To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jesienne uderzenie jazzowe

Jesienne uderzenie jazzowe

Już za kilka dni kolejna edycja dorocznego, wielkiego święta muzycznego w Jeleniej Górze, czyli Krokus Jazz Festiwal 2019. Jedna ze sztandarowych imprez kulturalnych miasta, organizowana przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, potrawa blisko tydzień. W programie koncerty gwiazd estrady i klubowe granie, konkurs dla młodych wykonawców, warsztaty muzyczne, wystawa jazzowych fotografii oraz specjalny pokaz filmowy. To prawdziwa gratka dla miłośników dobrego brzmienia. Wydarzenie, jakiego nie można przegapić.

Już od 14 października na Placu Ratuszowym oglądać będzie można plenerową wystawę Jazz World Photo 2019. Dzień później ruszy cykl warsztatów muzycznych w jeleniogórskich szkołach, zatytułowanych „Cały Ten Jazz” (15-18 października). W środę, 16 października, w sali widowiskowej JCK jazzowy seans kinowy, czyli projekcja filmu „Blue Note Records Beyond the Notes”. W czwartek, 17 października, startuje koncertowa część imprezy. Tego dnia w Klubie Kwadrat zagra formacja Jazzblaster.

W piątek, 18 października, najpierw otwarcie wystawy Jazz World Photo 2019 w Galerii Korytarz JCK, a po nim (o 20.00) tuż obok, w sali widowiskowej JCK, pierwszy z wieczornych koncertów gwiazd, czyli występ James Carter Organ Trio w składzie: James Carter (saksofon), Gerald Gibbs (organy Hammonda B3) Alex White (perkusja).
James Carter to wybitny amerykański saksofonista jazzowy, który szturmem zdobywał najwyższe stopnie nowojorskiej sceny jazzowej. Wielokrotnie nagradzany. Urodził się w 1969 roku w Detroit, w stanie Michigan. Uczył się grać pod okiem Donalda Washingtona. Swoją przygodę z saksofonem rozpoczął w wieku 11 lat, jako 17 latek koncertował w zespole Wyntona Marsalisa, później został członkiem bandu słynnej grupy Lestera Bowie’go. Przeprowadzka do Nowego Jorku pozwoliła mu na głębsze wejście w świat jazzu. Już jego pierwsza autorska płyta „JC on The Set” została uznana przez najważniejsze media za jeden z najgłośniejszych debiutów od dziesięcioleci. W programie jeleniogórskiego koncertu formacji James Carter Organ Trio nie zabraknie utworów Django Reinharda i Duke’a Ellingtona oraz własnych kompozycji i improwizacji White’a czy Gibbs’a. Wirtuozerskie umiejętności całej trójki i wyjątkowe brzmienie legendarnych organów Hammonda B3, a także tony niezliczonej ilości saksofonów Cartera, dają gwarancję niezwykłych przeżyć podczas piątkowej, muzycznej uczty na głównej scenie festiwalu.

