To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Strażnik Teatru Naszego

Strażnik Teatru Naszego

W sobotę 21 września przed spektaklem „Szczęściarze” odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Strażnika Teatru. Przed budynkiem Teatru Naszego w Michałowicach stanął miniaturowy odlew jednej z postaci słynnego cyklu Żelaznych Ludzi, wybitnego rzeźbiarza ze Szklarskiej Poręby Zbigniewa Frączkiewicza.

Figura „Żelaznego” jest jedną z serii unikatowych odlewów wykonanych przez rzeźbiarza. Zbigniew Frączkiewicz podarował tę rzeźbę twórcom teatru, a prywatnie swoim przyjaciołom, jako upamiętnienie wspólnej fizycznej pracy przy „poskramianiu” granitowej skały, na której został zbudowany budynek Teatru Naszego. Jadwiga i Tadeusz Kutowie nazwali swojego „Żelaznego” Strażnikiem Teatru.
Napis wygrawerowany na tabliczce głosi:
STRAŻNIK TEATRU
„Dar wybitnego Artysty Rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza, z którym mieliśmy zaszczyt odkrywać skałę, na której mógł stanąć Teatr Nasz”

Żelazny Strażnik, wyeksponowany przed teatrem, ma za zadanie go strzec, witać gości i być dobrym duchem tego energetycznego miejsca. Rzeźba stanęła na naturalnym skalnym postumencie, na tle metalowego logotypu teatru. 

O niezwykłym Teatrze Naszym przeczytać można w Kompasie Górskim na jesień 2019 - dodatku specjalnym do aktualnego wydania Nowin Jeleniogórskich z 17 września 2019 r. Zapraszmy do lektury! 

Strażnik Teatru Naszego (2).JPG
Strażnik Teatru Naszego (4).JPG
Strażnik Teatru Naszego (1).JPG
Strażnik Teatru Naszego (6).JPG

Komentarze (2)

Na zdjęciu niewiele widać,ale z tego co pamiętam,te rzeżby były eksponowane na mieście,na ulicy Pocztowej.Mistrzu Frączkiewicz,zawsze mi się wydawało,że im jest zimno.Czy mógłby pan dorobic im chociarz listki figowe?

Przeprasam za błąd.Ma być ,chociaż.