To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Rekordowy Bieg Piastów

Fot. Stowarzyszenie Bieg Piastów

Rozpoczynający się dziś 43. Bieg Piastów zapowiada się rekordowo zarówno pod względem ilości uczestników, jak i tzw. gorących nazwisk, które biegać będą na Polanie Jakuszyckiej. Organizatory na konferencji prasowej podali mnóstwo szczegółów. Liczba uczestników święta biegów narciarskich, którzy zarejestrowali i opłacili zgłoszenia już przekroczyła 5 tys. osób a organizatorzy spodziewają się nawet 8 tys.

43. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego, który rozegrany zostanie od 23 lutego do 3 marca. Bieg Piastów składać się będzie z dziewięciu konkurencji. Najważniejsza, to bieg na 50 kilometrów techniką klasyczną, w sobotę, 2 marca. A już dzisiaj Rodzinna Jedenastka oraz kilometrowy Bieg Zuchów. Jutro rozegrany zostanie Memoriał Stanisława Michonia, upamiętniający jednego z twórców Biegu Piastów oraz Bieg Przedszkolaka. Późnym wieczorem, w poniedziałek 25 lutego wyjątkowa Nocna Jedenastka, rozgrywana przy blasku pochodni.
Dalszy ciąg festiwalu od 1 marca. W tym dniu odbędzie się pierwszy bieg zaliczany do cyklu Worldloppet na dystansie 30 kilometrów stylem klasycznym. Już pobity został rekord zgłoszonych uczestników w tym biegu – zapisało się ponad 1900 osób. W południe tego dnia rozegrany zostanie także amatorski bieg na 6 kilometrów. W sobotę, 2 marca start do memoriałowego biegu na 50 km klasykiem. Na liście startowej pięćdziesiątki jest już prawie 1700 osób z 30 krajów, a zapisy jeszcze trwają. Jego wyniki zaliczane są do Worldloppet - światowej ligi zrzeszającej największe masowe biegi narciarskie na świecie. Na zakończenie Festiwalu Narciarstwa Biegowego, Memoriał Wandy i Jerzego Lachowiczów – 30 km techniką dowolną. Na ten bieg zgłosiło się ponad 500 osób. Choć to znacznie mniej niż w pozostałych konkurencjach (ten sposób biegania jest mniej popularny w Polsce), ale i tak rekordowo.
Na startach poszczególnych konkurencji nie zabraknie znanych nazwisk ze świata sportu, polityki i rozrywki. Oczywiście gwiazdą nr 1 jest Justyna Kowalczyk, która po raz drugi wystartuje na Polanie Jakuszyckiej. Zzyciężała tutaj przed dwoma laty, a teraz ozdobą zmagań na 50 km powinna być jej rywalizacja z Czeszką Adelą Boudikovą, która wygrała na tym dystansie w 2016 r. Wśród mężczyzn równie emocjonująco zapowiada się rywalizacja Jana Antolca i Jiri Rocarka.
Na różnych dystansach Biegu Piastów zobaczyć też będzie można m.in. zawodniczki biegowej kadry Polski Agatę Warło i Magdalenę Kobielusz, wicemistrza świata w pływaniu Pawła Korzeniowskiego, doradcę prezydenta Komorowskiego prof. Romana Kuźniara, twórcę „Nowych Horyzontów” Romana Gutka, rewelacyjnego reportażystę Jacka Hugo-Badera, rzecznika prasowego cyklu biegów Wordloppet Gunnara Zloebla i wielu innych. Oczywiście pobiegnie też Walter Jutka, który przekroczył 70 lat i startował we wszystkich edycjach Biegu Piastów.

Komentarze (1)

Oczywiście pobiegnie też Walter Jutka, dla którego będzie to 70. start na Polanie Jakuszckiej.

Jak to możliwe skoro to dopiero 43-Bieg Piastów ?