POLONIA - słowo symbol, znak naszej odrębności, tożsamości.
Dzieła i artystów, którzy byli ich autorami nie należy postrzegać li tylko w kategorii arcydzieł, czy też definiowania piękna, lub dyskursu charakterystycznego dla sztuki ostatnich dwustu lat tradycja – nowoczesność – awangarda. Wszystkie pokazują emocje, są obrazem postawy artysty, który marzył jak Adam Mickiewicz o Ojczyźnie mojej, Jan Lechoń pytał …czy Polskę obudzę a dzisiaj każdy z Nas uczestniczy w budowie OJCZYZNY!
Prezentując dzieła znane i nieznane autorstwa m.in. Jean Jacques Barre, Jana Matejki, Tadeusza Styki, Jacka Malczewskiego, Rafała Malczewskiego, Wlastimila Hoffmana, Władysława Skoczylasa, Jana Raszki, Franciszka Streita, Leonarda Winterowskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Józefa Panfila czy Andrzeja Boja-Wojtowicza i wielu innych mówimy nie o historii ale o tożsamości Nas, Polaków.
100-lecie niepodległości, odzyskania tożsamości, której znakiem jest Państwo to okazja aby pokazać POLONIĘ jako symbol tradycji ale i znak nowoczesności. Sztuka, ten symbol dumy narodowej w ciągu ostatnich 300.lat przedstawiała go w bardzo różnoraki sposób. Czas 1795-1918 to alegoria, symbol przedstawiająca albo dostojną kobietę, w koronie na głowie w antycznym rzymskim stroju nawiązującym do wizerunku Junony, żony Jowisza prezentująca orła – herb Polski albo krajobraz. Obraz krajobrazu do 1918 to odpowiedź na cenzurę Austrii, Prus, Rosji - zaborców, którzy w 1795 roku ostatecznie unicestwili Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Krajobraz to do dzisiaj nawiązanie do tradycji Raju, Arkadii stąd pokazujemy jako obraz Polonii dzieła Streita, Malczewskich czy Panfila.
Dzieła Styki, Malczewskiego czy Duda-Gracza wskazują na potrzebę powiązania obrazu z muzyką i tekstem literackim bo te trzy nurty sztuki tworzą przestrzeń znaczenia, którą ilustrujemy tytułową Polonię. Tu wskazujemy także na znaczenie tego co rodzime, jak i tego co obce. Stąd Chopin,Wagner, Paderewski, Elgar.
Polonia to również dzięki Mickiewiczowi, Krasińskiemu - Wieszczom Narodowym, sfera sacrum. Wątek ten językiem obrazu przedstawił Matejko, a jego uczniowie tak jak Winterowski dzięki mecenatowi artystycznemu wykreowali Sztukę Ducha, której refleksem dzisiaj stała się sztuka Jerzego Dudy-Gracza.
Wystawa, którą prezentujemy niechaj służy dzisiaj budowie POLONII, przyszłości z pamięcią o Jej przeszłości – informują organizatorzy wydarzenia.
Muzeum Karkonoskie serdecznie zaprasza także na poświącone wystawie spotkanie z cyklu “Niedziela w Muzeum” (1 lipca 2018 r. godz. 11.00), które poprowadzi Andrzej Holeczko–Kiehl, historyk sztuki. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Związany zawodowo z Muzeum Śląskim w Katowicach od 1992 roku, gdzie pełni funkcję starszego kustosza Działu Sztuki, obok kolekcji rzeźby, zajmuje się także problematyką sztuki na Śląsku (m.in. architekturą kościołów ewangelicko-augsburskich), sztuką polską (m.in. Gotyk, XIX-XX wiek – problemy relacji artystycznych z Monachium, Paryżem, Wiedniem). Kurator i współautor wielu wystaw monograficznych: m.in. Kazimierz Sichulski - Heinz Tobolla, Laurentius Ulrich English, Brandt – Malczewski – Siemiradzki. Polscy monachijczycy, Stanisław Popławski. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki – Oddział Górnośląski w Katowicach.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...