To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

ZOOM 2015. Gwiazdy kina w Jeleniej Górze!

Agnieszka Holland spotka się z publicznością w jeleniogórskim kinie LOT 17 lutego. Fot.Malwina Toczek

Agnieszka Holland wybitna reżyserka, autorka kilkudziesięciu filmów i scenariuszy, laureatka wielu nagród w dziedzinie filmu, trzykrotnie nominowana do Oscara, Przewodnicząca Zarządu Europejskiej Akademii Filmowej w Berlinie, laureatka Paszportu Polityki za 2014 rok w kategorii Kreator Kultury będzie gościem honorowym 18. MFF ZOOM – ZBLIŻENIA! Przyjedzie do Jeleniej Góry na spotkanie z publicznością, które odbędzie się w pierwszy dzień festiwalu, 17 lutego, w kinie LOT. Gośćmi festiwalu będą również Katarzyna Kozyra, Waldemar Krzystek i Borys Szyc.

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA organizowany przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze, to nie tylko okazja do obejrzenia najnowszych filmów, posłuchania muzyki filmowej, ale przede wszystkim ważne spotkanie młodych filmowców z wielu krajów. To okazja do dyskusji nie tylko dla autorów filmów konkursowych. Także wyjątkowa szansa dla początkujących bądź nieco bardziej zaawansowanych filmowców, na poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności dzięki udziałowi w warsztatach filmowych, prowadzonych przez specjalistów z czterech krajów: Polski, Czech, Węgier i Słowacji.

Bardzo interesująco przedstawia się program filmowy festiwalu, który trwać będzie od 17 do 22 lutego. Widzowie będą mogli obejrzeć nie tylko kinowe przeboje. Organizatorzy zadbali o to, by podczas festiwalu zaprezentować wartościowe filmy, które nie często trafiają do kin i zwykle ogląda je tylko festiwalowa publiczność.
Podczas pokazów specjalnych  w jeleniogórskim kinie LOT obejrzeć będzie można: nagradzany na wielu festiwalach film „Małe stłuczki” w reż. Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba (17 lutego o godz. 16.00), najnowszy dokument poświęcony Agnieszce Holland „Powrót Agnieszki H.” w reż. Krystyny Krauze i Jacka Petryckiego (17 lutego o godz. 17.30), węgierski film dokumentalny „Strumień miłości” w reż. Ágnes Sós (18 lutego o godz. 16.15), najnowszy film Waldemara Krzystka „Fotograf” (18 lutego o godz.17.45), dokument poświęcony znanemu polskiemu himalaiście, Jerzemu Kukuczce - „Jurek” Pawła Wysoczańskiego (19 lutego, o godz. 18.50), „Fair Play” Andrei Sedláckovej z gwiazdą czeskiego kina Anną Geislerovą (20 lutego o godz. 15.00), obsadzony gwiazdami polskiego kina film „Polskie gówno” w reż. Grzegorza Jankowskiego (20 lutego, o godz. 20.00), familijne kino drogi, czyli najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego pt. „Serce, serduszko” z Julią Kijowską, Marcinem Dorocińskim, Franciszkiem Pieczką i Borysem Szycem (21 lutego o godz 15.00) oraz dokument Katarzyny Kozyry „Szukając Jezusa” (21 lutego o godz. 20.15). Filmy, które obejrzeć będzie można podczas festiwalowych pokazów specjalnych, szerzej opisujemy w „Nowinach Jeleniogórskich” z 3 lutego 2015 r.

Mocną i ważną częścią programu ZOOM-u jest konkurs filmowy. Każdego roku na festiwal przyjeżdża blisko 100-osobowa grupa twórców z różnych stron świata, których filmy prezentowane są w konkursie. O wysokim poziomie konkursowych prezentacji świadczy chociażby fakt, że ubiegłoroczny zwycięzca festiwalu w kategorii film dokumentalny, obraz Anety Kopacz pt. „Joanna” jest w tym roku nominowany do Oscara, a kolejny nominowany – „Nasza Klątwa” w reż. Tomasza Śliwińskiego – bierze udział w tegorocznym konkursie. Na tegoroczny ZOOM zgłoszono ponad 1800 filmów z całego świata, z czego konkursu głównego statystycznie zakwalifikowany został zaledwie co 25 film. Od 19 do 21 lutego w  kinie LOT pokazanych zostanie łącznie 58 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Są śród nich debiuty reżyserskie, ale są też filmy nagradzane na wielu innych festiwalach filmowych. Wszystkie prezentują wysoki poziom artystyczny i poruszają niezależną i oryginalną tematykę. Niełatwe zadanie będzie miało tegoroczne jury, w którym oprócz krytyka Tomasza Raczka zasiądą także Paweł Sala, reżyser znany między innymi z filmu „Matka Teresa od kotów” i wybitny aktor Krzysztof Majchrzak.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również konkursowa sekcja video-art. Atrakcyjny jest zarówno konkurs odbywający się w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze, którego jurorem będzie w tym roku Katarzyna Kozyra.

Bilety i karnety na projekcje są już dostępne w kinie LOT, gdzie odbywać będą się festiwalowe pokazy specjalne i spotkania z twórcami filmów goszczącymi na festiwalu (po projekcjach), oraz w siedzibie organizatora czyli w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu.
Również w ODK można nabyć ostatnie już bilety na koncert Nigela Kennedy & Kroke, który odbędzie się 17 lutego o godz. 20.30 w Teatrze im. C. K. Norwida. Warto pamiętać także o projekcji filmu Charliego Chaplina „Brzdąc” z muzyką na żywo w wykonaniu Contemporary Noise Quinet. Projekcja odbędzie się w sali JCK na ul. Bankowej 18 lutego o godz. 21.00.
19 lutego o godz. 21.00, również w JCK,  atrakcyjny koncert jazzowy - zagra  Marcin Wasilewski Trio! To propozycja, która zastąpi koncert zespołu Krzysztofa Majchrzaka, który organizatorzy zmuszeni byli odwołać ze względu na kontuzję artysty.

Marcin Wasilewski Trio to zespół, którego fanom jazzu przedstawiać nie trzeba. Uznawany jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych polskich formacji jazzowych, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej. Członkowie zespołu przez wiele lat współtworzyli słynny kwartet Tomasza Stańko (pod nazwą Simple Acoustic Trio), z którym nagrali kilka płyty i koncertowali na całym świecie. Ostatnia płyta zespołu „Spark Of Life”, z której utwory usłyszymy na koncercie, w sześć tygodni po premierze osiągnęła status Złotej Płyty i została uznana przez czytelników Jazz Forum za Album roku 2014, a Trio w tej samej ankiecie wygrało jako Akustyczny zespół roku. Podczas koncertu, oprócz kompozycji lidera i standardów jazzowych będzie można posłuchać również słynnej kołysanki z filmu Polańskiego „Rosemary’s baby” oraz „Message in a Bottle” (megahit The Police). Bilety już w sprzedaży w ODK oraz JCK.

Zapraszamy! NA TYM FESTIWALU TRZEBA BYĆ!
Szczegóły na stronie: www.zoomfestival.pl.