To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O malarstwie religijnym W. Hofmana...

O malarstwie religijnym W. Hofmana...

W najbliższy piątek (21 kwietnia, godz. 17:00, Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, ul. 11 Listopada 23) kolejne wydarzenie z cyklu imprez Roku Hofmanowskiego. Tym razem będzie to prelekcja Przemysława Wiatera, który opowie o malarstwie religijnym Wlastimila Hofmana w kościołach Szklarskiej Poręby.

Malarstwo religijne to główny, obok portretów, obszar artystycznej aktywności Wlastimila Hofmana. W Szklarskiej Porębie jest wiele miejsc, gdzie można podziać obrazy tego nurtu.  Szczególne związki łączyły artystę z prowadzoną przez oo. franciszkanów parafią p.w. Bożego Ciała w Szklarskiej Porębie. Wlastimil Hofman był autorem znajdującego się w kościele parafialnym obrazu ołtarzowego ukazującego Chrystusa Eucharystycznego ukazanego w dolinie rzeki Kamiennej na tle Szrenicy, przestawień ewangelistów i świętych, Matki Boskiej z Dzieciątkiem ukazanej w stroju krakowskim na tle górskiego krajobrazu, Narodzin Jezusa, cyklu Rozważań Tajemnic Różańca, czy - wyjątkowych ze względu na użyty materiał - sztandarów procesyjnych. Często jako modele do obrazów religijnych służyli Wlastimilowi Hofmanowi mieszkańcy Szklarskiej Poręby.

O tym wszystkim opowie Przemysław Wiater - historyk sztuki, kustosz dyplomowany, pracownik Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu historii Dolnego Śląska, a szczególnie dziejów Karkonoszy i Gór Izerskich. Na pewno wspomni też  o bodaj najpiękniejszych dziełach Hofmana, czyli odnalezionym po latach cyklu obrazów „Ojcze Nasz. Cykl składa się z dziesięciu tryptyków, a każdemu odpowiada jeden wers modlitwy, przy czym do poszczególnych scen pacierza dziejących się pod Szrenicą pozowali sąsiedzi i znajomi malarza. W ten sposób powstała niezwykła w swoim przekazie religijna modlitwa Artysty – modlitwa obrazami.