To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2015. Filmowe święto w Jeleniej Górze to już!

Podczas jednego z pokazów specjalnych zaprezentowany zostanie film J.J. Kolskiego "Serce, serduszko" z  Marcinem Dorocińskim.

Zapowiada się znakomite wydarzenie, którego nie można przegapić! Już w tym tygodniu – od 17 do 22 lutego - 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze. W programie dużo dobrego kina, świetna muzyka i sławni goście.

Festiwal rozpocznie seria bardzo atrakcyjnych wydarzeń z udziałem znakomitych gości, którzy zjadą do Jeleniej Góry. Na początek,już we wtorek, 17 lutego, tuż po pokazie specjalnym opowiadającego o niej filmu „Powrót Agnieszki H.” w reż. Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego (początek seansu o 17.30), w kinie LOT z publicznością spotka się Agnieszka Holland! Wybitna reżyserka, autorka kilkudziesięciu filmów i scenariuszy, laureatka wielu nagród w dziedzinie filmu, trzykrotnie nominowana do Oscara, Przewodnicząca Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie, laureatka Paszportu Polityki za 2014 rok w kategorii Kreator Kultury, będzie gościem honorowym festiwalu. Tego samego dnia wielkie wydarzenie muzyczne, czyli koncert słynnego skrzypka Nigela Kennedy i nie mniej znanej formacji Kroke, który odbędzie się 17 lutego o godz. 20.30 w Teatrze im. C. K. Norwida. Po koncercie Nigel Kennedy podpisywać będzie płyty z jego muzyką dostępne na miejscu.

W środę, 18 lutego,  po pokazie swojego najnowszego filmu „Fotograf” z publicznością spotka się reżyser Waldemar Krzystek (początek seansu o godz. 17.45). Tego samego dnia, o godz. 21.00, w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej, pokaz specjalny niemego filmu Charliego Chaplina „Brzdąc”, z muzyką na żywo w wykonaniu Contemporary Noise Quinet.
W czwartek, 19 lutego, (o godz. 9.00) rusza konkurs filmowy, który jest fundamentem i mocną częścią programu ZOOM-u. Każdego roku na festiwal do Jeleniej Góry przyjeżdża blisko 100-osobowa grupa twórców z różnych stron świata, których filmy walczą o nagrody. O wysokim poziomie konkursowych prezentacji świadczy chociażby fakt, że ubiegłoroczny zwycięzca festiwalu w kategorii „film dokumentalny”, obraz Anety Kopacz pt. „Joanna”, jest w tym roku nominowany do Oscara, a kolejny nominowany – „Nasza Klątwa” w reż. Tomasza Śliwińskiego – bierze udział w tegorocznym konkursie! Organizatorzy zapowiadają mnóstwo świetnych filmów w prezentacjach konkursowych, w ramach których do 21 lutego w jeleniogórskim kinie LOT pokazanych zostanie łącznie 58 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Oceniać będzie je jury w którym zasiądą, m.in., Krzysztof Majchrzak, Paweł Sala oraz Tomasz Raczek, którego książkę "Kinopassana. Sztuka oglądania filmów" będzie można kupić w biurze festiwalu w kinie i na miejscu zdobyć autograf autora.

