To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Polska w stanie zagrożenia epidemicznego

Fot. Straż Graniczna

Na zdecydowane kroki w celu maksymalnego spowolnienia rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem zdecydował się rząd. Wczoraj wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od niedzieli zacznie obowiązywać szereg restrykcji dotyczących przekraczania granic i funkcjonowania życia publicznego.

Zasadnicze ograniczenia, omówione przez premiera Morawieckiego na konferencji prasowej w piątkowy (13 marca) wieczór to:
- przywrócenie kontroli na granicach,
- zamknięcie granic dla cudzoziemców,
- wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla Polaków wracających do kraju,
- wstrzymanie połączeń międzynarodowych lotniczych i kolejowych,
- zamknięcie części sklepów w galeriach handlowych,
- zamknięcie restauracji, barów, pubów, kasyn i innych miejsc rozrywkowych,
- ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

Zamknięte granice
Od niedzieli 15 marca do Polski nie będą mogli wjechać cudzoziemcy. Wyjątki przewidziane są dla bardzo ograniczonej grupy, przede wszystkim mających rodzinne związki z Polską, posiadające Kartę Polaka, mające prawo stałego i czasowego pobytu oraz ze zgodą na pracę.
Polacy znajdujący się za granicą mogą wracać do Polski, ale wyłącznie transportem kołowym, bo wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostają zawieszone (z wyjątkiem lotów czarterowych).
Wszyscy (z małymi wyjątkami, o których poniżej) wjeżdżający do Polski (Polacy i cudzoziemcy) podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.
Otwartych pozostanie tylko kilka przejść granicznych - w regionie jeleniogórskim, to przejścia w Jakuszycch (na granicy z CZechami) i w Jędrzychowicach (na granicy z Niemcami) 
Ograniczeniom nie podlega transport towarowy.
Co ważne dla mieszkańców regionu jeleniogórskiego, licznie pracujących w przygranicznych firmach czeskich i niemieckich, kwarantanna nie będzie obowiązywać osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie. To samo dotyczy cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie, a także zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.
Pracownicy na pograniczu będą mogli przekraczać granicę na podstawie dokumentu potwierdzającego zatrudnienie.

UWAGA: próbujemy dowiedzieć się, czy pracownicy wykonujący pracę w strefie przygranicznej będą mogli przekraczać granicę także przez przejścia formalnie zamknieęte. W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej powiedziano nam że NIE będzie to możliwe. Tównież takie osoby muszą korzystać z przejść ujętych w wykazie, co w naszym regionie oznacza Jakuszyce i Jędrzychowice (ewentulanie Kudowę i Olszynę) . W straży granicznej powiedziano jednak, że to aktualna interpretacja i być może pojawią się dalsze wytyczne rozszerzające te możliwości.

Ograniczenia wprowadzono na 10 dni, z możliwością przedłużenie o kolejne 20 i jeszcze o miesiąc.

Ograniczenia funkcjonowania galerii handlowych, restauracji, klubów
Od dzisiaj ograniczona zostaje działalność galerii handlowych, w których wszystkie sklepy nieprowadzące handlu podstawowymi artykułami będą zamknięte. Otwarte pozostaną sklepy spożywcze, drogerie, apteki i pralnie, a także placówki bankowe. Niejasna jest sytuacja innych punktów usługowych oprócz pralni, bo premier nie wymienił ich określając placówki czynne, ale w innym miejscu powiedział, że placówki usługowe będą działały normalnie..
Zawieszona zostaje również działalność wszystkich restauracji, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Miejsca te zostaną zamknięte do odwołania. Placówki gastropnomiczne – jeśli mają taka możliwość - będą mogły jednak świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz.
Zakazy obowiązują do odwołania.

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń (do 50 osób)
Od soboty nie można także organizować i brać udziału w zgromadzeniach o liczbie uczestników od 50 osób. Ograniczenie dotyczy zgromadzeń publicznych (a więc np. spotkań wyborczych) religijnych (np. mszy) i prywatnych (np. urodziny). Zapewne oznacza to także zakaz urządzania np. wesela; pytanie, czy z ograniczenia wyłączone zostaną pogrzeby. Odpowiedź poznamy po opublikowaniu rozporządzenia. Zakaz zgromadzeń nie dotyczy zakładów pracy.
Zakazy obowiązują do odwołania.

Komentarze (9)

Zróbcie coś z dws drexmaier!!!

Z plastikami, z Oberleutnant Schneiderem,

Kuwa już 700 złotych wydałam na zakupy! W dino w Mysłakowicach już od 6rano ludzie stali !! Mięso wszystko wykupione!! Papier toaletowy wykupiony!!jakaś klientka pyta ekspedientke co towar wykładała czy jest jeszcze papier toaletowy na magazynie??a ta już taka zmachana od tego wykładania mówi że to jest Korona wirus a nie Sraczka ! :) ale sie uśmiałam..

Hehehe,dobre sobie,ludzie z tym papierem toaletowym pog****eli.

Jeden kichnie. Trzech osranych

Nie zdziwcie się, jeśli ten rok szkolny zakończy się w marcu !!

Raczej będzie wydłużony być może do końca lipca a nawet sierpnia. Muszą odbyć się egzaminy wszelakie.

Co tam ciemny ludku ,rząd się sam uchroni;//wiadomosci.wp.pl/centrum-obslugi-administracji-rzadowej-oglasza-przetarg-chodzi-o-280-limuzyn-6488776572544641a

Duże zakłady w/w i inne należy jak najszybciej pozamykać bo stanowią ogromne zagrożenie !!!