To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rusza Laboratorium Szkła

Rusza Laboratorium Szkła

Huta szkła, wybudowana przy Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, jest już gotowa. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 27 września.

Nie będzie to sztywna ceremonia. Dla zwiedzających przygotowano warsztaty, na których będą mogli zrobić witraż lub szklaną mozaikę. Atrakcji będzie sporo.
Równocześnie zostanie otwarta wystawa poświęcona powojennym losom huty w Szklarskiej Porębie a także artystom z nią związanych i jej pracownikom.
W hucie przy Muzeum zamontowany został piec do wytopu szkła. Są także odprężarki i inne specjalistyczne maszyny. Będzie można samemu przekonać się, jak trudnym tworzywem jest szkło oraz dowiedzieć się, jak się je zdobi i graweruje. Warsztaty w hucie będą odbywać regularnie. Artyści szklarze będą na nich mówić o swojej pracy oraz prowadzić zajęcia dla dzieci i dorosłych.
- Jesteśmy jedynym w Polsce muzeum, w którym można nie tylko będzie oglądać kolekcję szkła, ale także zobaczyć jak powstają wyroby– mówi Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. Mamy najpiękniejszą kolekcję szkła w Polsce, największą wystawę szkła artystycznego w Polsce i chcemy pokazać to szkło od kuchni, stąd nazwa „laboratorium” dla naszego nowego projektu – tłumaczy Gabriela Zawiła. Muzeum Karkonoskie pozyskało na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej i zrealizowało projekt razem z Muzeum Szkła w czeskim mieście Novy Bor, w którym działa słynna na świecie huta szkła, mieszkają i tworzą artyści szkła oraz znajduje się kilka szkół branżowych.

Program otwarcia Laboratorium Szkła
27 września
Godz. 10.00 – 13.00
Warsztat: „Szklana mozaika dla najmłodszych” , dla dzieci w wieku 4-10 lat
Godz 14.00
Uroczyste otwarcie „Laboratorium szkła”
28 września
Godz. 9.30 – 11.30
Warsztat: „Szklana mozaika dla najmłodszych i dorosłych”, dla dzieci od 4 do 10 lat
Godz. 11.30 - 13.30
Warsztat „ Szklana mozaika dla młodzieży” w wieku 10 – 16 lat
Są to zajęcia podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak powstają mozaiki szklane . Co to jest mozaika i jakie są poszczególne etapy ich powstawania. Efektem końcowym będzie wyjątkowa praca, która może stanowić oryginalny prezent.
Godz. 10.00 - 13.30
Warsztat „ Warsztat grawerski” dla dorosłych
Podczas warsztatu grawerskiego będzie można zapoznać się, lub udoskonalić swoje umiejętności w tradycyjnym grawerowaniu na szkle. Będzie to czas na to, by móc się zmierzyć z narzędziami posiadającymi frezy diamentowe. To także moment gdzie można zaczerpnąć inspiracji tworząc wyjątkową pamiątkę z pobytu w Muzeum np. grawerowaną szklankę. W trakcie zajęć będzie możliwość przyniesienia własnego szklanego naczynia i ozdobienia go.
Na warsztaty wstęp jest wolny.
27, 28, 29 września zwiedzanie wystaw w ramach ceny biletu ulgowego 

Laboratorium Szkła MK 01.jpg
Laboratorium Szkła MK 02.jpg
Laboratorium Szkła MK 03.jpg
Laboratorium Szkła MK 04.jpg
plansza 1 - nj24.jpg
plansza 2 - nj24.jpg
plansza 3 - nj24.jpg
Otwarcie Laboratorium Szkła - plakat.jpg

Komentarze (2)

"- Jesteśmy jedynym w Polsce muzeum, w którym można nie tylko będzie oglądać kolekcję szkła, ale także zobaczyć jak powstają wyroby– mówi Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. " Co to za tekst? Huta Julia w Piechowicach oprowadza po swojej fabryce zwiedzających i na bieżąco można zobaczyć jak się robi szklane cuda. I to jest prawdziwa fabryka, a nie sztuczny twór za publiczne pieniądze.

W wypowiedzi jest "muzeum", Huta Julia nie jest muzeum>
Co do publicznych pieniędzy - jest to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska: “Szlak szkła na polsko-czeskim pograniczu”. Przez cały okres trwania projektu pokazy, warsztaty i wszelkie zajęcia w Laboratorium Szkła są bezpłatne.