-To najbardziej tłumny wernisaż w jakim uczestniczyłem – przyznał prorektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Piotr Kielan - Wystawy świetnie się uzupełniają. Artyści z ASP zwracają uwagę na inną materię, materiał inaczej formowany, specyfikę technicznego obrabiania szkła i ceramiki. Profesor Cybińska pokazuje pełną kolekcję nasyconą różnymi tonacjami szkliwa i różnymi formami, a Regina Włodarczyk Puchała niesamowity dorobek: to wszystko, czego dokonała pracując ponad 40 lat w Szklarskiej Porębie. Wystawy udowadniają, jak ważne jest przekazywanie doświadczeń z pokolenia na pokolenie, które w niełatwej technice obróbki szkła i ceramiki zdobywamy.
Wystawa „Światło i materia” w nowoczesnych dobudowanych wnętrzach na parterze i pierwszym piętrze Muzeum Karkonoskiego pokazuje prace współczesnych twórców z dziedziny szkła i ceramiki artystycznej związanych przede wszystkim z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dzięki efektom świetnym – wystawa odbywa się w ramach Karkonoskiego Festiwalu Światła – unikaty ze szkła i ceramiki prezentują się wspaniale!
Prace profesor Krystyny Cybińskiej, uznanej ceramiczki ze środowiska wrocławskiego, wypełniły parter starego budynku muzeum. W sali na piętrze ekspozycja retrospektywna twórczości Reginy Włodarczyk-Puchały, projektantki i artystki szkła związanej z hutą „Julia” w Szklarskiej Porębie, honoruje jubileusz 80-lecia autorki. Uzupełnieniem są czarno-białe fotografie z huty „Julia” autorstwa Jana Korpala.
-Chciałbym, abyście zapamiętali, że byliście udziałowcami spotkania w jednym miejscu dwóch wielkich postaci polskiej sztuki przedmiotu, wielkiej damy szkła i wielkiej damy ceramiki. Ich zasługi dla tych dziedzin są niepoliczalne. Wiem, o czym mówię, bo zajmuję się sztuką od ponad 40 lat – dowodził podczas wernisażu profesor Paweł Banaś, historyk i teoretyk sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wystawy w Muzeum Karkonoskim można oglądać aż do 28 marca 2012 roku. Więcej o wielkiej odsłonie w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim we wtorkowym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.
Komentarze (2)
Zabawka Zawiłów za 14 milionów...
żyje , ale co to za życie ?