To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Co nam WOŚP dał?

Co nam WOŚP dał?

Sprzęt wartości ponad 10 mln zł przekazała placówkom medycznym regionu jeleniogórskiego Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy po wszystkich dotychczasowych finałach. Oczywiście najwięcej sprzętu trafiło do Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Nadchodzi nietypowy – bo w warunkach epidemii - 29. Finał WOŚP. Z przesuniętym terminem, bez spektakularnych wydarzeń, ze zbiórkami głównie w internecie. Finał zacznie się wieczorem 30 stycznia. W tym roku pieniądze będą zbierane dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, a część może być przeznaczona na walkę z koronawirusem.
My postanowiliśmy zobaczyć jak wiele dotąd od Orkiestry otrzymała Jelenia Góra i inne miejscowości regionu.
Sprzęt od WOŚP trafiał do 12 miejscowości naszego regionu. To Bogatynia, Bolesławiec, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Kowary, Lubań, Lubawka, Lwówek, Miłków, Piechowice i Zgorzelec. Tych miejscowości jest właściwie jeszcze więcej, ale choć do niektórych trafiał sprzęt, to palcówki te organizacyjnie są przypisane do jednostek nadrzędnych. Dlatego nie ma np. Bolkowa, choć tamtejszy zakład opiekuńczo-leczniczy (podległy jeleniogórskiemu szpitalowi) otrzymał sprzęt o wartości ponad 500 tys. zł, ani Gryfowa (prawie 300 tys. zł dla oddziału opieki długoterminowej, w ramach PCZ w Lwówku Śląskim). Pomocy nie są pozbawione także małe miejscowości, o czym świadczy Miłków, gdzie do ZOL-u trafił sprzęt warty 342 671 zł.
Dokładna wartość sprzętu, który trafił do Jeleniej Góry to 3 168 783 zł. Oczywiście zdecydowana większość sprzętu - o wartości prawie 3 mln zł - trafiła do (wliczając w to także sprzęt przekazywany po pierwszych finałach Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu) Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. W WCSKJ z kolei najwięcej sprzętu trafiło na oddział Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka i Pododdziałem Intensywnej Opieki Neonatologicznej. Łączna wartość urządzeń tam przekazanych wynosi ponad 1,18 mln zł. Wśród przekazanego sprzętu znalazły się m.in bilirubinometr, stanowisko do resuscytacji, dwa kardiomonitory, dwa inkubatory, inkubator do opieki intensywnej.
Najhojniejsza dla jeleniogórskiego szpitala Orkiestra była po 26. Finale, czyli w 2018 r. Wtedy trafił tu sprzęt wartości prawie 1 mln zł.
Z pomocy Orkiestry korzystały też inne jeleniogórskie instytucje. Karkonoska Grupa GOPR, do której trafił sprzęt wartości prawie 200 tys. zł, otrzymała m.in. dwie hondy i dwie przyczepy ratunkowe dla czterokołowców, a Związek Kombatantów wart 3,5 tys. aparat EKG. Wśród obdarowanych były też m.in. kuratorium oświaty, gdy jeszcze mieściło się w Jeleniej Górze, pogotowie ratunkowe czy Rejonowy Sztab Ratownictwa SKSR.

Drugą pod względem wartości placówką, do której trafiał sprzęt od WOŚP jest szpital w Bolesławcu. Placówka otrzymała sprzętu za blisko 1,6 mln zł, z czego większość po ostatnim finale, czyli w 2020 r. Do Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu trafiły urządzenia warte 1,45 mln zł. Przede wszystkim na oddział neonatologiczny, ale także na pediatrię, otolaryngologię i do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego.
940 tys. zł, to wartość sprzętu, który WOSP przekazał szpitalowi kamiennogórskiemu, a 870 tys. zł warty był sprzęt, który trafił do szpitala w Zgorzelcu.

Komentarze (19)

Ostatni bastion wolności którego PIS nie zniszczył.
Trzymajmy się oby dotrwać do normalności, do utraconej demokracji.

Tytułowe pytanie powinno brzmieć:Co WOŚP dała Jurasowi,melonowi mrówce.Idea szczytna tylko osoba Owsiaka z chwilą uwikłania w politykę starcił wiarygodnośc i zaufanie.Nie poinien juz prowadzić tej organizacji.Zrezygnował 2 lata temu i to była dobra decyzja ,złą decyzją był powrót.Nie dla niego a dla WOŚP.

Złą decyzją było napisanie przez ciebie tego komentarza. Kolejne rekordy zbiórek tylko potwierdzają to ,że ludzie chcą pomagać.

Przemyślał sytułację-nigdzie on i jego rodzina takiej kasy nie zakobią, więc wrócił.

Nie pytaj się co Juras zrobił dla miasta, zastanów się co Ty możesz dać Jurasowi. Juras santo subito!

Ruszyło narodowo socjalistyczne upodlanie seniorów 70+.

Nic to że zaszczepiono muchomora jadownika z Torunia i hitlera z bunkra kaczy szaniec na Żoliborzu.

Je*** pis.

Uwierz Kopaczowej kowid-19 wystarczy przeczekać.Nie ma o co bić piany!Już nasi przodkowie rzucali kamieniami w dinozaury,więc pewnie teraz PO,rzuci w kowida-19 i będzie po sprawie.

Przecież to takie proste. Kler+ zakonnicy +służby cywilne +katecheci to jakieś 200 000 osobnikow X 2 to daje 400 000 szczepień. Czy widzieliście klechę w punkcie szczepień ? Dla niepełnosprawnych nie wychodzących o własnych siłach z domu nie ma mobilnych punktów szczepień.

potrzaskany łbie WOŚP jest dla NAS to jedyna deska ratunku aby dotrwać do normalności .

Dłużej zejdzie odbudowa po PISie niż zniszczeń po IIWŚ.

To i tak niewielu. Za komuny w samej PZPR było 3 do 3,5 mln nomen omen członków. A jeszcze ZSL i SD, no i celebryci, a także ich rodziny. Oczywiście oficjalną szczepionką byłby ruski Sputnik, ale wyżej wymienieni otrzymywaliby szczepionki zachodnie. POwiedz soclibie, nie zakręciła ci się łezka na wsPOmnienie starych dobrych czasów?

Miałe znajomego, legalnie zbierał na chore dziecko. Z każdego 100 PLN na dziecko szło 5 PLN na imprezy reszta. Jest sposób na życie ?

Nam NIC nie dał. Sobie dał.

Swojego nic nie dał, część tego co zebrał skonsumował. Upasł się.

Siema, niech żyje Jurek. Z budżetu nie czerpie jak piślaki. Robi co może i żeby jak najdłużej. p(P)iślaków przeżyje a później już z górki. Brawo Jurek i WOŚP.

Być może jak wielu znalazł sposób na dobre życie.Choć na początku był to zupełnie inny człowiek,orkiestra też była inna.

Nie czerpie z budżetu, czyżby??? A te imprezy, koncerty organizowane dla WOŚP przez samorządy, ich zabezpieczenie logistyczne, medyczne to za jakie pieniądze jest!? Ano właśnie za budżetowe, ze środków publicznych, geniuszu.

W tym roku nie dam na Owsiaka

Na tace daj tam tego potrzebują i taca ma być cicha

Ani grosika dla "Koncernu Medycznego Owsika...Jedna Wielka Ściema od początku.

Nie on dał, tylko złożyli się na to ludzie :-)