To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Gorące otwarcie Laboratorium Szkła przy Muzeum Karkonoskim

Gorące otwarcie Laboratorium Szkła przy Muzeum Karkonoskim

Dzisiejsze (27.09) uroczyste otwarcie huty szkła przy Muzeum Karkonoskim było dosłownie gorące. Temperatura w piecu wynosiła 1000 stopni. Gorące były także podziękowania dla twórców wyjątkowej inwestycji. Bowiem tylko w Jeleniej Górze jest teraz muzeum, gdzie obok ekspozycji szkieł zabytkowych i współczesnych, można zobaczyć, jak powstają artystyczne, szklane rzeźby.

Przedsmak atrakcji mieli już dzisiaj uczestnicy warsztatu, którzy obserwowali pracę Martina Stefanka, wybitnego czeskiego artysty. To jeden z mistrzów, działający przy piecu lekko, prosto i efektownie. Patrząc, jak tworzy, zapomina się, że pracuje w bardzo nietrwałej i ognistej materii. Pierwszym przedmiotem, który postał w Laboratorium szkła był orzeł bielik. Praca Martina Stefanka pozostanie w Muzeum Karkonoskim.

Polskie i czeskie szklarskie tradycje

- Tradycje szklarskie Karkonoszy sięgają XIV wieku – mówi Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego.- Zależało nam na tym bardzo, aby Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Piechowice były miejscami, gdzie ciągle  żywe są tradycje szklarskie. Takie samo wezwanie postawili sobie czescy partnerzy projektu z Muzeum Szkła w Novym Borze .

- To nie jest pierwszy projekt, który zrobiliśmy razem z Muzeum Karkonoskim - mówi Petra Ajšmanová, dyrektorka czeskiego Muzeum Szkła. - Ludzie zwiedzający nasze muzeum, mówili, że najchętniej obejrzeliby żywego hutnika przy pracy. W Jeleniej Górze już te życzenia są spełnione – gratulowała karkonoskim muzealnikom.

W hucie przy Muzeum Karkonoskim zamontowany został piec do wytopu szkła. Są także odprężarki i inne specjalistyczne maszyny. Podczas weekendów ze szkłem, które zaplanowano do 2020 roku, artyści szklarze będą mówić o swojej pracy oraz prowadzić warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wspólnie będą grawerować, robić witraże, malować szkło i przekonają się, jak jest to wymagający materiał.

Szklany weekend

Artystów pracujących w szkle można będzie obejrzeć przy pracy w najbliższą sobotę i niedzielę (28 i 29 września) podczas warsztatów szklarskich i grawerowania szkła. Podobne weekendy szklarskie odbywać będą się w Muzeum Karkonoskim cyklicznie.

- Jesteśmy przekonani, że dzięki temu projektowi uda nam się przyciągnąć jeszcze więcej turystów do naszego regionu – mówi Gabriela Zawiła.

W Laboratorium Szkła można także oglądać wystawę poświęconą powojennym losom huty w Szklarskiej Porębie Józefina/Julia a także artystom z nią związanych i jej pracownikom.

Projekt Ścieżka szkła na granicy czesko-polskiej został zrealizowany dzięki funduszom unijnym. Jego całkowity koszt wynosił 1 mln 193 tys. euro.

mueum3.jpg
muzeum 2.jpg
muzeum 4.jpg
szklo .jpg
IMG_20190927_130448 (Kopiowanie).jpg
IMG_20190927_131208 (Kopiowanie).jpg
IMG_20190927_132423 (Kopiowanie).jpg
IMG_20190927_132521 (Kopiowanie).jpg
IMG_20190927_132702 (Kopiowanie).jpg
muzeum (2) (Kopiowanie).jpg
muzeum (5) (Kopiowanie).jpg
muzeum (6) (Kopiowanie).jpg
muzeum (8) (Kopiowanie).jpg
muzeum (9) (Kopiowanie).jpg
muzeum (11) (Kopiowanie).jpg
muzeum (12) (Kopiowanie).jpg
muzeum (13) (Kopiowanie).jpg
muzeum (14) (Kopiowanie).jpg
muzeum (15) (Kopiowanie).jpg

Komentarze (6)

Kazda okazja dobra by sie pokazac.Pokój jako kryształowa postać?

Kazda okazja dobra by sie pokazac.Pokój jako kryształowa postać?

Bezsensu, po co powielać kolejne tematy jak w Piechowicach to pokazują bardzo profesjonalniej. Mamy bardzo bogate tereny pod względem historycznym a wy w muzeach odstawiacie jakiś KIT, zamiast pokazać zapomnianą historię. W głowach pomysłów zabrakło?

To znaczy - jaka historię? I przestań bredzić o profesjonalizmie w Piechowicach! I kiedy byłeś (aś) w Muzeum na jakiejś wystawie. Czy w ogóle wiesz jakie tam są eksponaty?

Zamiast gromadzić przedmioty z przeszłosci to się lansuje.
Kiedy zmiana na stanowisku dyr. muzeum?
Dość rządów zawiłych.

A gdzie jest replika średniowiecznego pieca szklarskiego, która stała przy Muzeum, a którą zbudowano za publiczne pieniądze? Tylko nie mówcie,że przeszkadzała w rozbudowie Muzeum. O ile pamiętam stała całkiem z boku.Za to powinien ktoś odpowiedzieć.