To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Zakładają siatki, by chronić Śnieżkę przed turystami

Zakładają siatki, by chronić Śnieżkę przed turystami

Przyrodnicy ruszyli na pomoc murawom karkonoskim. W piątek  (11 czerwca)  pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego wraz z kolegami z czeskiego KRNAP rozpoczną montować na Śnieżce i na Równi pod Śnieżką siatki chroniące wysokogórskie, unikalne murawy przed wydeptywaniem i wylegiwaniem przez turystów. Czescy przyrodnicy przygotowali ulotki (po polsku i czesku) z poradami, jak zachować się w górach. W ostatnie dni Karkonosze odwiedziło tysiące turystów.

Sezon dopiero się rozkręca, a Śnieżka już jest oblegana. Latem będzie jeszcze tłumniej. Przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego szacują, że w sezonie letnim szczyt odwiedza 8-9 tys. pieszych, a 2,4 tys. wjeżdża kolejką gondolową.

Turyści, co widzieliśmy w ubiegłym roku, traktują górskie murawy jak trawniki. Rozkładają się na nich, jak na pikniku. Wielu wędrujących zbacza ze szlaków. By temu zapobiec, na najpopularniejszym szlaku, zamontowane będą siatki ochronne. Dlaczego?

" Bo niektórych tamtejszych roślin nie ma w żadnym innym miejscu na świecie" - wyjaśniają przyrodnicy z KPN. "Nie tylko rośliny cierpią. Zwierzęta tracą unikalne siedliska, a nawet układanie piramid z kamieni niszczy naturalną, powstająca od dziesiątków tysięcy lat strukturę okrywy szczytu - dodają.

Śnieżka jest najwyższym szczytem Sudetów. Prowadzi do niej stosunkowo łatwy szlak z Karpacza lub od wyciągu na Kopę. Po czeskiej stronie można na szczyt wjechać gondolą. Ta dostępność sprawia, że na Śnieżce pojawia się sporo przypadkowych turystów, a nawet wandali. Nie tak dawno ktoś zniszczył drzwi do kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. Inni pseudoturyści wdrapywali się na spodki zabytkowego obserwatorium meteorologicznego. Dlatego przyrodnicy postanowili "wychować " wędrujących.

Czeski KRNAP przygotował w tym sezonie specjalną ulotkę dla nich. "Odwiedzając Karkonoski Park Narodowy, zachowujmy się jak w gościach u najlepszych przyjaciół" - apeluje. Przyrodnicy tłumaczą, że okres wegetacyjny na Śnieżce jest bardzo krótki, więc regeneracja przyrody trwa tam trzy razy dłużej niż gdzie indziej. 

Proszą by przestrzegać tych zasad.

1/ Wędruj tylko po oznakowanych szlakach;

2/ Zabierz ze sobą śmieci ("Żaden turysta nie jest ciekawy, co tu pozostawił ktoś inny"); 

3/ Psa, nawet posłusznego, prowadź zawsze na smyczy. "Może on być niebezpieczny dla dzikich zwierząt, wystraszyć turystów i inne psy"

4/ Nie przenoś kamieni. "Tutejsze kamienne rumowiska mają specyficzną strukturę. Kształtuje je mróz i woda od ponad 10 000 lat. Nie buduj kamiennych figurek ani innych „dzieł sztuki".

Zakładają siatki, by chronić Śnieżkę przed turystami
Zakładają siatki, by chronić Śnieżkę przed turystami

Komentarze (25)

Czy gnida Dworska została zdymisjonowana czy dostanie medal GRU za dostarczenie sowjetom dokumentów?

Wystarczy każda prymitywna prowokacja żebyś uznał ją za pewnik?? Niesamowicie podatny jesteś na sugestie i słaby na umyśle...

Ścieki płyną rzeką bo wybudowali za dużo hoteli i apartamentów.

Ja Dworczyk mówię wam pisoskie sałdaty to jest potwarz!
to nie było konto pocztowe, tylko profil na serwerze vkontaktie.ru

Ja Dworczyk mówię wam pisoskie sałdaty to jest potwarz!
to nie było konto pocztowe, tylko profil na serwerze vkontaktie.ru

Telegram kanał

"Poufna rozmowa"

Ale kuvva dno. Jedni debile wybrali sobie drugich za rządzących i wielkie zdziwienie, że zdechło.
A to dopiero początek.
Oświecenia wolsce życzę, choć z coraz mniejszą nadzieją.

Czytaliście już dokumenty Dworczyka na Telegramie?

Państwo z dykty i blachy falistej to przyszłość.

Obecnie kupa łajna brzmi dumniej niż Wolski tenkraj na podmurówce z przeklętych.

Towarzysze radzieccy wciąż robią nam politykę.

Narodowy socjalizm pisbolszewizm zmienia hymn.
Jak będzie brzmiał nowy hymn?

"Jeszcze Wolska nie zginęła puki Jarek żyje, a kto za nim wnet nie pójdzie poderżniemy szyje".

Job ich swalocz.

PiS.bolszewik.Czekista idź się leczyć idioto. Choć obawiam się że może być już za późno i pozostanie ci już tylko pobyt w psychiatryku. Rzygać się chce od tych twoich debilnych komentarzy prawie w każdym miejscu. I nie na temat. Piszę to choć pewnie i tak do ciebie nie dotrze bo jak wspomniałem jest już za późno dla takiego czegoś jak ty...

Prawda was wyzwoli

- rzekł wasz dżej 3.14 2

No tak, hołota z plecakami nie potrafi niczego uszanować. Patrzą tylko na siebie, żeby zdobyć Śnieżkę, porobić selfie i pochwalić się potem na srajbuku czy innym tego typu portalu dla chwalipięt...

Ale wiesz,najważniejsze jest to,że "byznesmeny" żyjący z turystyki mają co do "gara włożyć" Przecież u nich taka bieda. Ciekawi mnie tylko to czy ktoś z tych głąbów się zastanawia nad tym,że jak dzisiaj turyści wszystko "zadeptają" to za jakiś czas ci sami turyści już się tutaj nie pokażą. Ale cóż,dla okolicznyc wiosek typu Karpacz i Szklarska liczy się tylko "tu i teraz"

W dokumentach Dworczyka znajdują się imiona i nazwiska plus adresy e-mail w domenie @ABW.gov.pl

Szmaciarze.

Psycholu, PILNIE do mnie na wizytę!!!!

Nienawidze PISu

Tylko się z tego cieszyć. Nienawiść takich jak ty to dowód uznania dla skuteczności rządów PIS. DZIĘKUJEMY!!!!

Nienawidze PISu

Oni narodowi socjaliści pisbolszewicy już się czują właścicielami Polski i wszelkiej trzody.
Prywatne, państwowe, pieniądze, inne dobra, jaka różnica?
A różne pegasusy są do tropienia antydemokratycznej opozycji, by mafia mogła trwać.
Ku..mać.
Agentura i pas transmisyjny putina.

Co teraz zrobi premier od bezpieki mały kulawy hitler kałczyński?

Kopnie kota?

Wygląda na to, że w GRU Polska stała się krajem, do którego wysyła się kandydatów na pierwszy etap selekcji, dopiero kiedy coś tu zdziałają, co jest - jak po raz kolejny widać - wyjątkowo proste, mogą przystąpić do egzaminów wstępnych.

Leszek Miller
@LeszekMiller
Pan minister Dworczyk nie musi się martwić. Przecież Janusz Cieszyński został ministrem od cyfryzacji zatem bezpieczeństwo sieci będzie niezawodne. Co najmniej tak jak respiratory ""kupione"" od handlarza bronią.

De@Bill Dworczyk jest skończony.

Kanał POUFNE ROZMOWY opublikował skany dowodu i prawa jazdy tego idi@ty.

Bez zamazań.

Problemem dla Dworczyka (z punktu widzenia obowiązku ochrony danych)może być to, co ukazało się w środę rano. Telegram opublikował CV płk Konrada Koprowskiego, szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Są tam dane podlegające ochronie RODO, takie jak prywatny adres, pesel itd. Na pewno coś takiego nie powinno być udostępniane publicznie, a dysponent tego rodzaju materiału powinien dbać o jego bezpieczeństwo.

O godz. 14.09 hakerzy opublikowali kopię prawa jazdy i dowodu osobistego Dworczyka.

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : panieonline.pl/monia89