To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Wizualna podróż w czasie

Warto czytać:  Wizualna podróż w czasie

„Jelenia Góra Dawniej i Dziś. Miasto na Fotomontażach” Marcina Wójcika to nie tylko książka, ale cały twórczy projekt, który oprócz zaowocował nie tylko ekskluzywnym wydawnictwem, ale i wystawą, jaką można właśnie oglądać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Opatrzone opisami efektowne fotomontaże dają okazję do wyjątkowej, wizualnej wędrówki ulicami miasta i wyjątkowej podróży w czasie.

Projekt zainicjowany został przed dwoma laty, kiedy powstało kilka próbnych połączeń współczesnych i dawnych fotografii Jeleniej Góry.
Początkowo autor prezentował swoje jeleniogórskie fotomontaże jedynie w internecie. Jednak po kilku miesiącach nadarzyła się okazja, aby prace te pokazać publiczności także w zaprzyjaźnionej kawiarni. Ciekawe fotomontaże przyciągały uwagę, z czasem zrodziła się też idea, aby na specjalną okazję rodzinną przygotować album zawierający te niezwykłe prace. I tak, po kolejnych kilku miesiącach, dokładnie 14 kwietnia 2016 roku, pojawił się prototypowy egzemplarz albumu będący urodzinowym prezentem dla ojca autora, zawierający ponad 160 stron z nieco ponad setką prac. Przy każdym fotomontażu pojawił się też opis prezentowanego miejsca.
Unikatowy prezent okazał się przebojem i inspiracją do wydania drukowanej książki w większym nakładzie. Praca nad wydawnictwem trwała kolejny rok. Większość przygotowywanych do druku fotomontaży zostało stworzonych od początku, z użyciem nowych fotografii, a opisujące je teksty zostały przeredagowane pod okiem specjalistów i znawców historii. Do przedsięwzięcia udało się też pozyskać finansowe wsparcie miasta Jelenia Góra oraz jeleniogórskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oddział w Jeleniej Górze. Dzięki tym dwóm patronom projektu w połowie marca 2017 roku ukazał się jedyny w swoim rodzaju album o Jeleniej Górze.

Fragment wstępu:
Hirschberg. Do 1945 r. miasto położone na wchodzie Niemiec, w prowincji Niederschlesien, w Hirschberger Tal, u stóp Riesengebierge, najwyższego pasma górskiego Sudeten.
Jelenia Góra. Od 1945 r. miasto położone na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Jeleniogórskiej, u stóp Karkonoszy, najwyższego pasma górskiego Sudetów.
W rzeczywistości jest to jedno miasto o burzliwej historii, która rozpoczyna się w XII w. i jest pisana do dziś. W trakcie dziesięciu wieków swojego istnienia Jelenia Góra przechodziła przez panowanie licznych gospodarzy, należała do wielu księstw, rodów i państw. Każda epoka jej istnienia zostawiała po sobie charakterystyczny ślad, wpływając na obecny kształt miasta. Pojawiały się nowe zabudowania, coraz dalsze tereny wcielano w jego granice, kolejni mieszkańcy przyjeżdżali by wspólnie uczestniczyć w tworzeniu tutejszej historii. Ich życiorysy wzajemnie przenikały się, tak jak w niniejszym albumie przenikają się fotografie historyczne ze współczesnymi, tworząc wizualny pomost między Jelenią Górą dawniej i dziś.
Fotomontaże przedstawiają głównie połączenia zdjęć z drugiej dekady XXI w. z fotografiami pochodzącymi z pierwszych dziesięcioleci wieku XX. Ten wybór związany jest przede wszystkim z okresem świetności miasta, który przypada właśnie na przełom XIX i XX w. oraz z dostępnością dawnych materiałów fotograficznych. Technika zastosowana do stworzenia tych kadrów polega na wykonaniu współczesnego zdjęcia z tego samego miejsca, z którego została wykonana archiwalna fotografia, a następnie na połączeniu obrazów w taki sposób, by uzyskać efekt przenikania. Tak powstało do dziś ponad 200 fotomontaży Jeleniej Góry, 95 z nich wraz z opisami miejsc, które przedstawiają, znalazło się w niniejszym albumie.

160-stronicowy album nabyć można w kilku punktach sprzedaży w Jeleniej Górze, w tym także w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim, gdzie do 7 maja 2017 roku trwa wystawa prezentująca wybrane fotomontaże Marcina Wójcika.