To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pięciogłos z okazji rocznicy praw wyborczych kobiet

Wystawę na jeleniogórskim rynku oglądać można do 21 września/Fot. Grzegorz Koczubaj

Długo niemilknącymi brawami publiczność jeleniogórska nagrodziła 15 września spektakl „Chodź ze mną do łóżka” Soni Bohosiewicz, który był imprezą towarzyszącą jeleniogórskim obchodom 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez Polki.

Wśród wielu polskich miast, które w sposób szczególny zdecydowały się uczcić ten znamienny fakt jest także Jelenia Góra. Organizatorzy jeleniogórskich obchodów - Buro Wystaw Artystycznych wraz z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Solo zaplanowali kilka imprez, które miały te ważne wydarzenia przypomnieć i uczcić, a które można podzielić na artystyczne i merytoryczne: na placu Ratuszowym można jeszcze oglądać wystawę fotogramów autorstwa Roberta Czepielewskiego „100 Jeleniogórzanek na 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce”, której wernisaż inaugurował 6 września obchody. Znajdziemy na niej portrety jeleniogórzanek zajmujących się biznesem, sportem, edukacją, sztuką, oświatą, zdrowiem, wychowujących dzieci i zajmujących się rodziną, nie znajdziemy natomiast tych, które tworzą kulturę w naszym mieście. Wystawa potrwa do 21 września. Nieoczywisty pomysł sportretowania „zwykłych kobiet” spoza pierwszych stron gazet nie budzi wątpliwości chyba samych tylko pomysłodawców, zwłaszcza, że bohaterki wydarzeń sprzed stu lat, które z tej okazji przywołujemy, nie ograniczały się do codziennych „kobiecych zajęć” - chciały więcej, patrzyły dalej, krzyczały głośniej i maszerowały w pierwszych szeregach…
O pani prof. Monice Płatek na pewno nie można powiedzieć, że jest „cichą bohaterką”. Przeciwnie – nie ogranicza się jedynie do swojej pracy dydaktycznej, ale od wielu lat zajmuje się problemami kobiet i niesieniem im pomocy i znana jest z wielu zdecydowanych wypowiedzi w tych sprawach: „To praktyka stosowania prawa, a nie samo prawo jest straszne wobec kobiet, które są ofiarami przemocy” - twierdzi prof. Monika Płatek. Jej wykład 7 września w galerii BWA zgromadził tłum słuchaczek (i słuchaczy) i przedłużył się znacznie ponad zaplanowany czas.
Artystycznym dopełnieniem programu obchodów były dwa spektakle zaprezentowane w sali kina Grand. Pierwszy z nich - „Spis kobiet” „staje się” na oczach widza, a scenariusz powstał na podstawie rozmów z kobietami, które pracują w sklepach, na targu, w punktach usługowych i mieszkają przy ul. 1 Maja w Lublinie. W spektaklu słychać głosy kobiet będących w różnym wieku i różnych sytuacjach życiowych. Ich opowieść o pracy, dzieciach, „zwykłym życiu”, planach, aspiracjach i możliwościach, jest opowieścią o współczesnej Polsce, o pracy w Polsce. To zaskakujący spektakl–dokument niezwykle prawdziwy i skłaniający do zmiany stereotypów, zwłaszcza w ocenie szans i perspektyw, przed którymi stają kobiety uczestnicząc w niezwykłej/kontrowersyjnej rywalizacji… Autorki przedstawienia to „Kolektyw Polka”. Pod tą nazwą skupiają się kobiety pochodzące z różnych miast i działające wokół różnorodnych inicjatyw; są to aktorki, reżyserki, menedżerki kultury i działaczki społeczne: Alicja Brudło, Izabella Gawęcka, Iwona Konecka, Dorota Ogrodzka, Agnieszka Pajączkowska, Katarzyna Pągowska, Anna Sadowska. Autorki są laureatkami konkursu OFF: Premiery/Prezentacje 2017 Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. Zupełnie inny spektakl można było oglądać w sobotni wieczór (15 września)- „Chodź ze mną do łóżka”. To monodram w wykonaniu znanej aktorki filmowej, celebrytki - Soni Bohosiewicz, który na podstawie tekstu Andrzeja M. Żaka wyreżyserował Adam Sajnuk. Aktorka, nie przekraczając granicy łzawego tragizmu i wzbudzania litości, lekko, momentami dowcipnie – na przekór opisywanej sytuacji - przedstawia swoją bohaterkę, 39-letnią kobietę, która na skutek tragicznego wypadku, zostaje przykuta do szpitalnego łóżka, bez możliwości kontrolowania własnego ciała. Ostatnim punktem obchodów będzie spotkanie zorganizowane przez „Kwiat kobiecości”, na które ta organizacja zaprosi młodych jeleniogórzan do I LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze 19 września. Temat jest niezwykle ważny, bowiem dotyczy raka szyjki macicy i konieczności wykonywania regularnych badań. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, w jaki sposób można tej chorobie zapobiegać i jak z nią walczyć. Należy mieć nadzieje, że organizatorzy osiągną zamierzony cel, bo zbyt wiele kobiet cierpi z powodu nieuświadomienia, zaniechań i swoistej nonszalancji w przekonaniu, że „mnie to nie dotyczy”. To spotkanie zakończy cykl imprez przygotowanych w ramach obchodów niezwykłego jubileuszu.