To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rzeźba i miłość

Rzeźba i miłość

W galerii „Promocje” Osiedlowego Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu oglądać można wystawę rzeźb Ryszarda Zająca "WENUS w Jeleniej Górze".

Choć od kilku lat twórca-jeleniogórzanin mieszka w Niemczech to niewątpliwe należy do tych rzeźbiarzy, którzy swoje życie i twórczość związali z regionem Karkonoszy. Tworzy w drewnie i marmurze inspirując się nie tylko światem realnym ale chętnie korzystając także z mitów i opowieści biblijnych. W jego rzeźbach dominuje motyw kobiety, bo jak twierdzi to kobieta jest miarą wszechrzeczy i to kobieta przenosi nas w kolejne pokolenia. - Kobieta to miłość, a bez niej cóż byłoby warte nasze życie - wielokrotnie powtarza Ryszard Zając.
Woli mówić o rzeczach radosnych bo jest przekonany, że sztuka musi przynosić radość. Nie unika jednak tematów tragicznych. W ubiegłym roku poświecił im kilka swych prac, które prezentuje na wystawie. Jedna z nich : Fukushima Kiss to wspomnienie wybuchu elektrowni atomowej w 2001 r., której skutków do dziś nie są w stanie uporządkować nawet roboty.
Oprócz kobiecych aktów, na wystawie znalazły się także unikatowe, drewniane formy użytkowe: dębowe stoliki, fantazyjne siedziska i ławki. Są także szkice, od których artysta zawsze zaczyna pracę. Drewno na swoje rzeźby Ryszard Zając znajduje w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej i w Izerskich lasach. Odkryty dla siebie przed kilku laty kamień to marmur "Biała Marianna" wydobywany w Kotlinie Kłodzkiej. - W swojej twórczości " zawsze" inspiruję się kobiecym ciałem. Poprzez kobiecy akt można pokazać wiele istotnych wątków dotyczących dziejów świata i znaczenia odwiecznej roli kobiety - przekonuje artysta.
Wystawa rzeźb Ryszarda Zająca „Venus w Jeleniej Górze” prezentowana jest w Galerii Promocje ODK Jelenia Góra  do 24 lutego 2017 r.

Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (2).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (5).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (6).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (7).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (4).jpg
Ryszard Zajac Venus w Jeleniej Gorze (8).jpg

Komentarze (2)

Jestem dummy z ciebie Rysiek !
Jestes dla wielu nadzieja ze sztuka jest najwazniejsza a napis w twojej dawnej pracowni ,,WYOBRAZNIA NIE ZNA GRANIC"
Jest dla mnie mottem i eliksyrem na zycie !

mały yetti

Dziekuje RYSIU za to,ze tworzysz piekne dziela.Wena Cie nieopuszcza i niech tak pozostanie.Lubie Twoje wiersze i poetyckie granie.Doceniasz nas - kobiety to widac w Twej tworczosci,Tak bardzo wazny jest dla nas Swiat pelen lagodnosci.Niech sztuka przez Wielkie" W" kroluje .Babcia naszej wnusi Blue Belle,Ela.