Przygody psa Cywila, Kapitan Sowa na tropie, 07 Zgłoś się. Telewizyjne seriale przekonywały obywateli, że w PRL-u mogą czuć się bezpiecznie. Na ekranie każda zbrodnia znajdowała swój finał w sądzie, a przestępca za kratkami. Prasa szeroko relacjonowała procesy aferzystów gospodarczych i morderców. Co rusz zapadały wyroki śmierci. Wszystko po to, by PRL był bezpiecznym krajem. Rzeczywistość była inna. Seria napadów w Warszawie przypominały sceny z amerykańskich seriali kryminalnych. Rabunki, włamania, gwałty i morderstwa kobiet, były codziennością socjalistycznej Polski. A do tego porwania dzieci.
Gdy w 1965 roku uprowadzono małą Lilkę, świadkowie zapamiętali dwie kobiety i dziecko wsiadające do taksówki, czarnej wołgi. Dziewczynkę na szczęście odnaleziono, a porywaczki trafiły pod sąd. Jednak czarna wołga i jej kierowca, przepadli bez śladu. Tak narodziła się legenda, której milicja nie chciała dementować. Dzięki niej, ludzie pilnowali swoich pociech.
Informacja, jak zdobyć można promocyjne egzemplarze „Czarnej wołgi”, w „Nowinach Jeleniogórskich” z 20 listopada 2018 r. Zapraszamy do lektury!
Uwaga! Przemysław Semczuk, dziennikarz, publicysta historyczny, autor książek reporterskich opisujących historię PRL: "Wampir z Zagłębia”, „Maluch Biografia”, „Kryptonim Frankenstein”, „Zatajone katastrofy PRL”, “Czarna wołga” (niebawem ukaże się jego kolejny reportaż kryminalny z czasów PRL-u - „M jak Morderca”) spotka się z czytelnikami w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej 30 listopada o godz. 18.00! Jednym z głównych tematów jego opowieści będzie oparta na faktach powieść „Tak będzie prościej”- kryminał z wątkiem zabójstwa jeleniogórskiego przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia, fabularyzowany dokument osadzony w krajobrazie stolicy Karkonoszy lat 90. minionego stulecia - książka nagrodzona Srebrnym Kluczykiem 2018 nagroda kulturalną NJ w kategorii Literatura.
Komentarze (1)
A gdzie można nabyć te książki p.Semczuka