To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

W niedzielę na wycieczkę

W niedzielę na wycieczkę

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 16 września 2018 r. na wycieczkę nr 34 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.40 do Kwieciszowic. 

Trasa długości 17 km prowadzi przez wschodnią część Grzbietów: Kamienickiego i Wysokiego Gór Izerskich. Od przystanku kolejowego idziemy przez Kwieciszowice w kierunku Antoniowa. We wsi zachowały się liczne stare chałupy, najstarsza nr 42 ma kamienny portal z datą 1758 . Na granicy Antoniowa stoi dawna leśniczówka Iwenica, obecnie mieści się tu pensjonat. Drogami rowerowymi dochodzimy do Wolframowego Źródła zwanego również Źródłem św. Wolfganga dającego początek źródliskowym potokom Mrożynki, w XIX w . zostało ono ujęte w scementowane bloki granitognejsowe, przez które wykuto przepływ wody do małego zbiorniczka. W pobliżu źródła spotykamy szlak żółty, który zboczem Kamienicy (973m – najwyższy szczyt Grzbietu Kamienickiego) prowadzi na Rozdroże Izerskie – szeroką przełęcz na wysokości 767m łączącą Wysoki Grzbiet z Grzbietem Kamienickim. Na przełęczy działało niegdyś schronisko turystyczne Ludwigsbaude, opuszczony budynek rozebrano w 2013 roku. Następnie widokową drogą podchodzimy na Rozdroże pod Zwaliskiem, skąd szlakiem czerwonym idziemy na Wysoki Kamień (1058 m). Na wierzchołku schronisko wybudowane przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Ze szczytowych skałek roztaczają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach, jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach. W końcowej części wędrówki przez Hutniczą Górkę i Białe Skały (widoki na miasto i zachodnie Karkonosze) schodzimy do Szklarskiej Poręby Górnej, skąd około godz. 17 odjeżdżamy pociągiem lub autobusem PKS do Jeleniej Góry.
Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.