To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

43. Bieg Piastów z Justyną Kowalczyk

43. Bieg Piastów z Justyną Kowalczyk

Mistrzyni świata i olimpijska Justyna Kowalczyk potwierdziła, że wystartuje na 50 km w tegorocznym, 43. Biegu Piastów! Wystartują też jej dwie zawodniczki z kadry Polski: Agata Warło i Magdalena Kobielusz. W narciarskiej imprezie wystartuje także pływacki mistrz i wicemistrz świata Paweł Korzeniowski. Festiwal Narciarstwa Biegowego 2019 w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach rusza już 23 lutego. Bieg na koronnym dystansie 50 km zaplanowano na 2 marca. 

To będzie drugi start Królowej Polskich Nart w jakuszyckich zawodach. W 2017 roku Justyna Kowalczyk wygrała zdecydowanie pięćdziesiątkę. W Jakuszycach startowała jednak wiele razy na innych imprezach. Najbardziej pamiętne to zwycięskie biegi o punkty Pucharu Świata w 2012 i 2014 roku.
Justyna Kowalczyk pracuje jako asystentka trenera kadry narodowej kobiet w nartach biegowych Aleksandra Wierietielnego. Na Bieg Piastów – na 30 km techniką dowolną – zgłosiła swoje utalentowane podopieczne: Agatę Warło i Magdalenę Kobielusz.
Zapisy na 43. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego, który rozegrany zostanie od 23 lutego do 3 marca 2019 roku na trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, przebiegają w znakomitym tempie. Na listach startowych jest już ponad 5 tysięcy osób.
Bieg Piastów składać się będzie z dziewięciu konkurencji. Główną będzie bieg na 50 kilometrów techniką klasyczną, który zaplanowano na sobotę, 2 marca. Na liście startowej pięćdziesiątki jest już prawie 1700 osób z 30 krajów. Jego wyniki zaliczane są do Worldloppet - światowej ligi zrzeszającej największe masowe biegi narciarskie na świecie.

Start i meta
W związku ze zmianami zachodzącymi na Polanie Jakuszyckiej tj. przygotowaniami do rozpoczęcia budowy Dolnośląskiego Centrum Sportów – Polana Jakuszycka, zmianie uległo miejsce startu biegów w główny weekend festiwalowy w dniach od 1 do 3 marca. Dotychczasowe miejsce startu na Polanie Jakuszyckiej przeniesione zostało na Polanę Maliszewskiego. W związku z tym zawodnicy startujący na dystansach 6, 30, 50 i 25 kilometrów podczas rywalizacji przebiegać będą przez przejazd kolejowy, który na czas zawodów zostanie zasypany i przygotowany na potrzeby zawodów.
Miejsce mety 43. Biegu Piastów zlokalizowane zostanie na Polanie Jakuszyckiej. Tam też znajdować będą się szatnie, depozyt, hala cateringowa, strefa masaży, hala expo oraz strefa sportu i chillout w której dla wszystkich kibiców i zawodników nasi sponsorzy, partnerzy jak i partnerzy medialni przygotują wiele interesujących atrakcji.

Parkingi, dojazd
Zmiany w infrastrukturze jakie zaszły na Polanie Jakuszyckiej od zeszłego roku w znaczącym stopniu ograniczyły logistyczne możliwości organizatorów 43 Biegu Piastów. W szczególności ograniczone została ilość miejsc parkingowych. W związku z tym apelujemy i prosimy o korzystanie z alternatywnych środków transportu zorganizowanego dla zawodników w dniach od 1 do 3 marca. W okresie tym przygotowane zostaną dodatkowe kursy autobusowe dowożące zawodników na miejsce startu. Poranne kursy autobusów startować będą z Jeleniej Góry, pozostałe będą odbywały się na trasie Szklarska Poręba – Jakuszyce. Również po zawodach podstawione zostaną autobusy, które odwiozą zawodników z Jakuszyc.

Biuro wydawania numerów startowych mieścić się będzie w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie przy ul. Mickiewicza 21.

43. Bieg Piastów – atrakcje dodatkowe
Moc atrakcji, zabawa, konkursy, gorąca atmosfera i same pozytywne emocje towarzyszyć będą wszystkim uczestnikom największego w Polsce święta narciarstwa biegowego. 

