To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Festiwal chryzantem w Małej Japonii

Festiwal chryzantem w Małej Japonii

Mała Japonia w Przesiece rozkwitła ponad trzema tysiącami różnokolorowych chryzantem. Od 21 września do 6 października w karkonoskim ogrodzie Siruwia trawa jesienny frestiwal kwiatów. 

Z chryzantem stworzone zostały kolorowe dywany i rzeźby. Kwaiatami udekorowana został również część dachów Małej Japonii. W ogrodzie stanęła także miniatura chryzantemowego dworu cesarskiego. W czasie trwania festiwalu chryzantem w Małej Japonii posmakować można tu chryzantemowej herbaty i sake tradycyjnie podawanej z płatkami chryzantemy.
Japończycy wierzą, że przynosi ona długowieczność i szczęście w miłości.

Chryzantema - jesienny symbol Japonii

We wrześniu w Japonii obchodzony jest Dzień Chryzantemy – święto radości, piękna i dobrej zabawy. W Japonii chryzantema jest uważana za źródło szczęścia i nieśmiertelności, a jej symbolu używano do wskazywania pozycji w hierarchii społecznej Kraju Wschodzącego Słońca. Istnieje wiele odmian tego kwiatu, różniących się od siebie kolorem i wielkością pąków. Najbardziej lubiane odmiany w Japonii to kwiaty białe i żółte.

Prawdziwe szaleństwo w Japonii wybucha na przełomie października i listopada wraz z prezentowanymi podczas kiku-matsuri i kikka-ten, czyli festiwali i wystaw chryzantem, a zwłaszcza kiku-ningyō-ten - wystaw chryzantemowych lalek.

Tradycyjnie w święto chryzantem myto się w chryzantemowej rosie, co miało zapewnić młody wygląd. Wytwarzano też chryzantemowe sake i chryzantemową herbatę, które pito w Dzień Chryzantem. Picie chryzantemowej sake zapewniać miało długowieczność oraz chronić przed złymi duchami.

Japońska symbolika chryzantemy jest całkowicie odmienna od polskiej, w której chryzantemy funkcjonują głównie jako kwiaty nagrobne, przez co niosą ze sobą szereg smutnych skojarzeń. W Japonii wprost przeciwnie – chryzantema o szesnastu płatkach jest herbem rodowym rodziny cesarskiej (kikuka monshō).

Stare japońskie przysłowie mówi: „Jeśli chcesz żyć długo, zdrowo i w radości - pielęgnuj swój ogród chryzantemowy”.

Więcej o atrakcjach Małej Japonii w Przesiece w aktualnym wydaniu Kompasu Górskiego na jesień 2019. Zapraszamy do lektury! 

1.jpg
3.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg