Dziadek Antoni Bobko umarł we Lwowie w 1941 roku. Pani Jadwiga z lwowskich czasów pamięta jedynie zapach czarnej prawdziwej kawy. Kuchnię lwowską poznała już w Czerwonym Dworku: od mamy i z... 200 przepisów dziadka Antoniego. Kontynuuje tradycję rodzinną: piecze mostek cielęcy nadziewany kurą, czyli tzw. bruścik, wie, co to faszerowany kiel (włoska kapusta nadziewana mięsem), gotuje zupę z zielonego groszku z lanym ciastem. Jest mistrzynią ciast z tortem makowym na czele i rozmaitych nalewek! Na święta piecze...14 ciast, na co dzień - po jednym, ale za to dwa razy w tygodniu! W piwniczce na półkach stoi ponad...1,5 tys. przetworów: od sałatki z zielonych pomidorów, przez przeciery, kompoty, grzyby, konfitury, owoce w całości po warzywa do zupy i soki.
Kulinarnym wyzwaniem są wszystkie święta („ma być uroczyście, inaczej niż na co dzień”). Wtedy piecze pasztet z królika, robi galantynę z kury, roladę z boczku, a nawet przygotowuje i wędzi domową kiełbasę. Pani Jadwiga zna tajemnicę przygotowania dobrego sosu, znakomitej nalewki i niespotykanych dziś ciast. Co więcej: nie strzeże przepisów dziadka Antoniego, nie sprzedaje ich mediom czy restauracjom. Swoimi doświadczeniami i przepisami dzieli się z innymi bezinteresownie.
CWIBAK
Oryginalny zapis lwowski dziadka Antoniego: „Ile 4 jaja zaważą, tyle cukru i tyle mąki, trze się wałkiem w donicy, aż masa zgęstnieje i zbieleje. Pół wagi owych jaj daje się rodzynków i migdałków wzdłuż krojonych. Miesza się i piecze w gorącym piecu”.
...tłumaczony na język współczesny:
6 żółtek utrzeć z 25 dag cukru. Dodać 25 dag mąki i bakalie według uznania (rodzynki, migdały, orzechy, gigi, skórka pomarańczowa). Na końcu wymieszać delikatnie z ubitą pianą z jaj. Piec w keksówce w średnio gorącym piekarniku.
KONFITURA z RÓŻY
1 szklanka mocno ubitych płatków z róży, 1 szklanka cukru, jedna czwarta łyżeczki kwasku cytrynowego. Ucierać w makutrze tak długo, aż powstanie jednolita masa. Przełozyć do słoiczka. Nie gotować.
SAŁATKA „na zimę” pani Jadwigi
1 kg cukinii lub ogórków, 20 dag marchewki, 15 dag cebuli, 4 łyżki cukru, 1 szklanka octu, 4 szklanki wody, 1-1,5 łyżeczki soli. Cukinię i cebulę pokroić w plastry, marchew zetrzeć na grubej tarce, wymieszać z solą i cukrem - zostawić na 12 godzin. Następnie zagotować wodę z octem, dodać do warzyw, zagotować krótko. Przełożyć do słoików.
Nowiny Jeleniogórskie nr 35/09.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...