Nie będzie to sztywna ceremonia. Dla zwiedzających przygotowano warsztaty, na których będą mogli zrobić witraż lub szklaną mozaikę. Atrakcji będzie sporo.
Równocześnie zostanie otwarta wystawa poświęcona powojennym losom huty w Szklarskiej Porębie a także artystom z nią związanych i jej pracownikom.
W hucie przy Muzeum zamontowany został piec do wytopu szkła. Są także odprężarki i inne specjalistyczne maszyny. Będzie można samemu przekonać się, jak trudnym tworzywem jest szkło oraz dowiedzieć się, jak się je zdobi i graweruje. Warsztaty w hucie będą odbywać regularnie. Artyści szklarze będą na nich mówić o swojej pracy oraz prowadzić zajęcia dla dzieci i dorosłych.
- Jesteśmy jedynym w Polsce muzeum, w którym można nie tylko będzie oglądać kolekcję szkła, ale także zobaczyć jak powstają wyroby– mówi Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. Mamy najpiękniejszą kolekcję szkła w Polsce, największą wystawę szkła artystycznego w Polsce i chcemy pokazać to szkło od kuchni, stąd nazwa „laboratorium” dla naszego nowego projektu – tłumaczy Gabriela Zawiła. Muzeum Karkonoskie pozyskało na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej i zrealizowało projekt razem z Muzeum Szkła w czeskim mieście Novy Bor, w którym działa słynna na świecie huta szkła, mieszkają i tworzą artyści szkła oraz znajduje się kilka szkół branżowych.
Program otwarcia Laboratorium Szkła
27 września
Godz. 10.00 – 13.00
Warsztat: „Szklana mozaika dla najmłodszych” , dla dzieci w wieku 4-10 lat
Godz 14.00
Uroczyste otwarcie „Laboratorium szkła”
28 września
Godz. 9.30 – 11.30
Warsztat: „Szklana mozaika dla najmłodszych i dorosłych”, dla dzieci od 4 do 10 lat
Godz. 11.30 - 13.30
Warsztat „ Szklana mozaika dla młodzieży” w wieku 10 – 16 lat
Są to zajęcia podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak powstają mozaiki szklane . Co to jest mozaika i jakie są poszczególne etapy ich powstawania. Efektem końcowym będzie wyjątkowa praca, która może stanowić oryginalny prezent.
Godz. 10.00 - 13.30
Warsztat „ Warsztat grawerski” dla dorosłych
Podczas warsztatu grawerskiego będzie można zapoznać się, lub udoskonalić swoje umiejętności w tradycyjnym grawerowaniu na szkle. Będzie to czas na to, by móc się zmierzyć z narzędziami posiadającymi frezy diamentowe. To także moment gdzie można zaczerpnąć inspiracji tworząc wyjątkową pamiątkę z pobytu w Muzeum np. grawerowaną szklankę. W trakcie zajęć będzie możliwość przyniesienia własnego szklanego naczynia i ozdobienia go.
Na warsztaty wstęp jest wolny.
27, 28, 29 września zwiedzanie wystaw w ramach ceny biletu ulgowego
Komentarze (2)
"- Jesteśmy jedynym w Polsce muzeum, w którym można nie tylko będzie oglądać kolekcję szkła, ale także zobaczyć jak powstają wyroby– mówi Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego. " Co to za tekst? Huta Julia w Piechowicach oprowadza po swojej fabryce zwiedzających i na bieżąco można zobaczyć jak się robi szklane cuda. I to jest prawdziwa fabryka, a nie sztuczny twór za publiczne pieniądze.
W wypowiedzi jest "muzeum", Huta Julia nie jest muzeum>
Co do publicznych pieniędzy - jest to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska: “Szlak szkła na polsko-czeskim pograniczu”. Przez cały okres trwania projektu pokazy, warsztaty i wszelkie zajęcia w Laboratorium Szkła są bezpłatne.