Na ekspozycję, którą będzie można oglądać do końca wakacji, składa się 25 szklanych rzeźb. Część prac nosi tytuł, inne obiekty nie maja nazw. Rzeźbione w wielkich bryłach przezroczystego szkła „głowy”, rytowane i pokrywane kolorową, transparentną emalią na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, ale każda praca opowiada inną historię. Czesława Zubera interesuje człowiek – jego wielkość, niepowtarzalność siła, ale też i słabości oraz związane z człowieczeństwem odwieczne pytania. Artysta łączy w swojej twórczości techniki rzeźbiarskie z malarstwem.
W czasie wernisażu głos zabrał stryj artysty, który powiedział, że kwintesencją ponad 40-letniej twórczości jego bratanka są słowa z „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego: „Chodzi mi o to, aby język giętki/ Powiedział wszystko, co pomyśli głowa: A czasem był jak piorun jasny, prędki,/ A czasem smutny jako pieśń stepowa,/ A czasem jako skarga nimfy miętki,/ A czasem piękny jak aniołów mowa...”
Stryj podarował też bratankowi napisana przez siebie monografię rodu Zuberów siegającą 1509 roku.
Rzeźby Cz. Zubera powstają w jego paryskiej pracowni, a w swych kolekcjach mają je najważniejsze instytucje zajmujące się sztuką współczesną na całym świecie. Uzupełnieniem ekspozycji są wielkoformatowe wydruki fotograficzne, ukazujące bogactwo i różnorodność sztuki Zubera.
Wspomniana wystawa pokazywana będzie później w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...