To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Warto czytać: Księga odpowiedzi na dziecięce pytania

Warto czytać: Księga odpowiedzi na dziecięce pytania

Książka zasypuje pytaniami, ale i odpowiedziami. „Basia. Wielka księga pytań” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak ma formę krótkich rozmów Basi z ofiarami jej niebywałej ciekawości. Autorki postarały się, aby były to dyskusje cięte, pełne humoru i ciepła. Jak zwykle podczas czytania Basi, trudno się powstrzymać się od chichotu.

Seria książek o Basi stworzona przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak należy już do kanonu literatury dla przedszkolaków. Książkę wielką sympatią darzą też rodzice oraz pracownicy bibliotek.
Przygody Basi to także tematy całej serii książek o małej bohaterce. "Basia i narty", "Basia i bałagan" i "Basia i moda", "Basia i tablet " czy "Basia i basen" to tylko niektóre z osobnych historii z życia Basi i jej rodziny. Każde z opowiadań napisane przystępnym dla dzieci językiem stanowi świetny pretekst do rozmów na ważne tematy, a w połączeniu z oryginalnymi ilustracjami, z humorem i poszanowaniem tworzą wspaniałe opowieści, które uczą, bawią i wzruszają.
„Basia. Wielka księga pytań” to tak naprawdę wielka księga odpowiedzi na codzienne i niecodzienne pytania przedszkolaków. W końcu, jak wyliczyli naukowcy, dzieci w wielu przedszkolnym zadają około 300-400 pytań dziennie. Basia również. Dlaczego? Po co? Jak? Kiedy? Dociekliwa Basia dopytuje mamę, wierci dziurę w żołądku tacie i ciągnie za język babcię, dziadka, a nawet pluszowego Miśka Zdziśka. Chce zrozumieć, po co jest to wszystko, skąd się wzięło i jak działa.
„Basia. Wielka księga pytań” to skarbnica wiedzy dla dzieci i praktyczna ściąga dla dorosłych. W końcu nie tak łatwo odpowiedzieć na pytania:
- Dlaczego znowu ktoś nasiusiał na deskę?
- Dlaczego dorośli mówią brzydkie słowa?
- Dlaczego tata pryka buzią?
- Jak działa bankomat?
- Skąd się biorą bączki?
- Kiedy dojedziemy na miejsce?
Szata graficzna książki to dzieło Marianny Oklejak, która z pasją rysuje od dziecka, projektuje także plakaty oraz szyje lalki. Ilustrowana przez nią książka obrazkowa „Jestem miasto. Warszawa” otrzymała tytuł Książki Roku Polskiej sekcji IBBY.
Czy w tym jakiś jest ambaras, że o wszystko pytam naraz?  

Komentarze (2)

"Dlaczego tata pryka buzią?" - bo gdy chłopcy zmieniają się w panów, to im gardło rośnie i głosy się obniżają.

Dobra pozycja - czasami humorystyczna ;)