Zaciekawić może zarówno samo wydawnictwo, jak i jego autor. Petr Bergmann to były menadżer czeskiego teatru i grup alternatywnych, tworzący czeski underground i punk w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. W 2000 roku przeprowadził się z Pragi do Broumova (kilkanaści kilometrów od Wałbrzycha) i całkowicie zmienił styl życia. Pochłonęły go natura, kolekcjonerstwo, zgłębianie historii regionu i ludzi, którzy tu mieszkali. Z tych pasji powstał album o Karkonoszach na dawnych rycinach i litografiach, zachwycający bogactwem ilustracji i pięknym wydaniem.
Niezwykły album
Wydawnictwo jest w języku czeskim, polskim i niemieckim. Zawiera 150 unikatowych grafik z XVIII-XX wieku, pochodzących ze zbiorów autora i nigdy wcześniej nie publikowanych. Topograficzną i graficzną podróż po Karkonoszach rozpoczynamy w Harrachowie, następnie idąc przez Szrenicę, Kamieńczyk, Rokitnicę, Łabską Budę, Śnieżne Kotły, Petrówkę, Szpindlerowy
Młyn, Żaly, Branną, Chojnik, Jelenią Górę, Wielki Staw, Śnieżkę, Małą Upę, Bukowiec, Krzeszów, Szczeliniec, docieramy aż do Kłodzka.
Oprócz niezwykle interesującego materiału ilustracyjnego w książce można znaleźć wiele ciekawostek. Na jednym ze zdjęć uwieczniono panią Erlebach przy kołowrotku w świetlicy
schroniska prowadzonego przez Karolinę Erben, na innym prezentuje się uśmiechnięty
tragarz o smagłej cerze, cudzoziemiec z Włoch. Jest także seria kart wydanych przez Oscara Keila, która przechowała wizerunki typowych mieszkańców Karkonoszy: zielarkę, karczmarza,
kataryniarza, furmana, tragarza i innych.
Petr Bergmann pisze także o pierwszej wiacie z bufetem przy Kazalnicy, o pani Blažkowej, która obsługiwała turystów odwiedzających wodospad Łaby, o jodłowej nalewce starego Tanli z Hamplowej Boudy (obecnie Strzecha Akademicka), o studentach medycyny z Pragi, którzy stworzyli podwaliny cechu laborantów w Karpaczu.
Choć podkreśla, że nie jest historykiem, wydawnictwo imponuje szczegółami i dbałością o atrakcyjną formę podania informacji. Podczas spotkania w Książnicy Karkonoskiej obejrzycie reprodukcję grafik, które Petr Bergmann wykorzystał w swojej książce. Prelekcja dotyczyć będzie także autorów rycin i litografii, historii karkonoskich schronisk. Wydawnictwo można będzie kupić. Kosztuje około 100 złotych.
Wernisaż wystawy „Karkonosze na dawnych mapach, rycinach i litografiach”
Kto będzie chciał pogłębić wiedzę i dokładniej przyjrzeć się rycinom, może to zrobić 2 lutego. O godz. 12.00 w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” ul. Michałowicka 32 zostanie otwarta wystawa, będąca uzupełnieniem książki Petera Bergmanna „Karkonosze na dawnych rycinach i litografiach”, w której ukazał prace mistrzów miedziorytu, stalorytu, drzeworytu i litografii, tworzących w Karkonoszach. Dzięki tym pracom możemy zobaczyć, jak wyglądały nieistniejące już obiekty. Tym razem autor wzbogaca całość poprzez zaprezentowanie oryginalnych map tych terenów. Wystawa będzie czynna codziennie (oprócz poniedziałków) do 31 marca.
ALKA
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...