To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Wyniki wyborów w Rzeszowie i co to oznacza dla Polski

 fot.: iStock

Jeden z czwórki kandydatów zdobył w niedzielę ponad 50 procent głosów. To oznacza, że Rzeszów wybrał prezydenta już w pierwszej turze.

Znamy już wyniki z wszystkich komisji, w których w niedzielę rzeszowianie wybierali prezydenta miasta. Głosowanie było konieczne, po tym jak w lutym ze stanowiska zrezygnował Tadeusz Ferenc. 81-letni samorządowiec odszedł ze względu na stan zdrowia. Rządził stolicą Podkarpacia 20 lat.

Do wyborów stanęli:

• Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta popierany przez KO, PSL i Polskę 2050,

• Grzegorz Braun, poseł Konfederacji,

• Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka wspierana przez PiS,

• Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski. (oficjalnie poparł go ustępujący Ferenc).

Według danych z komisji wyborczych ponownego głosowania nie będzie, bo jeden z kandydatów otrzymał w niedzielę ponad 50 procent głosów.

Wyniki wyborów w Rzeszowie

• Konrad Fijołek – 56,51 proc.,

• Ewa Leniart – 23,62 proc.

• Marcin Warchoł – 10,72 proc.

• Grzegorz Braun – 9,15 proc.

Te wybory to nie była tylko sprawa lokalnej polityki. Był to najważniejszy sondaż poparcia dla partii w tym roku. To też sprawdzian dla Zjednoczonej Prawicy, która wystawiła dwóch zwalczających się kandydatów. Komentatorzy podkreślają również, że głosowanie miało pokazać, czy wygrywa Polska samorządowa, czy jednak warszawska polityka.

Pomógł premier?

„W Rzeszowie nie wygrała żadna opcja, żadna formacja, żadna strona między nami obywatelami. W Rzeszowie tak naprawdę zwyciężyła jedność. Najpierw jedność między nami - grupą radnych, potem jedność rzeszowian. Tych wszystkich, którzy skupili się wokół idei, programu. Jestem głęboko przekonany, że w Polsce, w której tak silne są jeszcze podziały, już wkrótce, także zwycięży ta jedność.” - mówił na gorąco Fijołek, a w poniedziałek rano w wywiadzie dla TVN24 dziękował… premierowi.

Wybory miały się odbyć 14 marca, ale Mateusz Morawiecki przesunął je na czerwiec z powodu pandemii. Fijołek właśnie za to dziękował szefowi rządu, mówiąc, że to mu dało lepszy wynik, niż w pierwszych sondażach. „Spędziłem kampanię na ulicach Rzeszowa (…) i ten dłuższy czas kampanii pokazał mieszkańcom, kto jest bardziej autentyczny.” - tłumaczył prezydent elekt. Ewa Leniart pogratulowała już zwycięzcy: „Czekamy do godzin nocnych, kiedy ostatecznie zostaną podane wyniki przez Państwową Komisję Wyborczą. Niemniej jednak już w tej chwili spieszę, by pogratulować rywalowi i podziękować wszystkim konkurentom.” - mówiła stojąc wśród swoich sztabowców na wieczorze wyborczym.

Frekwencja w wyborach na prezydenta Rzeszowa wyniosła 54,01 proc.

Komentarze (4)

Dokopali piślakom ,dziś Słowacy dokopią naszym narcyzom.

Polska, ojczyzną Niemców. Nauczyli nas pisać i czytać. Ofiarowali łacinę i chrześcijaństwo. Ofiarowali królewską koronę marnemu księciu z bagien.

A potem wywołali 2 wojny światowe, w wyniku których wymordowali miliony ludzi. Chcieli zjednoczenia Europy pod kierownictwem Nadludzi. Teraz realizują ten plan metodami ekonomicznymi.Churchill sądził,że Niemcy powinny być co 50 lat profilaktycznie bombardowane. Piłsudski namawiał Francuzów w 1932 r.do obalenia Hitlera. Ale Żabojady nie chciały......

Na pocieszenie klęski w Rzeszowie, Prezes "łyknął" Kukiza i jak dobrze pójdzie, to wywali Gowina. Byle tylko zyskać przewagę głosów przy następnych (ciągle odwlekanych) ważnych głosowaniach dla PiS! W polityce trzeba mieć "jaja", a nie być podręczną ścierką, panie Kukiz, a tak kiedyś Pana nawet lubiłem...