To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Złoto – lustrzany „Dzień Walentego”

Fot. Teatr im. C.K. Norwida

Premiera sztuki „Dzień Walentego” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Łukasza Witta Michałowskiego, która odbyła się 15 czerwca, jest ostatnią premierą sezonu 2018/2019 i zarazem ostatnią premierą jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida przygotowaną na scenie Kina Grand. Znaczy to, że remont głównej siedziby teatru dobiega końca i we wrześniu publiczność zasiądzie na premierze w odnowionych wnętrzach Teatru Norwida.

Zrealizowany w zamkniętej przestrzeni złoto-lustrzanych ścian spektakl opowiada prostą historię o miłości dwóch kobiet – Katji i Wali, do tego samego mężczyzny. Kobiety mieszkają w jednym mieszkaniu, znają się od lat i powtarzają co roku ten sam rytuał z okazji urodzin jednej z nich. Padają podobne słowa, gesty, nie zaskakują zachowania - powraca przeszłość, wzajemne oskarżenia i pretensje. Powracają jej bohaterowie – młodsi, piękniejsi. Atmosfera rozmów gęstnieje - obie skaczą sobie do oczu, ale znają się dobrze i wiedzą, jak zareaguje druga strona. To przedstawienie o zmiennych tempach i zaskakującym zakończeniu.

- Tutaj dostajemy w prezencie nie samą miłość i nie samą nienawiść w ich czystej postaci, ale witkacowską Hassliebe: półmiłość i półnienawiść, zupełnie jak w życiu, gdzie rzadko coś bywa białe lub czarne. U starożytnych Greków miłość nazywana była szaleństwem zesłanym przez Bogów. W obliczu zgotowanego im losu postaci wybierały postawę moralną pomimo wiszącego nad nimi fatum. Walentina i Katja u Wyrypajewa, każda na swój sposób, odpowiadają na szaleństwo miłości – pisze reżyser w programie do spektaklu.

Iwan Wyrypajew „Dzień Walentego”, reżyseria - Łukasz Witt-Michałowski, scenografia - Elbruzda (Marta Góźdź), choreografia - Wojciech Kaproń, muzyka - Max Kowalski, występują: Iwona Lach, Elżbieta Kosecka, Marta Kędziora, Katarzyna Trzeszczkowska/ Anna - Maria Sieklucka, Robert Mania, Filip Toroński.

Więcej o premierze w najbliższym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 18 czerwca 2019 r.
 

Teatr Norwida - Dzień Walentego (1).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (2).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (3).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (4).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (5).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (6).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (7).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (8).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (10).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (11).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (12).jpg
Teatr Norwida - Dzień Walentego (14).jpg
See video