Projekt zainicjowany został przed dwoma laty, kiedy powstało kilka próbnych połączeń współczesnych i dawnych fotografii Jeleniej Góry.
Początkowo autor prezentował swoje jeleniogórskie fotomontaże jedynie w internecie. Jednak po kilku miesiącach nadarzyła się okazja, aby prace te pokazać publiczności także w zaprzyjaźnionej kawiarni. Ciekawe fotomontaże przyciągały uwagę, z czasem zrodziła się też idea, aby na specjalną okazję rodzinną przygotować album zawierający te niezwykłe prace. I tak, po kolejnych kilku miesiącach, dokładnie 14 kwietnia 2016 roku, pojawił się prototypowy egzemplarz albumu będący urodzinowym prezentem dla ojca autora, zawierający ponad 160 stron z nieco ponad setką prac. Przy każdym fotomontażu pojawił się też opis prezentowanego miejsca.
Unikatowy prezent okazał się przebojem i inspiracją do wydania drukowanej książki w większym nakładzie. Praca nad wydawnictwem trwała kolejny rok. Większość przygotowywanych do druku fotomontaży zostało stworzonych od początku, z użyciem nowych fotografii, a opisujące je teksty zostały przeredagowane pod okiem specjalistów i znawców historii. Do przedsięwzięcia udało się też pozyskać finansowe wsparcie miasta Jelenia Góra oraz jeleniogórskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oddział w Jeleniej Górze. Dzięki tym dwóm patronom projektu w połowie marca 2017 roku ukazał się jedyny w swoim rodzaju album o Jeleniej Górze.
Fragment wstępu:
Hirschberg. Do 1945 r. miasto położone na wchodzie Niemiec, w prowincji Niederschlesien, w Hirschberger Tal, u stóp Riesengebierge, najwyższego pasma górskiego Sudeten.
Jelenia Góra. Od 1945 r. miasto położone na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, w Kotlinie Jeleniogórskiej, u stóp Karkonoszy, najwyższego pasma górskiego Sudetów.
W rzeczywistości jest to jedno miasto o burzliwej historii, która rozpoczyna się w XII w. i jest pisana do dziś. W trakcie dziesięciu wieków swojego istnienia Jelenia Góra przechodziła przez panowanie licznych gospodarzy, należała do wielu księstw, rodów i państw. Każda epoka jej istnienia zostawiała po sobie charakterystyczny ślad, wpływając na obecny kształt miasta. Pojawiały się nowe zabudowania, coraz dalsze tereny wcielano w jego granice, kolejni mieszkańcy przyjeżdżali by wspólnie uczestniczyć w tworzeniu tutejszej historii. Ich życiorysy wzajemnie przenikały się, tak jak w niniejszym albumie przenikają się fotografie historyczne ze współczesnymi, tworząc wizualny pomost między Jelenią Górą dawniej i dziś.
Fotomontaże przedstawiają głównie połączenia zdjęć z drugiej dekady XXI w. z fotografiami pochodzącymi z pierwszych dziesięcioleci wieku XX. Ten wybór związany jest przede wszystkim z okresem świetności miasta, który przypada właśnie na przełom XIX i XX w. oraz z dostępnością dawnych materiałów fotograficznych. Technika zastosowana do stworzenia tych kadrów polega na wykonaniu współczesnego zdjęcia z tego samego miejsca, z którego została wykonana archiwalna fotografia, a następnie na połączeniu obrazów w taki sposób, by uzyskać efekt przenikania. Tak powstało do dziś ponad 200 fotomontaży Jeleniej Góry, 95 z nich wraz z opisami miejsc, które przedstawiają, znalazło się w niniejszym albumie.
160-stronicowy album nabyć można w kilku punktach sprzedaży w Jeleniej Górze, w tym także w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim, gdzie do 7 maja 2017 roku trwa wystawa prezentująca wybrane fotomontaże Marcina Wójcika.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...