To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

"Niedziela w Muzeum", w Muzeum Karkonoskim, Jelenia Góra

Termin: 6 sierpień, 2017 (Cały dzień)

"Niedziela w Muzeum"

Muzeum Karkonoskie, ul. Jana Matejki 28

Godz. 11.00

Wstęp wolny   

 

Wieża w Siedlęcinie odsłania liczne tajemnice, do niedawna znane tylko nielicznym. Dziś dzięki wydanej monografii wiemy o wieży dużo więcej, a 6 sierpnia o godzinie 11:00 w ramach kolejnej "Niedzieli w Muzeum" Przemysław Nocuń - archeolog oraz redaktor i autor większości tekstów w monografii wieży w Siedlęcinie, przybliży poczynione w obiekcie odkrycia i pokaże jak zmieniała się wieża przez ponad 700 lat swojej historii.

Średniowieczna wieża mieszkalna w podjeleniogórskim Siedlęcinie bez wątpienia należy do najważniejszych zabytków swojej epoki nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w skali całej Polski. Już od końca XIX wieku, kiedy odkryte zostały w niej średniowieczne polichromie, przykuwała uwagę naukowców, krajoznawców oraz turystów. Jednak to dopiero obecne stulecie i prowadzone w wieży szczegółowe badania przyniosły najciekawsze odkrycia.

Pierwszym wyjątkowo istotnym efektem działań badawczych było rozpoznanie malowideł jako ilustrujących legendę arturiańskiego rycerza - Lancelota z Jeziora (co czyni obiekt jedynym na świecie, w którym in situ zachowały się malowidła o takiej treści). W rezultacie możemy stwierdzić, że to właśnie w siedlęcińskiej wieży znajdują się najstarsze świeckie malowidła ścienne w Polsce.

Prowadzone od 2008 roku badania archeologiczne, którym towarzyszą szeroko zakrojone kwerendy archiwalne i analizy specjalistyczne - w tym badania dendrochronologiczne - potwierdziły, że także stropy we wnętrzach wieży należą do najstarszych i najlepiej zachowanych w naszym kraju. Szczegółowe datowanie budowy poszczególnych pięter pozwoliło na określenie zakresu prac poszczególnych sezonów budowlanych (w skali roku, a nawet pory roku) i udowodniło, że powstanie wieży należy wiązać z działalnością księcia Henryka I jaworskiego.