Powstają już murale, które zdobią ściany trzech budynków. W najbliższych dniach kolejna artystycznych warsztatów topografii miejsckiej, których efektem ma być artystyczna mapa regionu. Przed nami także spektakularne wydarzenia teatralne, jakie 8 i 9 września rozgrywać będa się w centrum miasta.
- Proponujemy działania zachęcające do refleksji i odświeżające społeczny kontekst sztuki. Realizując ten projekt, chcemy wniknąć w tkankę społeczną i mieszkańca obojętnego na sztukę uczynić odbiorcą i uczestnikiem – podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia z jeleniogórskiego BWA – Kotlina Jeleniogórska pełna jest „artystycznych znaków”, zabytkowej architektury, rzeźb, przez wiele lat artyści zakładali tutaj kolonie. Podczas warsztatów planujemy skonstruować mapę tych „znaków”, artystyczną mapę regionu. Chcemy pielęgnować poczucie dumy z zastanego dziedzictwa i chęć budowania z nim ściślejszych związków.
W ramach projektu, wpisującego się w obchody „Września Jeleniogórskiego”, odbędą się następujące wydarzenia:
TEATR ULICZNY I PERFORMANCE
8 września (wtorek) o godz. 20.30, Plac Ratuszowy
„Makbet. Kim jest ten człowiek we krwi” - spektakl poznańskiego Teatru Biuro Podróży.
Autorzy w oparciu o tekst Szekspira zadadzą pytania dotyczące kondycji człowieka w sytuacji zetknięcia z tragedią wojny.
Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku, jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. Teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl. Spektakle Biura Podróży prezentowane były jak dotąd w 50 krajach świata, na sześciu kontynentach.
9 września (środa) o godz. 18.30, Park przy Kościele Garnizonowym (dawnym cmentarzu ewangelickim)
„Passage” - projekt artystyczny portugalskiej trupy Projectos de Intervenção Artística.
Spektakl opowiada historię czworga starych ludzi, ich nostalgicznej podróży przez domykające się życie. Szczególną rolę w przedstawieniu odgrywa scenografia, przedmioty rozwieszone w przestrzeni przywołują wspomnienia i jednocześnie tworzą fantastyczne uniwersum.
Projectos de Intervenção Artística to grupa powstała w 2002 roku w Pinhal Novo Village (Portugalia). Tworzą ją artyści budujący platformę kultury otwartą na eksperyment, innowację
i kreację, artyści reprezentujący różne dziedziny, teatr, performance i sztuki wizualne. Grupa przygotowuje działania z zakresu teatru ulicznego, teatru gestu i języka ciała.
MURALE
Autorami murali będą:
ul. Sudecka 14: Wojciech Kołacz „Otecki” - artysta związany z wrocławską ASP. Grafik, ilustrator, streetartowiec i muralista. Tworzy „intuicyjne obrazy figuratywne” nawiązujące do tzw. „wiedzy ludu”, a więc podań, legend, pieśni i przysłów.
ul. Karłowicza 23: Tomasz Płonka - (ur. 1979) rysownik, ilustrator, grafik, projektant graficzny, twórca murali. Absolwent PLSP w Jeleniej Górze oraz ASP we Wrocławiu (grafika). Tworzy prace inspirowane komiksem i kreskówkami, fascynuje się pop-kulturą, którą przetwarza, wykorzystując elementy organiczne, roślinne.
ul. Konopnickiej 27: Stach Szumski - (ur. 1992) studiuje na warszawskiej ASP na wydziale Sztuki Mediów, zajmuje się sztuką ulicy, malarstwem, projektowaniem graficznym i netartem. Związany z warszawską galerią V9. Tworzy emocjonalne, narracyjne malarstwo, niekiedy inspirowane pop-kulturą.
WARSZTAT ARTYSTYCZNY Z TOPOGRAFII MIEJSKIEJ:
Podczas trzydniowych warsztatów (2, 8 i 9 września 2015) powstanie artystyczna mapa regionu. Uczestnicy warsztatów, studenci uczelni artystycznych pochodzący z Jeleniej Góry, zarejestrują „znaki”, symbole świadczące o historii i różnorodności kulturowej miasta i okolic. Młodzi ludzie pracować będą nad wizualnymi świadectwami, postarają się odnaleźć dawne tradycje plastycznego zapisu oraz zastanowią się nad propozycją nowych znaków, bliższych współczesnej nam stylistyce i estetyce.
Warsztat poprowadzi Kalina Zatorska, która wykłada przedmioty związane z designem na Uniwersytecie Wrocławskim, współtworzy wrocławski projekt „TypoAktywni” oraz Fundację 102 działającą na rzecz poprawy estetyki i jakości przestrzeni miejskiej.
Projekt „Znaki w przestrzeni” dofinansowano ze środków Miasta Jelenia Góra, Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015,, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” Sp. z o. o. w Jeleniej Górze, KEIM FARBY MINERALNE Sp z o.o.
Współpraca przy projekcie:
Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa
Optyk-okular. Salon optyczny i gabinet okulistyczny, ul. Sudecka 14, Jelenia Góra
„PROFESJA” Zarządzanie Nieruchomościami mgr Anna Zielińska, ul. Klonowica 2/12, Jelenia Góra
Organizator: Biuro Wystaw Aartystycznych w Jeleniej Górze
Partner: Agencja Koncertowo-Wydawnicza “Solo”
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...