Wystawionych jest wiele eksponatów związanych z historią sportów zimowych w Karkonoszach. Medale i puchary z początku XX wieku, jak medal pamiątkowy z organizacji Niemieckich Zimowych Igrzysk (Olimpijskich) w 1930 r. w Karpaczu, czy znaczek z Mistrzostw Świata w Bobslejach Dwuosobowych rozegranych w Szklarskiej Porębie w 1933 r. W Karkonoszach odbywały się zawody w wielu dyscyplinach sportów zimowych o randze lokalnej, krajowej, europejskiej i światowej.
Po II wojnie światowej w Karkonoszach rozgrywane są: Mistrzostwa Polski w Bobslejach, jeździe szybkiej na lodzie, w skokach narciarskich, w zjazdach narciarskich, saneczkarstwie, skeletonach i innych dyscyplinach. Startowali tutaj sportowcy, którzy potem zdobywali mistrzostwo kraju i Europy. Brali udział w zimowych igrzyskach olimpijskich, począwszy od 1956 roku po dzień dzisiejszy. Ich trofea i medale zgromadzone w muzeum eksponowane są na wystawie stałej. Muzeum szczyci się największą kolekcją sanek w Polsce, począwszy od sań służących do zwożenia turystów, sanek prymitywnych, aż do współczesnych sanek wyczynowych. Uwagę zwracają historyczne bobsleje; pięcioosobowy i dwuosobowy, a także dawny skeleton oraz skibob.
Każdy kto wyrusza w góry powinien zapoznać się z „Genezą i rozwojem turystyki w Karkonoszach”, pokazaną w pierwszej części ekspozycji stałej. Dawne drogi prowadzące przez Karkonosze, poszukiwacze skarbów ziemi, działalność gospodarcza człowieka w tych górach, która poprzedziła działalność turystyczną, rozwój turystyki z oryginalną lektyką do noszenia turystów i drewniane plecaki, pokazane są w atrakcyjnej formie. A po ekspozycji muzealnej oprowadza audio przewodnik z nagranym głosem znanej polskiej spikerki telewizyjnej.
Wybitna postać kultury polskiej Tadeusz Różewicz (1921-2014), poeta, dramaturg i prozaik, związany z Karkonoszami od ubiegłego stulecia, znalazł swoje honorowe miejsce na wystawie stałej. To on jeszcze w ubiegłym stuleciu napisał w „Gawędzie o spóźnionej miłości”: liczę sobie /75 lat/ i wypisz wymaluj/ zakochałem się w Karkonoszach /które mają /około 450 milionów lat (…). A po zwiedzeniu muzeum tak wpisał się do księgi pamiątkowej: „Dzięki małemu (małe jest piękne) muzeum mogłem w ciągu godziny zwiedzić Karkonosze i okolice… poznać nie tylko dzieje tych okolic, ale zioła minerały a nawet ciele (z 2 głowami!).
-Tegoroczne wakacje zapowiadają się dla muzeum bardzo dobrze - powiedział Zbigniew Kulik, wieloletni dyrektor muzeum. W tym roku zaprasza on wyjątkową wystawę osiemnastu wspaniałych fotografików z regionu jeleniogórskiego poświęconą Karkonoszom.
Muzeum otwarte jest codziennie w godz. 9:00-17:00 (w poniedziałki zamknięte).
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...