Przedzierając się od czeskiej wsi Bobr w Karkonoszach, gdzie ma kilka źródłowych potoków, wypływających z północno-wschodnich zboczy Žaclérskeho hřbetu oraz z Bobrowego Stoku, zanim nieopodal Krosna Odrzańskiego wpadnie do Odry, spływa z Gór Olbrzymich, zwalnia w Zbiorniku Bukówka i wkrada się od zachodu do Lubawki.
Potem leniwie wije się przez Kotlinę Kamiennogórską, przecina Kamienną Górę, gdzie dołącza do niego Zadrna i wbija między Góry Lisie a Masyw Trójgarbu i Krąglaka.
Za Marciszowem podmywa od północy Rudawy Janowickie, gdzie w Rudawskim Parku Krajobrazowym tworzy przełom tak malowniczy, jak układ obłoków na poburzowym niebie, po czym wlewa się do Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie w Jeleniej Górze łączy się z rzeką Kamienną. Potem meandruje ku północnemu zachodowi przez Borowy Jar i Jezioro Modre, za którym od Siedlęcina rozlewa się w Jezioro Wrzeszczyńskie, a następnie Jezioro Pilchowickie, skąd ciągnie na północ przez Wleń, Lwówek Śląski i Bolesławiec, za którym wpada w zacisze Borów Dolnośląskich. Dalej, zasilony wodami Szprotawy, Kwisy i Czarnej Wielkiej, przez Żagań i Nowogród Bobrzański dociera do miejsca swego przeznaczenia czyli Odry, wcześniej dając się wykorzystać do produkcji energii elektrycznej na Jeziorze Dychowskim i rozlewając w Jezioro Rakuszec Stary.
Droga, którą przebywa, jest więc niezwykle urozmaicona krajobrazowo. Jej scenerię tworzą góry, kotliny, pogórza i nizina, z porozrzucanymi w nich wsiami i miastami, wypełnionymi oryginalnymi zabytkami, pamiętającymi poszukiwania w dolinie Bobru złota, przebieg toczonych nad nim bitew, budowę sztucznych zbiorników, które miały okiełznać jego niespożytą energię. U podnóża Rudaw Janowickich oraz Gór Ołowianych dolina Bobru objęta jest ochroną w ramach Rudawskiego Parku Krajobrazowego, zaś między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim w ramach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Na terenie owych parków oraz w ich otulinie znajduje się szczególnie dużo obiektów świadczących o bogactwie kulturowym i naturalnym tego obszaru.
By poznać dolinę Bobru w pełni, nieskrępowanie doświadczyć jej piękna, dobrze jest przejechać ją na rowerze. Od Lubawki aż do Bolesławca, wzdłuż rzeki prowadzi szlak rowerowy ER-6.
Album wydany przez Wydawnictwo „Plan” z Jeleniej Góry.
Komentarze (1)
Wszystkie publikacje i mapy jeleniogórskiej firmy Plan są naprawdę dobre, dzięki nim odkryłem masę fajnych miejsc w kotlinie i poza nią :) naprawdę polecam świetna na prezent.