I naprawdę warto wygospodarować trochę czasu, by obejrzeć tę wystawę. Bo będzie pokazywać znamienne nie tylko dla twórczości Wlastimila Hofmana, ale i dla całego polskiego symbolizmu w ogóle sceny religijne. To właśnie one stały się elementem charakterystycznym w jego malarstwie.
Michał Bolka z DESA Unicum tak je charakteryzuje:
„Ukazywał je niekonwencjonalnie. Jednym z ulubionych wątków religijnych Hofmana była postać Madonny. Artysta Matkę Bożą przedstawiał jako prostą kobietę z ludu, ubraną w tradycyjny ludowy strój, często boso i w towarzystwie dzieci. Taki sposób obrazowania niósł symboliczne treści, gdyż uosabiał przeżycia ogólnoludzkie - przeciętnej kobiety zmagającej się z trudnościami życia codziennego. Ludowy strój w twórczości Hofmana przybierają też inni święci. Prezentowani są zazwyczaj jako wiejscy staruszkowie, włóczędzy czy melancholijni żebracy. Często też postaciom z ludu towarzyszą aniołowie, postacie faunów czy smutnych amorów. Tym samym artysta łączy tradycyjną ikonografię chrześcijańską z wiejskimi podaniami i ludowymi wierzeniami.”
W Szklarskiej Porębie wystawa ma wyjątkowy wymiar, bo przecież modelami wielu postaci, które można zobaczyć na obrazach są ludzie stąd – mieszkańcy i turyści.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...