To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Otwarcie galerii: tłumy w środku i zakorkowane miasto

Otwarcie galerii: tłumy w środku i zakorkowane miasto

Jelenia Góra doczekała się kolejnej dużej galerii. – Bardzo fajna. No i w centrum – chwalili ci, którzy przyszli na otwarcie. Pomstowali za to kierowcy, na drogach utworzyły się spore korki.

Jeszcze na pół godziny przed otwarciem galerii Nowy Rynek pod głównymi drzwiami stała garstka osób. Im bliżej tzw. godziny zero, tym ludzi było więcej. Niedługo potem w środku był tłum. Aby wejść do niektórych sklepów, np. Media Expert, trzeba było stać w kolejce. Przyszło sporo młodzieży, która skorzystała na tym, że dzisiaj jest święto edukacji i w większości szkół nie ma lekcji, tylko inne zajęcia.

– Bardzo ładny obiekt – powiedziały nam Kasia i Monika z III LO. – Byłyśmy już w H&M, chcemy jeszcze odwiedzić sklepy sportowe.
– Uważam, że obiekt jest ładny, funkcjonalny i będzie służył mieszkańcom miasta – powiedział Zygmunt Chyla, prezes zarządu TK Development Polska, właściciel galerii Nowy Rynek. – Galeria ma 56 tysięcy metrów kwadratowych, 800 miejsc parkingowych i prawie sto sklepów, położonych na dwóch poziomach. 95 procent powierzchni jest zajęte przez sklepy i restauracje.
Na razie zamknięte dla klientów jest drugie piętro galerii. – Będzie tu szkoła językowa i jeszcze jeden lokal z branży gastronomicznej – dodał prezes TK Development Polska.
Ksiądz płk. Andrzej Bokiej, który święcił galerię, przypomniał, że miejsce to wróciło do swoich dawnych tradycji. Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku był tu targ.
– Różnie mówi się o galeriach, ale widzieliście państwo jeleniogórzan, którzy przyszli na otwarcie. Oni chyba nie mają wątpliwości, że chcą galerii – przyznał prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. – Takie obiekty to kilkaset miejsc pracy, to duży podatek roczny, który będzie wpływał do kasy miasta.
Podkreślił, że ważne jest też to, że e obiekt znajduje się w centrum Jeleni Góry. Na to niestety najbardziej pomstują kierowcy. Po wybudowaniu galerii powstały dodatkowe światła na Alei Jana Pawła II a także na ul. Podwale. To spowodowało olbrzymie korki. Już we wtorek, w pierwszy dzień działania nowych świateł, rząd aut rozpoczynał się już na rondzie przy ul. Zgorzeleckiej. Identycznie jest z drugiej strony galerii. Przed godz. 12., a zatem poza szczytem, trudno było przejechać od centrum w stronę Zabobrza.
– W pierwszych dniach funkcjonowania takiego obiektu musi się to trochę dotrzeć. Dotyczy to nie tylko tej galerii, ale i wszystkich nowych obiektów w Polsce – powiedział Zygmunt Chyla. – Dołożyliśmy starań, żeby system komunikacyjny był drożny. Jest dodatkowe przejście dla pieszych, co znacząco poprawi bezpieczeństwo naszych klientów.
Zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak powiedział, że ustawienia świateł będą korygowane tak, aby zapewnić płynny ruch.
 

Dworzec przy galerii
W środę rano uruchomiono też nowy dworzec autobusowy. – O godzinie 4.30 odjechał pierwszy pasażer – mówi Jerzy Wróbel, prezes PKS Tour w Jeleniej Górze. – Mamy 6 stanowisk przyjazdowych i 4 oczekujące. To w zupełności wystarczy. Na miejscu jest dyżurny ruchu, informacja oraz kasa. Chcemy też zorganizować małą poczekalnię, aby podróżny, który chciałby pochodzić po galerii, mógł zostawić bagaż.

