To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kardiolodzy interweniują już 10 lat

Kardiolodzy interweniują już 10 lat

W jeleniogórskim szpitalu wojewódzkim, jako drugi na Dolnym Śląsku, powstał dziesięć lat temu oddział kardiologii interwencyjnej. Dziś w województwie jest siedem takich ośrodków. W rocznicę utworzenia oddziału spotkali się jego twórcy i obecni pracownicy oraz profesorowie kardiolodzy z wrocławskich klinik. „Sercowe” prelekcje, w których przedstawiono najnowsze osiągnięcia kardiologii oraz statystyki dotyczące zachorowalności mówią o – w tym przypadku, niestety - stałym i rosnącym napływie pacjentów kardiologicznych.

Dziesięć lat temu oddział tworzyła dr Monika Mikulicz-Pasler. Dzięki swoim kontaktom z polonią medyczną pozyskiwała dla Karkonoskiego Centrum Kardiologii Interwencyjnej, bo taką nazwę przyjął oddział, m.in. materiały do angioplastyki. Przy okazji jubileuszu wspominano pionierskie lata, kiedy nie do końca były określone zasady finansowania procedur kardiologii interwencyjnej. Na początku za te świadczenia płaciło ministerstwo zdrowia.

Na oddziale dysponującym 17 łóżkami wykonano w pierwszym roku działalności 357 zabiegów koronarografii i 123 zabiegi angioplastyki. Potem, co roku, ilość przyjętych pacjentów wzrastała, bo oddział zaczął dyżurować w systemie całodobowym. Obecnie rocznie wykonuje się około 1200 zabiegów koronarografii i ponad pół tysiąca zabiegów angioplastyki.Dziś oddział ma 43 łóżka, w tym 10 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego.

W lipcu 2009 roku powstała przy oddziale druga pracownia kardiologii interwencyjnej,a szpital wzbogacił się o nowy angiograf. Trzy lata temu rozpoczęto wszczepianie pacjentom kardiostymulatorów. Wykonano już 197 takich zabiegów.

- Myślę, że w perspektywie dwóch lat będziemy gotowi do wykonywania zabiegów implantacji kardiowerterów-defibrylatorów. Sprzętowo właściwie już jesteśmy gotowi, lekarze się szkolą, ale wszystko rozbija się o pieniądze. Koszt wszczepienia jednego takiego urządzenia równy jest, mniej więcej, kosztom pięciu implantacji zwykłych stymulatorów. Do tego powinna powstać poradnia dla pacjentów z kardiowerterami-defibrylatorami – mówi dr Leszek Bystryk, ordynator oddziału kardiologii interwencyjnej, który od początku działalności w nim pracuje.

Ordynator szefuje zespołowi 11 lekarzy i 36 pielęgniarek pracujących w oddziale. Oddział ma akredytację do prowadzenia specjalizacji lekarskich i na takowych są właśnie niektórzy lekarze.

Najbliższe plany oddziału to uruchomienie systemu teletransmisji EKG – Lifenet (możliwość przesyłu zapisu EKG pacjenta z karetki do oddziału szpitalnego), uruchomienie oddziału rehabilitacji kardiologicznej i kupno nowego echokardiografu, który zastąpi wysłużony aparat.

A przy okazji dziesiątych urodzin nie zabrakło efektownego, okolicznościowego tortu i podziękowań za uratowanie życia od jednego z pacjentów.

Kardiolodzy interweniują już 10 lat
Kardiolodzy interweniują już 10 lat
Kardiolodzy interweniują już 10 lat

Komentarze (5)

WLASNIE DZIEKI UMIEJETNOSCIOM DR BYSTRYKA,I SWIETNEJ APARATURZE -MOJE "STENTY" MAJA 7 LAT...CZUJE SIE SWIETNIE!!DZIEKUJE I ZYCZE DALSZYCH SUKCESOW ...BO BARDZO JEST PAN BYSTRY W SWOIM FACHU..PANIE ORDYNATORZE!!! ;) ;)

I Bogu dzięki. dzięki dr Bystrykowi mój mąż jest cały , nie w pełni zdrowy co prawda, ale jest i to ze mną Dziękuję

Dla całej załogi kardiologii.

Dziękuję temu panu, który odważył się wystąpić w naszym imieniu. Tych ludzi, którzy mieli problrmy z sercem. Doktor Bystryk jest wspaniałym lekarzem, dziękuję i zazdroszczę temu panu, co mówił podziękowania. Ja bym też chciała, ale nie wiedziałam. Panie doktorze Bystryk - serdecznie dziękuję za ten pan co to mówił,ja się modlę. \

dajcie mi jego adres, może dołączy do naszej grupy modlitewnej. Tak pięknie mówił dzięki Bogu.

technologia idzie do przodu i to widać na kardiologii
zabiegi robią szybko sprawnie i oto chodzi aby dalej się rozwijali
gratulacje dla lekarzy i pielęgniarek dla całego zespołu