To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2015. Na początek NIGEL KENNEDY & KROKE!

ZOOM 2015. Na początek NIGEL KENNEDY & KROKE!

18. edycja jeleniogórskiego festiwalu filmowego ZOOM – ZBLIŻENIA trwać będzie od 17 do 22 lutego 2015 roku. Organizatorzy imprezy już dziś zapowiadają jednak pierwsze hity festiwalowego programu. Nic dziwnego. Jest bowiem na co zapraszać i widzowie jak najszybciej powinni zarezerwować sobie czas na udział w tych wydarzeniach.

Festiwal zainauguruje koncert światowej sławy skrzypka Nigela Kennedy i zespołu KROKE, zatytułowany EAST MEETS EAST, który odbędzie się 17 lutego 2015 roku o godz. 20:30 w Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze! Bilety w sprzedaży od 2 stycznia 2015 w Teatrze i ODK na Zabobrzu.

Nigel Kennedy - genialny brytyjski wirtuoz skrzypiec, ulubieniec publiczności, uczeń Yehudi Menuhina, absolwent Juilliard School w Nowym Jorku, wykonuje utwory Bacha i Vivaldiego z równym powodzeniem, jak Jimmiego Hendrixa czy The Doors. Jego płyta z nagraniem „Czterech pór roku” Vivaldiego sprzedała się w ponad 2 milionach egzemplarzy, co jest niepobitym rekordem wśród artystów muzyki klasycznej. Występował z najlepszymi światowymi orkiestrami i dyrygentami, pojawiał się na najważniejszych festiwalach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Nie daje więcej niż 40 koncertów rocznie. Kalendarz ma wypełniony na wiele miesięcy naprzód. Czy spoważniał? Jako skrzypek zawsze był poważny, jako człowiek – zachował spontaniczność w sposobie bycia, poczucie humoru na scenie i dobry kontakt z publicznością.

Od kilku lat Kennedy jest częstym gościem w Polsce. Ożenił się z Polką i pomieszkuje w Krakowie, gdzie jest doskonale rozpoznawany, zwłaszcza w klubach jazzowych, a co niektórzy kibice wierzą, że swą sympatią darzy piłkarzy Cracovii.

Z formacją Kroke Nigel Kennedy po raz pierwszy spotkał się w 2000 r., kiedy zespół grał koncert w Anglii. W 2003 r. nagrali dla EMI Classic jedyny jak dotąd wspólny album „East meets East”, z gościnnym udziałem Nataszy Atlas i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Płyta zawiera 14 utworów zaaranżowanych przez Nigela Kennedy i Kroke, w tym m.in „Lullaby for Kamila” , „Time” , „Kukush” z repertuaru Kroke, po utwory tradycyjne jak : „Ajde Jano”, „Ederlezi” , „Kazimierz” do „Tribute to Maria Tanase” jako hołd wielkiej rumuńskiej śpiewaczce Marii Tanase. Ich wspólne koncerty to wędrówka po różnych muzycznych tradycjach Europy Wschodniej, czyli tam, gdzie "East meets East", gdzie melodie bałkańskie splatają się z cygańskimi i żydowskimi. Kroke nadało swoim penetracjom tych muzycznych przestrzeni niezwykły koloryt, a muzykę tę Nigel Kennedy oszlifował do perfekcji mistrzostwem swych skrzypiec. Jego i grupy KROKE wirtuozeria, wsparta scenicznym temperamentem samego Kennedy'ego, czynią te koncerty wprost niepowtarzalnym spektaklem muzycznym.
Rzadka to okazja gościć u nas gwiazdę światowego formatu, jaką jest Nigel Kennedy. Takiego spotkania nie można przegapić.