IMG_1155.JPG
IMG_1167.JPG
IMG_1174.JPG
IMG_1179.JPG
IMG_1186.JPG
IMG_1197.JPG
IMG_1200.JPG
IMG_1205.JPG
IMG_1208.JPG
IMG_1214.JPG
IMG_1221.JPG
IMG_1238.JPG
IMG_1255.JPG
IMG_1265.JPG
IMG_1272.JPG
IMG_1280.JPG
IMG_1283.JPG
IMG_1288.JPG
IMG_1294.JPG
IMG_1301.JPG
IMG_1304.JPG
IMG_1320.JPG
IMG_1344.JPG
IMG_1348.JPG
IMG_1353.JPG
IMG_1356.JPG
IMG_1364.JPG
IMG_1370.JPG
IMG_1380.JPG
IMG_1390.JPG
IMG_1401.JPG
IMG_1419.JPG
IMG_1423.JPG
IMG_1432.JPG
IMG_1444.JPG
IMG_1451.JPG

Komentarze (62)

Sami emeryci, bezrobotni i uczniowie zamiast do szkoły to do galerii, no tak ale dziś dzień nauczyciela to wolne !!!!

No nawet fajna ta galeria - będzie gdzie pochodzić w deszczowy dzień. Ale ogólnie tęskno mi za bazarem 'Manhattan' - zawsze można było znaleźć coś ciekawego i się potargować. Co do dworca PKS - jest OK, ale jak można było zapomnieć o zbudowaniu poczekalni??? Nie każdy podróżny ma ochotę latać po galerii kiedy czeka na autobus...

A te wszystkie oszołomy narzekają, że w Polsce bieda...to za czym kolejka ta stoi ? No, chyba że za darmo dawali....

ŻEŃADA !!! ludzie sobie wolne wzieli z pracy aby być na otwarciu.Nie spodziewałem się że nawet tacy których uważałem na poziomie(ze względu na wykonywane zawody)(sąsiedzi) też wzieli sobie wolne.SZok! Korki na kilometr .Błazenada.Jakby jutro miało wszystkiego zabraknąć.

Byłam! żelazka po 50zł nawet te z parą co relamują w tv.ciuchy po 10zł (duży wybór)hamburgery za free :) ludzie na telefony się rzucili bo wszy -50%

O boszszszsz...

pilityk...ksiadz i misia....
dobrane towarzystwo

ta czarna z mikro...fajna:) klepałbym jak babcia pacierz

A ja chętnie Ciebie bym klepnął po pysku, gdybyś przy mnie tak się do kobiety odezwał.

tu akurat się zgodzę...

polityk...ksiadz i misia....
dobrane towarzystwo

I ksiądz (z całym szacunkiem dla tego konkretnego) - z założenia przeciwnik tego typu obiektów - odprawił czary...

Jak czytam: "W pierwszych dniach funkcjonowania takiego obiektu musi się to trochę dotrzeć." czy "Dołożyliśmy starań, żeby system komunikacyjny był drożny. Jest dodatkowe przejście dla pieszych, co znacząco poprawi bezpieczeństwo naszych klientów." to nóż w kieszeni się otwiera. Miasto zostało totalnie zakorkowane tylko i wyłącznie poprzez włączenie dodatkowej sygnalizacji świetlnej na ul. Podwale 2 dni przed otwarciem galerii, a zatem gdy żadnego ruchu związanego z funkcjonowaniem tego obiektu nie było! Budowa dodatkowych przejść dla pieszych to totalne nieporozumienie. Miasto winno nakazać inwestorowi budowę przejścia nad lub pod jezdnią. Żadnego dodatkowego wjazdu z ul. Podwala w ogóle nie powinno być! W ciągu JPII powinno było się zobligować inwestora do budowy dodatkowego lewoskrętu dla jadących w kierunku Zabobrza i chcących skręcić w kierunku Mechanika oraz rozbudowy lewoskrętu dla jadących w przeciwnym kierunku i chcących skręcić w ul. Sobieskiego! Nie może nasuwać jakichkolwiek wątpliwości, że nie dołożono praktycznie żadnych starań, aby system był drożny. Wręcz przeciwnie - pozwolenie na budowę dodatkowej sygnalizacji świetlej i dwóch przejść dla pieszych jest totalnym nieporozumieniem, świadczącym o braku jakichkolwiek kompetencji i podstawowych wiadomości o ruchu drogowym!

riksze se kup,będziesz dowoził klientów do galerii .Jeszcze zarobisz.

czy ja dobrze widzę - z ostatniego zdjęcia wynika, że nie można wyjechać z galerii na Jana Pawła II w kierunku Zabobrza (na zdjęciu widnieje nakaz jazdy prosto lub w lewo)? Kolejny absurd! KOSZMAR. Popieram w całej rozciągłości wpis "stojącego w korkach"

Można wyjechać, zobacz sobie na żywo jak to wygląda... do wyjazdu w prawo jest zupełnie osobny pas.

