kot podobny do naszej Majki. Zapraszam KOTA na sobotni koncert "Szyszaka". TUBYLCA - dzięki za ciepłe słowo - też zapraszam.
Porozmawiajmy jak LUDZIE, a nie jak nierozumne, anonimowe trolle !...
Pozdrawiam - Jacek J.

Ty masz niezle powalone. Termin 'anonim' oznacza nieznany autor albo niepodpisany wpis. Jak mogles sobie ubzdurac, to twoja wlasnosc? Jesli to przeszkadza to podpisuj sie imieniem i nazwiskiem.

Kto ma powalone, ten ma powalone. Jego nick to coś więcej niż słowo "Anonim", pewnie przez przypadek ktoś się też podszywa pod drugiego użytkownika. I przez przypadek obaj bronią Jacka Jakubca. Sprawia wam przyjemność robienie z ludzi idiotów? Może tak samo robicie w przypadku pieniędzy, które zbieracie od ludzi pełnych dobrych chęci?

Podziwiam Jacka i osoby Go wspierające w trudnej walce o zachowanie Dworu dla nie zakłamanej historii, dla społeczności, tej bliższej i międzynarodowej. Podziwiam Jacka bo ja nie mam tyle energii w sobie by przezwyciężyć trudności, które stały się moim udziałem; niekoniecznie z mojej winy. Włożyłem 20 lat by samorząd gospodarczy funkcjonował w naszym mieście. Nie było dla mnie w tym czasiue sprawy ważniejszej od pomocy innym. Decyzje osób, o których wolałbym przemilczeć, spowodawały, że dzisiaj jestem tu:Polish dream: http://youtu.be/at44Iu7IxOQ
DLATEGO PODZIWIAM JACKA I ŻYCZĘ MU JAK NAJLEPIEJ, WIELU PRZYJACIÓŁ I PRZYCHYLNOŚCI PT. CZYTELNIKÓW.