To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sztuka miasta: warsztaty, murale, teatr na ulicy

Spektakl Teatru Biuro Podróży „Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi” już we wtorek, 8 września.

W Jeleniej Górze trwa realizacja projektu artystycznego „ZNAKI W PRZESTRZENI” odwołującego się do zjawiska kulturowego, jakim jest współczesne miasto - miejsce będące stałym źródłem inspiracji artystów, w którym tworzy się sztukę.
 

Powstają już murale, które zdobią ściany trzech budynków. W najbliższych dniach kolejna artystycznych warsztatów topografii miejsckiej, których efektem ma być artystyczna mapa regionu. Przed nami także spektakularne wydarzenia teatralne, jakie 8 i 9 września rozgrywać będa się w centrum miasta.

- Proponujemy działania zachęcające do refleksji i odświeżające społeczny kontekst sztuki. Realizując ten projekt, chcemy wniknąć w tkankę społeczną i mieszkańca obojętnego na sztukę uczynić odbiorcą i uczestnikiem – podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia z jeleniogórskiego BWA – Kotlina Jeleniogórska pełna jest „artystycznych znaków”, zabytkowej architektury, rzeźb, przez wiele lat artyści zakładali tutaj kolonie. Podczas warsztatów planujemy skonstruować mapę tych „znaków”, artystyczną mapę regionu. Chcemy pielęgnować poczucie dumy z zastanego dziedzictwa i chęć budowania z nim ściślejszych związków.

W ramach projektu, wpisującego się w obchody „Września Jeleniogórskiego”, odbędą się następujące wydarzenia:

TEATR ULICZNY I PERFORMANCE
8 września (wtorek) o godz. 20.30, Plac Ratuszowy
„Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi” - spektakl poznańskiego Teatru Biuro Podróży.
Autorzy w oparciu o tekst Szekspira zadadzą pytania dotyczące kondycji człowieka w sytuacji zetknięcia z tragedią wojny.
Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku, jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. Teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl. Spektakle Biura Podróży prezentowane były jak dotąd w 50 krajach świata, na sześciu kontynentach.
9 września (środa) o godz. 18.30, Park przy Kościele Garnizonowym (dawnym cmentarzu ewangelickim)
„Passage” - projekt artystyczny portugalskiej trupy Projectos de Intervenção Artística.
Spektakl opowiada historię czworga starych ludzi, ich nostalgicznej podróży przez domykające się życie. Szczególną rolę w przedstawieniu odgrywa scenografia, przedmioty rozwieszone w przestrzeni przywołują wspomnienia i jednocześnie tworzą fantastyczne uniwersum.
Projectos de Intervenção Artística to grupa powstała w 2002 roku w Pinhal Novo Village (Portugalia). Tworzą ją artyści budujący platformę kultury otwartą na eksperyment, innowację
i kreację, artyści reprezentujący różne dziedziny, teatr, performance i sztuki wizualne. Grupa przygotowuje działania z zakresu teatru ulicznego, teatru gestu i języka ciała.
MURALE
Autorami murali będą:
ul. Sudecka 14: Wojciech Kołacz „Otecki”
- artysta związany z wrocławską ASP. Grafik, ilustrator, streetartowiec i muralista. Tworzy „intuicyjne obrazy figuratywne” nawiązujące do tzw. „wiedzy ludu”, a więc podań, legend, pieśni i przysłów.
ul. Karłowicza 23: Tomasz Płonka - (ur. 1979) rysownik, ilustrator, grafik, projektant graficzny, twórca murali. Absolwent PLSP w Jeleniej Górze oraz ASP we Wrocławiu (grafika). Tworzy prace inspirowane komiksem i kreskówkami, fascynuje się pop-kulturą, którą przetwarza, wykorzystując elementy organiczne, roślinne.
ul. Konopnickiej 27: Stach Szumski - (ur. 1992) studiuje na warszawskiej ASP na wydziale Sztuki Mediów, zajmuje się sztuką ulicy, malarstwem, projektowaniem graficznym i netartem. Związany z warszawską galerią V9. Tworzy emocjonalne, narracyjne malarstwo, niekiedy inspirowane pop-kulturą.
WARSZTAT ARTYSTYCZNY Z TOPOGRAFII MIEJSKIEJ:
Podczas trzydniowych warsztatów (2, 8 i 9 września 2015) powstanie artystyczna mapa regionu. Uczestnicy warsztatów, studenci uczelni artystycznych pochodzący z Jeleniej Góry, zarejestrują „znaki”, symbole świadczące o historii i różnorodności kulturowej miasta i okolic. Młodzi ludzie pracować będą nad wizualnymi świadectwami, postarają się odnaleźć dawne tradycje plastycznego zapisu oraz zastanowią się nad propozycją nowych znaków, bliższych współczesnej nam stylistyce i estetyce.
Warsztat poprowadzi Kalina Zatorska, która wykłada przedmioty związane z designem na Uniwersytecie Wrocławskim, współtworzy wrocławski projekt „TypoAktywni” oraz Fundację 102 działającą na rzecz poprawy estetyki i jakości przestrzeni miejskiej.

Projekt „Znaki w przestrzeni” dofinansowano ze środków Miasta Jelenia Góra, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015,, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” Sp. z o. o. w Jeleniej Górze, KEIM FARBY MINERALNE Sp z o.o.
Współpraca przy projekcie:
Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Optyk-okular. Salon optyczny i gabinet okulistyczny, ul. Sudecka 14, Jelenia Góra
„PROFESJA” Zarządzanie Nieruchomościami mgr Anna Zielińska, ul. Klonowica 2/12, Jelenia Góra

Organizator: Biuro Wystaw Aartystycznych w Jeleniej Górze
Partner: Agencja Koncertowo-Wydawnicza “Solo”