ZAWIŁA,BOKIEJ.... ŚLEPI LUDZIE!!!! ZARŻNĘLI ŚRÓDMIEŚCIE I CENTRUM JEDNYM DUŻYM SKLEPEM NA KTÓREGO I TAK NIKOGO NIE STAĆ NO MOŻE POZA PREZYDENTEM I KSIĘDZEM!!

ZAWIŁA,BOKIEJ.... ŚLEPI LUDZIE!!!! ZARŻNĘLI ŚRÓDMIEŚCIE I CENTRUM JEDNYM DUŻYM SKLEPEM NA KTÓREGO I TAK NIKOGO NIE STAĆ NO MOŻE POZA PREZYDENTEM I KSIĘDZEM!!

Sudecka i tak lepsza i podjesc mozna lepiej ...

:) Komentarze oddają stan ducha użytkowników internetu z Jeleniej Góry :) Płacz,bo któryś musiał w tico odstać chwile przed światłami,noż Gomora :) Wreszcie w Jeleniej Górze ,gdzieś pojawił się tłum,wszędzie są takie pustki,że tylko się cieszyć :) Najchętniej zarżnęlibyście to miasto,pozamykali się w norkach (tych kupionych za 1%) i ..no własnie i co ?? A wiem :D Pisali komenty na nj24 :D Że za cicho i za pusto :D

Wjazd wyjazd kiepski,gdzie skręt w prawo w stronę Zabobrza?. Takie markety buduje się na obrzeżach miasta!.

Te "nowe" miejsca pracy pochodzą z innych sklepów jak diverse który wyprowadził się z majówki czy douglas, rossmann,grupa lpp z galeri grodzkiej. Pozostają puste lokale i galerie w centrum . Ruch pieszych zanika bo najlepiej dojechać samochodem na parking galeri przejść się po środku i wracać do domu.

i zakorkowali centrum jeleniej masakra

Gzie byli inżynierowie ruchu drogowego??? Skrzyżowanie Podwale z JP II zablokowane, a do galerii jeszcze kawałek.

W którym miejscu Podwale krzyżuje się z JP II? Podpowiem - w żadnym. Do szkoły wracaj albo kup sobie plan miasta.

Klienci MOPsu, PUPu, emeryci i gimbaza, nic więcej nie widać. Niestety, ale Ci którzy "utrzymują" miasto pracują! Otwierać galerie w środku tygodnia to jakieś nieporozumienie.

Dobrze,że ta galeria powstała, są miejsca pracy. Tylko dziwi mnie fakt, że w naszym
mieście są już trzy MEDIAEXPERT, dlaczego nie ma MEDIA MARKT?

Gdzie są te panie Och?! Eł!? To te emerytki nasze sudeckie celebrytki?

A ci co mają wygrać wybory nie mówili jeszcze że otwarcie galerii na 10 dni przed wyborami to zagranie wyborcze koalicji??

A Tobie mama nie mówiła, że galerie buduje się za pieniądze prywatne, a nie miejskie i że jedynym wkładem miasta jest wydanie pozwolenia na budowę? Idź snuj swoje teorie gdzieś indziej.

Koalicja ołtarza i tronu /zydla/ dobrze się trzyma .
Po wyborach obok plebana będzie stał pisowstrzyk.

Drogi Anonimousse, gdybyś pilnie uczęszczał do szkół, to różnica pomiędzy otwarciem a budową nie była by dla Ciebie takim problemem.

Próbujesz mi teraz wmówić, że termin otwarcia ustalał prezydent, a nie inwestor? Chyba pęknę ze śmiechu.

mnie juz dawno przestało kręcić chodzenie po tych galeriach , ale co kto lubi :)

Galerie w pierwszej kolejności odwiedzili: uczniowie z pobliskiej szkoły mechanik, emeryci i bezrobotni.

jestem za zakazem handlu w Niedziele i w WIGILIE ,przynajmniej przez tą Jelenią Górę będzie można przejechać bez stania w korkach..a na tym dworcu autobusowym dalej będzie pizgać wiatrem jak dawniej..

A prezydent Zawiał znalazł czas i był znowu na otwarciu!

A prezydent Zawiła znalazł czas i był znowu na otwarciu!

Brawo prezydencie ale jesteśmy happy ubaw mamy po pachy, następny nowy moloch oddany, tylko kto będzie tam kupował? dzisiaj oglądalność duża, ale to norma młodzież na wagarach i emeryci bo mają czas w domu pozakręcali ogrzewanie a tu cieplutko i między ludźmi mają urozmaicenie ale grosików dużo nie zostawią, pytam się gdzie nowe normalne zakłady pracy dla nas w średnim wieku i w wieku przed emerytalnym bo młodzi to na obczyźnie się urządzają nie widząc szans na naszym terenie? Wałbrzych i inne miasta się starają tylko Jelenia pozostała zaściankiem zapomnianym gdzie wrony nawet zawracają.

Emeryci,małolaty i dziwni ludzie na otwarciu zadowoleni-przez organizacje ruchu pozostali mniej. Kiedy następna galeria w centrum ??

to się nazywa '' DZICZ '' ... jeden drugiego by zaj.bał za lepsze miejsce w kolejce. Ehh polska mentalność

to się nazywa '' DZICZ '' ... jeden drugiego by zaj.bał za lepsze miejsce w kolejce. Ehh polska mentalność

Sporo młodzieży no i emerytów jeszcze więcej chyba w tym miesiącu leków nie wykupią bo w nowej galerii trzeba wydać

To są jaja, żeby wiodąca regionalna siła medialna stwierdzała w formie ciekawostki, że miasto zostało zakorkowane.
Decydenci powinni się już gęsto tłumaczyć na łamach gazety z tego bałaganu i działać w kierunku udrożnienia jakby nie było OBWODNICY, która z założenia ma służyć usprawnieniu ruchu.

Jeżdżę tamtędy, i kiedy tylko pojawiła się (niedziałająca wtedy jeszcze) sygnalizacja przy wjeździe do galerii, stwierdziłem że korki będą tu potworne. Żadnym ekspertem GDDKiA nie jestem, ot zwykły kierowca. Było to do przewidzenia. Nikomu z UM do głowy to nie wpadło?

dopuki nie będzie ronda na Castoramie i przy Aldi to będziemy tonąć w korkach

Ja pikole. Te same punkty handlowe, co wszędzie w galeriach. Będzie kiedyś jakaś nowość? Porażka.

Galeria....O.K. Ale: Hałas nie do wytrzymania, to nie muzyka - tylko jakiś jazgot (po 45 minutach pobytu, po prostu uciekłem stamtąd).Ciekaw jestem jak po całym dniu pracy czuli się pracownicy i obsługa Galerii? Nieczynne toalety - AWARIA!!! TO KOMPROMITACJA, by w pierwszych godzinach funkcjonowania zdarzyło się coś, co było na porządku dziennym 50 lat temu. No cóż Polacy są przyzwyczajeni do takich "niespodzianek". I na koniec Dworzec Autobusowy - piękny! I znowu: ALE! ktoś zapomniał o koszach na śmieci i powieszeniu tabliczek o ZAKAZIE PALENIA PAPIEROSÓW! nasza młodzież pali! Pełno petów na pięknych płytkach i smród papierochów. Jakże niska jest nasza kultura osobista.... Takie młodzieży chowanie.....

Kaska wzięta i to się liczy, a matoły niech się tłoczą i stoją w korkach, co nam to..., a kto nam podskoczy. HA, HA, HA...! Ważne jest to, że następna kadencja leci i następne popierdółki jeszcze Wam wymyślimy. A co! Będziecie mieli nad czym utyskiwać głąby. TAK SOBIE PEWNIE DYSKUTUJĄ W KOMPLEKSGABINECIE POPALAJĄC LULKI.
Żenade :-((

Kaska wzięta i to się liczy, a matoły niech się tłoczą i stoją w korkach, co nam to..., a kto nam podskoczy. HA, HA, HA...! Ważne jest to, że następna kadencja leci i następne popierdółki jeszcze Wam wymyślimy. A co! Będziecie mieli nad czym utyskiwać głąby. TAK SOBIE PEWNIE DYSKUTUJĄ W KOMPLEKSGABINECIE POPALAJĄC LULKI.
Żenade :-((

Kaska wzięta i to się liczy, a matoły niech się tłoczą i stoją w korkach, co nam to..., a kto nam podskoczy. HA, HA, HA...! Ważne jest to, że następna kadencja leci i następne popierdółki jeszcze Wam wymyślimy. A co! Będziecie mieli nad czym utyskiwać głąby. TAK SOBIE PEWNIE DYSKUTUJĄ W KOMPLEKSGABINECIE POPALAJĄC LULKI.
Żenade :-((