Bardzo ciekawie zapowiada się również, ciesząca się dużym zainteresowaniem, konkursowa sekcja video-artów, które prezentowane będą w Biurze Wystaw Artystycznych. W jury video-artów zasiadać będzie Katarzyna Kozyra. Przez trzy festiwalowe dni tę wybitną artystkę spotkać będzie można właśnie w BWA. W sobotni wieczór, 21 lutego, Katarzyna Kozyra pojawi się na spotkaniu z publicznością w kinie Lot, po projekcji filmu dokumentalnego jej autorstwa pt. „Szukając Jezusa” (początek seansu o godz. 20.15).
Po pokazie swojego najnowszego filmu dokumentalnego „Jurek”, opowiadającego o słynnym, polskim himalaiście, Jerzym Kukuczce, z publicznością spotka się też Paweł Wysoczański. Początek tego seansu w czwartek, 19 lutego, o godz. 18.50. Rozmowy ze znakomitymi gośćmi poprowadzi znany i ceniony krytyk Łukasz Maciejewski, który poprowadzi też festiwalowe warsztaty krytyki filmowej, będące ważną częścią bogatej, edukacyjnej warstwy wydarzenia z udziałem młodych filmowców oraz prowadzących zajęcia warsztatowe specjalistów z Polski, Czech, Węgier i Słowacji.
Miłośnicy kina, dla których najważniejsze są są wydarzenia filmowe nie mogą przegapić wielu innych pokazów specjalnych w kinie LOT. W tym bloku programowym zobaczyć będzie można także nagradzany na wielu festiwalach film „Małe stłuczki” w reż. Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba (17 lutego, godz. 16.00), węgierski film dokumentalny „Strumień miłości” w reż. Ágnes Sós (18 lutego, godz. 16.15), „Fair Play” Andrei Sedláckovej z gwiazdą czeskiego kina Anną Geislerovą (20 lutego, godz. 15.00), obsadzony gwiazdami polskiego kina film „Polskie gówno” w reż. Grzegorza Jankowskiego (20 lutego, godz. 20.00) oraz najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego pt. „Serce, serduszko” z Julią Kijowską, Marcinem Dorocińskim, Franciszkiem Pieczką i Borysem Szycem (21 lutego, godz. 15.00).

Miłośnicy dobrej muzyki nie mogą zapomnieć o koncercie znakomitej grupy Marcin Wasilewski Trio, która wystąpi w ramach festiwalu, 19 lutego, o godz. 21.00 w sali widowiskowej JCK. To propozycja, która zastąpi zapowiadany początkowo na ten dzień koncert zespołu Krzysztofa Majchrzaka, który organizatorzy zmuszeni byli odwołać ze względu na kontuzję artysty. Marcin Wasilewski Trio to zespół, którego fanom jazzu przedstawiać nie trzeba, uznawany jest bowiem za jedną najwybitniejszych polskich formacji jazzowych, cenionych w kraju i za granicą. Podczas koncertu, oprócz kompozycji lidera i standardów jazzowych, będzie można posłuchać również słynnej kołysanki z filmu Polańskiego „Rosemary’s Baby” oraz „Message in a Bottle” (megahit The Police).

Finałowa Gala Festiwalowa, z ceremonią rozdania konkursowych nagród oraz koncertem gitarowym duetu braci Mikulskich oraz pokazem nagrodzonych filmów w niedzielę, 22 lutego o godz. 11.00 w kinie LOT. Wstęp wolny.

Bilety i karnety na festiwalowe koncerty i projekcje filmowe dostępne są w siedzibie organizatora imprezy, czyli w Osiedlowym Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń, czyli w kinie LOT, Teatrze C.K. Norwida i JCK.

Szczegółowy program na afiszu, który publikujemy poniżej. Więcej informacji także w publikacjach, do których odnośniki znajdują się poniżej oraz na www.zoomfestival.pl.
Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy dwuosobowe zaproszenia na festiwalowe wydarzenia: jedno na koncert Nigela Kennedy'ego i Kroke oraz po dwa na koncert tria Marcina Wasilewskiego, pokaz specjalny „Brzdąca” Charliego Chaplina z muzyką na żywo oraz wszystkie projekcje filmowe i spotkania w kinie LOT. Rozdamy je osobom, które najszybciej zatelefonują na redakcyjny numer 757524781 w poniedziałek, 16 lutego, po godz. 14.00. Jedynym warunkiem odbioru zaproszenia jest posiadanie aktualnego wydania „Nowin Jeleniogórskich” z zapowiedzią Festiwalu ZOOM – ZBLIŻENIA 2015. Zapraszamy!