To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Religijne obrazy Hofmana w Szklarskiej Porębie

Religijne obrazy Hofmana w Szklarskiej Porębie

W ramach trwającego w Szklarskiej Porębie Roku Hofmanowskiego od piątku – 24 marca - do obejrzenia jest nadzwyczaj interesująca wystawa  „Obrazy religijne Wlastimila Hofmana - Szklarka Poręba 1947 – 1970”. Wernisaż o godzinie 17:00 w Muzeum Karkonoskim Dom Carla i Gerharta Hauptmannów przy ulicy 11 Listopada w Szklarskiej Porębie. Wystawa czynna będzie do 31 maja.

I naprawdę warto wygospodarować trochę czasu, by obejrzeć tę wystawę. Bo będzie pokazywać znamienne nie tylko dla twórczości Wlastimila Hofmana, ale i dla całego polskiego symbolizmu w ogóle sceny religijne. To właśnie one stały się elementem charakterystycznym w jego malarstwie.

Michał Bolka z DESA Unicum tak je charakteryzuje:

„Ukazywał je niekonwencjonalnie. Jednym z ulubionych wątków religijnych Hofmana była postać Madonny. Artysta Matkę Bożą przedstawiał jako prostą kobietę z ludu, ubraną w tradycyjny ludowy strój, często boso i w towarzystwie dzieci. Taki sposób obrazowania niósł symboliczne treści, gdyż uosabiał przeżycia ogólnoludzkie - przeciętnej kobiety zmagającej się z trudnościami życia codziennego. Ludowy strój w twórczości Hofmana przybierają też inni święci. Prezentowani są zazwyczaj jako wiejscy staruszkowie, włóczędzy czy melancholijni żebracy. Często też postaciom z ludu towarzyszą aniołowie, postacie faunów czy smutnych amorów. Tym samym artysta łączy tradycyjną ikonografię chrześcijańską z wiejskimi podaniami i ludowymi wierzeniami.”

W Szklarskiej Porębie wystawa ma wyjątkowy wymiar, bo przecież modelami wielu postaci, które można zobaczyć na obrazach są ludzie stąd – mieszkańcy i turyści.