Dla mięsożernych czytelników „NJ” Bronisław Reczuk przygotował przepis na zupę gulaszową prosto z chaty. Zwolennikom lżejszej kuchni, opartej na rybach i warzywach, proponujemy wybróbowanie autorskiego przepisu Bronisława Reczuka z pstrągiem i łososiem w rolach głównych. Z zupą gulaszową można zaczekać na jesienne słoty.
ZUPA GULASZOWA (przepis na 4 osoby)
Produkty: 300 g wołowiny, 2 duże pomidory, 2 czerwone papryki, 2 zielone papryki, 1 duży seler, 1 duża pietruszka, 1 duża marchewka, 2 cebule, 10 ząbków czosnku, 2 ziemniaki, czosnek, kminek, sól, pieprz, papryka mielona slodka i ostra, wegeta, maggi, liść laurowy, ziele angielskie.
Przygotowanie: wołowinę pokroić w średnią kostkę, obsmażyć na oleju do zarumienienia, wrzucić do garnka z gotującą się wodą (1,5 l) z listkiem laurowym i zielem angielskim. Gotować około 45 minut. W tym czasie papryki, cebule, seler, marchew, pietruszkę i pomidory pokroić w średnią kostkę i podsmażać około 15 minut na tej samej patelni co poprzednio mięso. Pod koniec smażenia dodać sporo słodkiej papryki i szczyptę ostrej papryki, sól, pieprz. Warzywa dodać do garnka z miesem, wrzucić jeszcze obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Można dodać zasmażkę (z 2 łyżek mąki). Gotować zupę jeszcze 15 minut. Doprawić kminkiem. Podawać z grzankami lub pieczywem.
FILET Z PSTRĄGA przekładany łososiem i wędzonym boczkiem (przepis na 2 osoby)
Produkty: 1 średniej wielkości pstrąg lub 2 filety ze świeżego pstrąga, około 120 g świeżego łososia, 2 plastry wędzonego boczku, 4 ząbki czosnku, 20 g masła, natka pietruszki drobno posiekana, sól, pieprz, pieprz cytrynowy, około 20 małych cebulek konserwowych (srebrnych).
Przygotowanie: z pstrąga wyciąć filety, łososia pokroić w cienkie paski. Utrzeć masło z pietruszką, zmiażdżonym czosnkiem, solą i pieprzami. Tak przygotowanym masłem posmarować filety z pstrąga i łososia - odstawić na dwie godziny. Na filet z łososia posmarowany masłem nałożyć warstwę łososia z masłem, a na wierzch plaster boczku. Przebić ryby szpadką do grilla, smażyć na grillu (obracając) 6-7 minut. Można smażyć na patelni grillowej. Pod koniec smażenia dodać jeszcze masła. Podawać z cebulką konserwową i surówką z białej poszatkowanej kapusty, świeżym koperkiem, doprawioną solą, pieprzem, octem, cukrem, skropioną oliwką.
Nowiny Jeleniogórskie nr 29/09.
Komentarze (1)
faktycznie jedzonko pyszne, a frytki domowej roboty
polecam-wreszcie domowe jedzenie w Jeleniej Górze