Zakup kolekcji był możliwy dzięki realizacji projektu „Zakup historycznych szkieł z Huty Fritza Heckerta do zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”, który otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kolekcje muzealne” oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Zakupiona kolekcja została po raz pierwszy zaprezentowana w holu głównym Muzeum 21 września, a będzie można ją oglądać do 6 listopada 2019 r. Po zakończeniu wystawy prezentowane dzieła staną się elementami stałej wystawy szkła w Muzeum Karkonoskim. Tym samym możliwe stało się wzbogacenie zbiorów szkła artystycznego w jeleniogórskim muzeum, które oceniane są jako największe w Polsce. Wspomniana kolekcja jest niezwykle cenna z uwagi na profil zbiorów, których cechą wspólną jest niepowtarzalna forma szkieł i oryginalna, ręcznie wykonana dekoracja malarska, nawiązująca do wzorników szklarskich pozostających w zbiorach Muzeum Karkonoskiego. Projektanci Fritza Heckerta inspirowali się formami i wzorami antycznymi, renesansowymi, stylem weneckim. Charakterystyczne są zdobienia scenami rodzajowymi czy motywami roślinnymi.
- Muzeum od wielu lat stara się o pozyskanie funduszy ministerialnych i w tym roku udało nam się pozyskać pieniądze nie tylko na zakup szkieł ale także na konserwację wzorników Heckerta, więc to jest dobry czas dla szkła historycznego. Zbiory wzbogaciły się o 27 ręcznie dekorowanych szkieł, malowanych przez najlepszych malarzy pracujących dla Fritza Heckerta. Część z tych dekoracji jest powtórzona we wzornikach, więc łatwiej nam jest wzory przypisać konkretnemu artyście i konkretnej hucie, bo często szkła Heckerta były mylone z inną hutą – Josephine, więc łatwiej teraz to doprecyzować, poddać także dalszym badaniom.
Heckert przyjechał do szklarskiej Poręby w 1862 roku, a w 1866 otworzył rafinerię. Jeszcze wtedy bazował na szkłach pochodzących z huty Josephine, dekorował je, dlatego właśnie były mylone z tą hutą. Trzy lata później rozpoczął budowę własnej huty, która została ukończona dopiero po jego śmierci. Jego zięć i później syn zajęli się firmą, która dobrze prosperowała, ale wciąż jako huta Fritza Heckerta, gdzie zaczęto produkować własne szkła – nie tylko dekorować, ale i produkować własne. Zachowało się dużo szkieł z huty Heckerta, które można kupić na rynku antykwarycznym. Niestety są one bardzo drogie, a my musimy pamiętać także o innych zabytkach, które powinny trafić do nas, więc jeżeli już mamy taką okazję, to bardzo się cieszymy, że możemy coś kupić – powiedziała E. Patro, adiunkt, kierownik Działu Szkła Artystycznego Muzeum Karkonoskiego.
Więcej o kolekcji szkła w Muzeum Karkonoskim w Kompasie Górskim na jesień 2019 – dodatku specjalnym do aktualnego wydania Nowin Jeleniogórskich z 17 września 2019 r.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...