To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Inauguracja Roku Hofmana w Szklarskiej Porębie

Wlastimil Hofman - Autoportret z czaszką  (ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze)

W 1947 r. wybitny malarz, również poeta, Wlastimil Hofman sprowadził się do Szklarskiej Poręby, gdzie mieszkał do śmierci w 1970, przez cały ten czas swoją osobowością i oryginalnością mocno wpływając na atmosferę miasta pod Szrenicą. Od tej przeprowadzki mija właśnie 70 lat, co samorząd Szklarskiej Poręby uznał za dobrą okazję do ogłoszenia Roku Wlastimila Hofmana. Inaugaracja obchodów już  w sobotę, 18 marca.

Okrągłych rocznic związanych z najwybitniejszym twórcą w powojennej historii Szklarskiej Poręby jest zresztą więcej…. W tym roku przypada i 110. rocznica nominacji na członka Wiedeńskiej Galerii Secesji (Wienner Secession Galerie), i 75. rocznica wydania tomiku wierszy „Przez cierpienie do wolności”, i 25. rocznica nadania imienia artysty Szkole Podstawowej nr 5. Nic więc dziwnego, że inicjatywa uczczenia artysty spotkała się z poparciem oraz wsparciem wielu osób i środowisk. Przecież wiele dzieci, tak chętnie portretowanych przez Hofmana, wciąż żyje i mieszka w mieście pod Szrenicą.Sporo jego obrazów, a szczególnie portretów, znajduje się w prywatnych zbiorach mieszkańców.
Imponująco bogaty jest program obchodów Roku Hofmanowskiego. W jego realizację włączyły się miejskie instytucje, szkoły i osoby prywatne, a honorowy patronat sprawują minister kultury Piotr Gliński, wojewoda dolnośląski, marszałek województwa, a także prezydent Krakowa.
Rocznicowe obchody w sobotę, 18 marca o godz. 14.00, zainauguruje w kościele pw. Bożego Ciała msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Stefana Cichego, w trakcie której także nastąpi oficjalne otwarcie Roku Wlastimila Hofmana przez burmistrza Szklarskiej Poręby i wręczenie odznaczeń Zasłużony dla Miasta Szklarska Poręba. Tego dnia także wernisaż wystawy obrazów sakralnych Wlastimila Hofmana, koncert zespołu wokalnego „Głosowanie”, zapalenie zniczy na grobie Ady i Wlastimila Hofmanów oraz wystawa plenerowa „Hofman - Mieszkaniec Szklarskiej Poręby”; ta ostatnia na Skwerze Radiowej Trójki.
Program obchodów Roku Hofamanowskiego przewiduje całe mnóstwo wystaw, prelekcji, sympozjów, wycieczek, rajdów i spotkań. Będziemy o nich sukcesywnie informować. Te najbliższe to:
- wystawa „Malarstwo religijne Wlastimila Hofmana” w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, z wernisażem 24 marca o godz. 17 (prezentowana do 31 maja);
- prelekcja Anny Jezierskiej „Mistrz i uczeń: Jacek Malczewski - Wlastimil Hofman: podobieństwa - różnice”, której można będzie posłuchać również w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów 31 marca o godz. 17.00.
Wśród późniejszych wydarzeń już warto zapowiedzieć majową Noc Muzeów pod znakiem Wlastimila Hofamana; trwającą przez wrzesień, październik i listopad serię wydarzeń pod wspólnym tytułem „Sztuka symbolizmu” - w założeniach stanowiącą kulminację lata Hofmanowskiego oraz polsko-czeski plener malarski „Artyści w hołdzie Hofmanowi”. Obchody zwieńczy otwarcie Szlaku Hofmanowskiego prowadzącego przez wszystkie ważne dla artysty i z artystą związane miejsca w Szklarskiej Porębie. Ale to już w kwietniu przyszłego roku.
Estyma, jaką cieszy się artysta w Szklarskiej Porębie, nie dziwi, bo Hofman to kontynuator bogatej tradycji kolonii artystycznej. Kreując przez lata życie kulturalne w Szklarskiej Porębie, przede wszystkim był sąsiadem zza płotu. Nawiązał serdeczne więzi z mieszkańcami i turystami, którzy pozowali mu do obrazów, dla których malował, z którymi zżył się i przyjaźnił. Oprócz portretów namalował wiele obrazów o tematyce antycznej, baśniowej i religijnej, w tym cykl 30 obrazów „Ojcze nasz”, „Czterej Ewangeliści”, cykl „Tajemnice Różańca”, „Adorację Dzieciątka” (tryptyk), „Chrystusa Eucharystycznego”, „Św. Jadwigę”, „Św. Marię Magdalenę”, „Madonnę z Dzieciątkiem”, obrazy w ołtarzach kościołów p.w. Bożego Ciała i p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Szklarskiej Porębie oraz p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze-Sobieszowie. Przyjaciel artysty, Jan Izydor Sztaudynger, określił Hofmana mianem „malarza wewnętrznego blasku”.