To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O przestrzeni „gęsto i różnorodnie”

O przestrzeni „gęsto i różnorodnie”

Dziewiętnastu autorów z Polski i Czech w Galerii Sztuki BWA w Jeleniej Górze przedstawia swoje impresje związane z przestrzenią. Poplenerową wystawę „Przestrzeń / Prostor” można oglądać w BWA od wczoraj, 22 sierpnia do 17 września. Powracającym wątkiem prac są Góry Izerskie – plener miał bowiem miejsce w tym urokliwym zakątku naszego regionu.


W ekspozycji biorą udział artyści reprezentujący różnorodne dziedziny sztuki: malarze, rysownicy, graficy, artyści „wolnych mediów” i fotograficy z Kotliny oraz Czech: Ilona Chvalova, Zbigniew Frączkiewicz, Waldemar Grzelak, Janina Hobgarska, Zdenka Huskova, Anna Jodżis, Teresa Kępowicz, Richard Kliment, Alicja Kołodziejczyk, Jakub Krejci, Jerzy Kryszpin, Zbigniew Kulik, Darina Martinovska, Anna Mastnikova, Zuzana Ruzickova, Jan Vicar, Eva Vlasakova, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Bogumiła Twardowska-Rogacewicz.

Podczas wernisażu najczęściej powtarzanym było słowo: „przestrzeń”. Pojawiało się ono w rozmaitych kontekstach:

- To jest znakomita przestrzeń stworzona do tego, aby o przestrzeni dywagować – mówił o Galerii BWA wicestarosta Andrzej Więckowski – Rzadko w jednym miejscu  i  czasie można spotkać tylu pięknych i twórczych ludzi.

Choć plener miał miejsce w Górach Izerskich, temat przestrzeni wyrastał ponad pojęcie geograficzne. Twórcy zmierzyli się z pejzażem, ale i przestrzenią  historyczną, własną, intymną. Powstały różnorodne zapisy tamtego czasu i przestrzeni.
 
- To był twórczy czas, wyniki są owocne. Podczas pleneru zawiązały się piękne artystyczno-towarzyskie polsko-czeskie układy – podkreślała Jianina Hobgarska, dyrektor BWA w Jeleniej Górze.

Wspólna wystawa polskich i czeskich artystów będzie miała drugą odsłonę 6 września w Maloskalskiej galerii Josefa Jiry – Bouckuv Statek w miejscowości Mala Skala w samym sercu Czeskiego Raju.

Więcej o samej wystawie w najbliższym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.

DSC_0328.JPG
DSC_0270.JPG
DSC_0272.JPG
DSC_0273.JPG
DSC_0275.JPG
DSC_0276.JPG
DSC_0277.JPG
DSC_0289.JPG
DSC_0301.JPG
DSC_0302.JPG
DSC_0306.JPG
DSC_0310.JPG
DSC_0312.JPG
DSC_0313.JPG
DSC_0314.JPG
DSC_0315.JPG
DSC_0316.JPG
DSC_0317.JPG
DSC_0319.JPG
DSC_0326.JPG