Już w pierwszy weekend festiwalowy na najmłodszych oczekiwać będą animatorzy Galerii Sudeckiej, którzy zadbają o dobry nastrój wśród najmłodszych uczestników zawodów. W dniach od 1 do 3 marca na Polanie Jakuszyckiej zorganizowana zostanie specjalna strefa, w której dla dostępna będzie pełna paleta atrakcji.

Po raz drugi Norweska Dolina przygotuje w swojej hali namiotowej strefę kulinarną i obsługi medialnej. Będzie to niezwykła strefa doznań smakowych, którą obsługiwać będą najlepsi z najlepszych kucharzy. MasterChefowie nie dopuszczą do tego by kogokolwiek w czasie odwiedzin Jakuszyc dopadł głód. Również po raz drugi dostępna będzie strefa masaży dostępna dla zawodników biorących udział w zawodach.

Przez trzy dni studenci z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej świadczyć będą wszystkim, zarówno przed jak i po biegu, masaże sportowe. Zachęcamy do skorzystania z ich wiedzy i doświadczenia.  Można też wziąć udział w biegu o Puchar Rektora tej uczelni.

Wiele atrakcji, konkursów i niespodzianek przewidziało w swojej strefie PKP Intercity. Symulatory jazdy na nartach i snowboardzie, fotobudka, trenażery narciarskie, bar z kawą i herbatą, słodkie poczęstunki oraz tajemniczy  gratisomatr z quizem dostarczą małym i dużym zawodnikom i kibicom wiele niezapomnianych doznań.

Kolejnym miejscem wyzwań, rywalizacji, emocji i radości będzie strefa sportu za którą odpowiadać będą instruktorzy i trenerzy z Term Cieplickich. Tylko u nich będzie można pochodzić po Slack’u, zagrać w koło fortuny, wziąć udział w „Gorących kostkach” jak również wziąć udział w konkursie rzutu do puszek. Ponadto na specjalnie usypanej górce pokonacie tor przeszkód zjeżdżając na snowsliderach.

Marka Inovik by Decathlon przygotowała strefę nart testowych, gdzie zapoznać będzie można i przetestować sprzęt marki Inovik. Nart, kije, buty dostępne będą dal wszystkich chcących poznać nowinki sprzętowe. Ilość i różnorodność atrakcji daje pewność, że każdy kto w dniach od 1 do 3 marca odwiedzi Jakuszyce, oprócz emocji sportowych, skosztuje wielu doznań zarówno dla ciała jaki ducha.

Stan zgłoszeń na 15 lutego:
- 50 km - 1688
- 25 km - 1870
- 30 km - 501
- 6 km - 585
- Rodzinna Jedenastka - 491
- Memoriał Michonia - 400
- Nocna Jedenastka - 290
- Wyprawa Zuchów - 34
- Bieg Przedszkolaka - 20

4033 zgłoszonych mężczyzn
975 zgłoszonych kobiet

TOP 10 Państw:
Polska 2785
Czechy 288
Niemcy 209
Norwegia 52
Estonia 39
Rosja 33
Szwecja 30
Finlandia 20
Włochy 19
Białoruś 16

TOP 10 miast
Warszawa 223
Wrocław 205
Jelenia Góra 132
Poznań 80
Kraków 70
Vikersund 39
Szczecin 37
Gdańsk 36
Opole 30
Wałbrzych 29

Zgłoszenia i szczegóły: www.bieg-piastow.pl.

Warunki do przygotowań są znakomite. Dzięki korzystnej aurze Stowarzyszenie Bieg Piastów utrzymuje w Górach Izerskich trasy długości ponad 80 kilometrów.

Program 43. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego:
23 lutego – Rodzinna Jedenastka (godz. 10) i Wyprawa Zuchów (godz. 10:30)
24 lutego – Memoriał Michonia 15 km (godz. 10) i Bieg Przedszkolaka (godz. 10:30)
25 lutego – Nocna Jedenastka
1 marca – 30 km Worldloppet (start o godz. 10) i 6 km (start o godz. 12)
2 marca – 50 km (start o godz. 9)
3 marca – 25 km (start o godz. 10) 

43 BP mapka dojazdowa do biura numerów.png
43 BP mapka parkingi.JPG
43 BP wizualizacja.jpg
43 BP program.png

Komentarze (1)

Czyli gwiazdą dnia będzie ta sama osoba, która w 2005 została zdyskwalifikowana przez FIS za stosowanie dexamethasonu...no gratuluję zaproszonych gości