To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Powiew młodego jazzu 2019

Powiew młodego jazzu 2019

Już 14 października startuje bardzo ciekawa impreza towarzysząca tegorocznej edycji słynego jeleniogórskiego fetiwalu Krokus Jazz, czyli „Powiew młodego jazzu”. To przede wszystkim dwudniowy konkurs, który ma na celu prezentację młodych niemieckich i polskich artystów jazzowych, ale nie tylko. W programie także cykl warsztatów, wystaw i koncertów popularyzujących muzykę jazzową.

Koncert konkursowe odbywać się będą w sobotę i niedzielę (19-20 października), od godziny 12.00 do ok. 16.00 w Sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej. Na konkursowej scenie rywalizować o laur „Złotego Krokusa” będzie piętnaście formacji z Polski i Niemiec wybranych spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Uczestnicy konkursu prezentują bardzo wysoki, profesjonalny poziom. Jest już tradycją, że uczestnicy i laureaci „Krokusa” to muzycy bardzo szybko zyskujący popularność, odnajdujący się w profesjonalnych i uznanych w Polsce i na świecie projektach muzycznych. Ich występy to gratka dla publiczności, tym większa, że wstęp na przesłuchania konkursowe jest bezpłatny!

Kolejnym wydarzeniem w ramach „Powiewu młodego jazzu” są warsztaty „Cały ten jazz 2019” w jeleniogórskich szkołach. W tym roku gościć będziemy razem z zespołem Boundary Jazz Quintet w ZSOiT w Jeleniej Górze im. Jędrzeja Śniadeckiego, SP nr 6 im. Włodzimierza Puchalskiego, SP nr 11 im. Fryderyka Chopina oraz SP nr 10 im. Marii Skłodowskiej Curie oraz szkole średniej Gesundbrunnen w Bautzen. Wspólne muzykowanie młodych artystów, z włączającymi się doń muzycznymi gwiazdami, to już nie powiew, ale jazzowy huragan, o czym przekonują się najwytrwalsi słuchacze uczestniczący w spotkaniach z młodymi artystami.

Dopełnieniem tegorocznego jazzowego święta, organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, będzie wystawa fotograficzne „Jazz Word Photo 2019 ”, przygotowana przez partnerów z czeskiego Trutnova, prezentowana w Galerii Korytarz JCK oraz Placu Ratuszowy w Jeleniej Górze. Wystawa prezentowana w Galerii Korytarz to wybór 30 najlepszych fotografii wybranych przez jury VI międzynarodowego konkursu Jazz World Photo w 2019 r. spośród 353 autorów z 43 krajów. Zwycięzcą VI edycji konkursu jest Mariusz Buczma z Polski. Drugie miejsce zajął Pablo Reyes z Chile, a trzecie Oleg Panov z Ukrainy.