„Brzdąc” z muzyką na żywo

Tradycją festiwalu są już projekcje kina niemego z muzyką graną na żywo. W ramach najbliższej edycji będziemy mogli obejrzeć jeden z najwybitniejszych filmów Charliego Chaplina – reżysera i Charliego Chaplina – aktora, czyli lubianego „Brzdąca”.
„Brzdąc” to pierwszy film pełnometrażowy mistrza kina niemego, zrealizowany w 1921 roku. Pełna humoru, a jednocześnie wzruszająca do łez opowieść o miłości i przywiązaniu. Gdy Włóczęga (dobrze znany chaplinowski bohater) znajduje na swojej ulicy osierocone niemowlę, mimo początkowej niechęci postanawia się nim zaopiekować. Wówczas jego życie zmienia się na zawsze. Przez pięć lat Włóczęga i mały John tworzą zgrany duet. Jednak pewnego dnia do ich drzwi puka...matka chłopca.

Do filmu na żywo zagra zespół Contemporary Noise Quintet. Muzykę zespołu można określić jako energetyczny jazz, z elementami muzyki filmowej, jednak różnorodność dźwięków nie pozwala jednoznacznie zaszufladkować wypracowanego przez muzyków stylu. Formacja założona została przez braci Kapsa, wcześniej współtworzących Something Like Elvis. Zespół aktualnie związany jest z niemiecką firmą wydawniczą Denovali Records i dorobił się czterech płyt. Granie do niemych filmów to specjalność zespołu w ostatnim czasie. Mają na koncie występy do takich obrazów jak “Banici”, “Piccadilly“, “Gabinet Doktora Caligari”, „Światła wielkiego miasta” Chaplina czy właśnie „Brzdąc”. Contemporary Noise Quintet gra w składzie: Kuba Kapsa – piano, Ireneusz Wojtczak – saksofon, Kamil Pater – gitara, Antoni Olszewski – kontrabas, Bartek Kapsa – perkusja.

Projekcja „Brzdąca” 18 lutego 2015, godz. 21:00, w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej 28/30. Bilety w sprzedaży od 2 stycznia 2015 w JCK i ODK.

Majchrzak przy fortepianie
Jedną z niespodzianek festiwalu będzie też pojawienie się jednego z najwybitniejszych polskich aktorów – Krzysztofa Majchrzaka, ale w zupełnie nowej roli.
Aktor, który stworzył wielkie kreacje w takich filmach jak „Konopielka” Witolda Leszczyńskiego, „Yesterday” Radosława Piwowarskiego czy w filmach Jana Jakuba Kolskiego („Cudowne miejsce” (1994), „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003), jest również muzykiem. Studiował wokalistykę i pedagogikę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi i podczas Festiwalu ZOOM będzie go można posłuchać podczas koncertu jazzowego, w którym wystąpi razem ze swoim kwartetem A2.

Kwartet A2 powstał w 2001 roku. Jeden z pierwszych koncertów odbył się na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Po tym występie zespół został uznany za jedno z najciekawszych wydarzeń festiwalowych. Inicjatorem muzycznego projektu był Maciej Muraszko, muzyk grający na co dzień w zespole Maćka Maleńczuka. Kwartet tworzy bardzo zróżnicowane brzmienia. Artyści koncentrują się na muzyce klasycznej, jazzowej, soulowej, rockowej. A że koncerty Krzysztofa Majchrzaka i A2 nie należą do najczęstszych, tym bardziej warto posłuchać wybitnego aktora grającego na fortepianie i kalimbie.

Ten koncert odbędzie się 19 lutego 2015, godz. 21:00, w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej 28/30. Bilety w sprzedaży od 2 stycznia 2015 w JCK i ODK

Tyle o propozycjach muzycznych Festiwalu. O programie filmowym czytelnicy NJ będą mogli przeczytać w naszych kolejnych publikacjach festiwalowych.

 

UWAGA!

Organizator z przykrością informuje, że z powodu choroby artysty koncert Krzysztofa Majchrzaka & kwartetu A2 ZOSTAJE ODWOŁANY. Pieniądze za bilety będą zwrócone w miejscu zakupu.