To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

57. Wrzesień Jeleniogórski

57. Wrzesień Jeleniogórski

Tegoroczna edycja święta miasta – Września Jeleniogórskiego wystartuje już w najbliższy weekend. Nie zabraknie tradycyjnych imprez kulturalnych i sportowych, ale pojawią się też propozycje nowych wydarzeń.

Na muzyczną inaugurację Września Jeleniogórskiego na jeleniogórskim rynku zaprasza 29 sierpnia (sobota) Marcin Wyrostek z zespołem oraz orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej. Usłyszymy utwory z najnowszej płyty jeleniogórskiego akordeonisty - „For Alice” w symfonicznej aranżacji. Na scenie oprócz muzyków wystąpią również wokaliści i tancerze.
1 września kolejne muzyczne wydarzenie – koncert inaugurujący XVIII Festiwal Silesia Sonans w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Z recitalem organowym wystąpi Marek Toporowski. 3 września kolejny koncert w barokowej świątyni – tym razem zobaczymy i usłyszymy jeleniogórski chór Collegium Musicum pod dyrekcją Franciszka Koscha. Dzień później koncert Capelli Cracoviensis, a festiwal Silesia Sonans zakończy się w sobotę, 5 września, koncertem jeleniogórskich filharmoników pod dyrekcją Wojciecha Rodka z towarzyszeniem chóru kameralnego Collegium Musicum.

Po tym, jak wybrzmią ostatnie festiwalowe dźwięki jeleniogórska filharmonia zainauguruje swój 52. sezon artystyczny. Z całą pewnością z zaproszenia na 11 września do sali koncertowej skorzystają wierni melomani oraz pozostali miłośnicy muzyki. Koncert inauguracyjny objął patronatem ambasador Finlandii z okazji 150 rocznicy urodzin Jeana Sibeliusa. Filharmonikom pod dyrekcją Wojciecha Rodka towarzyszył będzie znany skrzypek Vadim Brodski.

Jeleniogórska galeria BWA ma propozycję dla młodych odbiorców sztuki oraz tych wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w ciekawe i twórcze działania. Projekt „Znaki w przestrzeni” będzie miał trzy odsłony – 2, 3 i 9 września. Podczas trzydniowych warsztatów powstanie artystyczna mapa regionu. Uczestnicy warsztatów, studenci uczelni artystycznych pochodzący z Jeleniej Góry, zarejestrują „znaki”, symbole świadczące o historii i różnorodności kulturowej miasta i okolic. W ramach projektu powstaną w przestrzeni miejskiej cztery murale – przy ulicy Noskowskiego, Konopnickiej, Sudeckiej i Karłowicza.
Częścią projektu „Znaki w przestrzeni” będzie spektakl uliczny „Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi” w wykonaniu teatru Biuro Podróży na jeleniogórskim rynku, we wtorek, 8 września. A dzień później kolejne artystyczne działania w przestrzeni miejskiej. Tym razem będzie to spektakl teatralny z elementami performance'u oraz instalacji portugalskiej trupy Projectos de Intervenção Artística pod tytułem „Passage” w parku przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

„Wyprodukowano pod Śnieżką” to tradycyjny przegląd lokalnej wytwórczości spożywczej, pamiątkarskiej i artystycznej. Na jeleniogórskim rynku po raz 13. lokalni wytwórcy pochwalą się swoimi produktami, które wezmą udział w konkursie na produkt regionalny i karkonoski produkt spożywczy.
Co roku sporym zainteresowaniem cieszy się także kiermasz ekologiczny, gdzie lokalni producenci żywności oferują naturalne i zdrowe produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W tym roku w czasie obu wspomnianych imprez na rynku staną stragany i kramy wystawców, na których będzie można kupić wszystkie oferowane produkty.

Warsztaty pszczelarskie i towarzyszący im kiermasz miodów oraz wyrobów pszczelarskich to tradycyjna, wrześniowa impreza, na którą wielu jeleniogórzan czeka przez cały rok. Pszczelarze z Polski, Czech i Niemiec spotykają się i wymieniają doświadczenia, a amatorzy naturalnych słodkości i produktów pszczelich mają okazję kupić najróżniejsze miody, wyroby z pszczelego wosku i inne pożytki z pasiek. Impreza tradycyjnie odbędzie się na Placu Piastowskim 19 i 20 września.

Z kolei 20 i 21 września, także do Cieplic, zaprasza Muzeum Przyrodnicze na coroczną wystawę świeżych grzybów. Zostaną zaprezentowane niemal wszystkie grzyby, w tym także niejadalne i trujące występujące w naszym regionie. Wystawa będzie okazją do rozmów z mykologami.

Jelenia Góra nie zapomina o Stanisławie Barei – kultowym dziś reżyserze komedii, który przez pewien czas mieszkał w mieście nad Bobrem. Jeleniogórskie Centrum Kultury zaprasza 25 i 26 września na „Noc z bareją, czyli... przedostatnią paróweczkę hrabiego Barry Kenta”. Wieczór kabaretowy połączony z nocnym maratonem filmowym z najlepszymi filmami mistrza to propozycja dla tych, którzy znają kultowe filmy, ale też i młodszych odbiorców, którzy PRL znają tylko z książek i telewizji. W programie imprezy recital Stanisława Tyma oraz spotkanie z Hanną Kotkowską-Bareją. W trakcie imprezy przewidziano szereg dodatkowych atrakcji dla uczestników – poczęstunek tytułowa paróweczką oraz możliwość wykonania zdjęć z misiem  w  przygotowanym specjalnie na tę okazję „monidle”.

Pozostaje mieć nadzieję, że za miesiąc poziom wody w Bobrze będzie wyższy, bo w rejonie mostu na Różyckiego zostanie rozegrany II Beaver River Games' 2015 - II Międzynarodowy Puchar Polski we Freestyle'u Kajakowym.

Tradycyjnie w ostatni weekend września do Jeleniej Góry przyjadą kolekcjonerzy, zbieracze, handlarze, miłośnicy antyków i bibelotów. Jarmark staroci i osobliwości to znana w całym kraju impreza, która jest okazją do kupna i zamiany oryginalnych przedmiotów, mebli, elementów wyposażenia wnętrz a także miejscem spotkań wszelkiej maści kolekcjonerów.

Finał września, jak zwykle, będzie roztańczony. W tym roku wypada 50. - jubileuszowa edycja jednego z najstarszych w Polsce turniejów tanecznych Karkonosze Open. Na parkiecie hali przy ulicy Złotniczej spodziewanych jest około 700 par z 14 krajów z całej Europy. Jeleniogórski turniej to jedna z imprez kalendarza Międzynarodowej federacji Tańca Sportowego.

Szczegóły imprez na afiszach oraz www.jeleniagora.pl.Każdej edycji Września Jeleniogórskiego towarzyszy plakat promujący imprezy. W tym roku współtwórcami są sami jeleniogórzanie, którzy w czasie niedawnego Art Glass&Festiwal ułożyli jelenia-mozaikę. Plakat opracował graficznie Mirosław Kulla, artysta z Jeleniogórskiego Centrum Kultury.