Na finał piątkowego programu w Klubie Kwadrat (o godz. 22.00) wystąpi Tomasz Chyła Quintet.
W sobotę, 19 października, w samo południe w sali widowiskowej JCK wystartują przesłuchania konkursowe w ramach „Powiewu Młodego Jazzu”. Tego samego dnia wieczorem (o 20.00) na głównej scenie festiwalu wystąpi Wojciech Mazolewski Quintet w składzie: Oskar Torok (trąbka), Marek Pospieszalski (saksofon), Joanna Duda (instrumenty klawiszowe), Wojtek Mazolewski (kontrabas) i Kuba Janicki (perkusja).
Od wielu lat lider zespołu urzeka publiczność na całym świecie swoim niepowtarzalnym brzmieniem. Wśród kilkunastu projektów tego wybitnego polskiego kontrabasisty na szczególną uwagę zasługuje Wojtek Mazolewski Quintet, który nie tylko ma lidera z silną osobowością, ale i zdolnościami kompozytorskimi. Zespół nagrał znakomitą płytę zatytułowaną „Polka”, która okazała się wielkim sukcesem. W sierpniu 2018 roku płyta „Polka” została wydana nakładem brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings (Worldwide Deluxe Edition)" w wersji wzbogaconej o nowe kompozycje: „London” oraz „Theme de Yoyo”. Sukces polskiego twórcy został doceniony przez zagranicznych krytyków, a światowa premiera albumu nie przeszła bez echa.  Znakiem firmowym muzyki Mazolewskiego są jego niezwykle energetyczne koncerty, podczas których z powodzeniem łączy muzyczną tradycję z nowoczesnością. Mieszają się w nich echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina. Podczas festiwalowego koncertu w Jeleniej Górze Wojtek Mazolewski Quintet zagra program z płyty „Polka”.
Na koniec festiwalowej soboty (o godz. 22.00) w Klubie Kwadrat koncert Immigration Booth.
W finałową niedzielę, 20 października, najpierw od 12.00 na festiwalowej scenie głównej druga część otwartych dla publiczności przesłuchań w ramach konkursu „Powiew Młodego Jazzu”, którego wyniki uroczyście ogłoszone zostaną podczas wieczornej Gali. Tuż po ceremonii wręczenia nagród laureatom konkursu, która rozpocznie się o godz. 20.00, w sali widowiskowej JCK wystąpi Hailey Tuck Band w składzie: Hailey Tuck (śpiew), Lloyd Haines (perkusja), Alex Haines (gitara), Matt Robinson (fortepian), Chris Hyson (bas, kontrabas).
Historia Hailey Tuck brzmi jak scenariusz filmowy. Nastolatka z Teksasu, zainspirowana Louise Brooks - aktorką i tancerką niemego filmu z 1920 roku - w wieku osiemnastu lat porzuca szkołę i przeprowadza się do Paryża. Marzy o karierze jazzowej piosenkarki. Dni spędza na targach z ubraniami w stylu vintage, a wieczorami śpiewa w barach jazzowych. W kwietniu 2014 roku wydaje swoją debiutancką EPkę, „Hailey Tuck” i rozpoczyna koncerty w Europie i Azji. Niezwykły głos Hailey przynosi jej sukces. Cztery wyprzedane programy w Duc Des Lombards w Paryżu były prezentowane na żywo w krajowej stacji radiowej TSF. W październiku 2014 roku artystka wydaje swoją drugą EPkę „So in Love”, a w styczniu 2015 roku powraca do USA i debiutuje w Nowym Jorku w Joe's Pub. Jej występy na żywo za każdym razem są inne. Występuje w popularnym programie telewizyjnym Later Night Show, prowadzonym przez Jools’a Hollanda. Pojawia się też na okładkach renomowanych pism, takich jak People Magazine czy Marie Claire. W 2018 roku, pod auspicjami legendarnego producenta Larry'ego Kleina, wydaje swój pierwszy album zatytułowany „Junk”. Wydana przez Sony Music płyta jest nasycona mocną osobowością Hailey, miłością do ciemnej strony życia i jej beztroskim podejściem do utartych konwencji. Głos Hailey Tuck gwarantuje niezwykły, niedzielny wieczór, z którego wrażenia zapewne na długo zapadną w pamięci publiczności.

Ostatnim punktem jeleniogórskiego programu festiwalu będzie zaplanowany na niedzielę o 22.00 klubowy koncert Cuban Latin Jazz w Kwadrat.

W listopadzie Krokus Jazz Festiwal 2019 będzie miał swoją odsłonę w niemieckim Bautzen, gdzie odbędą się warsztaty muzyczne oraz koncert laureatów tegorocznego „Powiewu Młodego Jazzu” (niedziela, 10 listopada, godz. 17.00, Steinhaus Bautzen).

PROGRAM FESTIWALU

14.10. (poniedziałek),  Plac Ratuszowy
Otwarcie plenerowej wystawy Jazz World Photo 2019

15-18.10. (wtorek – czwartek)
godz. 9.00, SP nr 6, SP nr 10, SP nr 1 oraz w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących 
„Cały Ten Jazz”- Warsztaty jazzowe w jeleniogórskich szkołach - 

16.10. (środa)
godz. 18.00, Sala Widowiskowa JCK 
Jazz Film w DKF „Blue Note Records Beyond the Notes”  

17.10. (czwartek)
godz. 19.00, Klub Kwadrat
Jazzblaster – koncert

18.10. (piątek)
godz. 19.00, Galeria Korytarz JCK 
Otwarcie wystawy Jazz World Photo 2019 
godz. 20.00, Sala Widowiskowa JCK
James Carter Organ Trio – koncert
godz. 22.00, Klub Kwadrat
Tomasz Chyła Quintet - koncert

19.10. (sobota)
godz. 12.00, Sala Widowiskowa JCK
Powiew Młodego Jazzu – koncerty konkursowe
godz. 20.00, Sala Widowiskowa JCK
Wojciech Mazolewski Quintet – koncert
godz. 22.00, Klub Kwadrat
Immigration Booth - koncert

20.10. (niedziela)
godz. 12.00, Sala Widowiskowa JCK
Powiew Młodego Jazzu – koncerty konkursowe
godz. 20.00, Sala Widowiskowa
Gala Festiwalu / Hailey Tuck Band – koncert
godz. 22.00, Klub Kwadrat
Cuban Latin Jazz – koncert

08.11. (piątek)
Godz.8.00, Oberschule Gesundbrunnen w Bautzen
„Cały Ten Jazz”- Warsztaty jazzowe

10.11. (niedziela), Steinhaus Bautzen 
Godz. 17.00
Koncert laureatów XVIII Krokus Jazz Festiwal

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy po dwa dwuosobowe zaproszenia na każdy z trzech koncertów gwiazd tegorocznego festiwalu Krokus Jazz, które odbędą się w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 we wtorek, 15 października, po godz. 15.00. Warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie wydania Nowin Jeleniogórskich z niniejszą zapowiedzią muzycznego wydarzenia. Zapraszamy! 

Krokus Jazz Festiwal 2019.jpg