Wystawa "W cieniu Gór Olbrzymich. Średniowiecze".
Będzie to pierwsza ekspozycja z zaplanowanego w Muzeum Karkonoskim na najbliższe lata cyklu wystaw, których celem jest prezentacja aktualnego stanu wiedzy o przeszłości regionu Sudetów Zachodnich, będącego w centrum zainteresowań badawczych oraz kolekcjonerskich Muzeum.
Chronologia wystawy zawiera się w szerokich ramach okresu średniowiecza, począwszy od pojawienia się na omawianym terenie osadnictwa słowiańskiego z okresu plemiennego w VIII/IX wieku naszej ery, kończąc na przełomie XV i XVI wieku. Za symboliczną datę graniczną końca średniowiecza na terenie Sudetów Zachodnich i całego Dolnego Śląska, przyjęliśmy rok 1517 i związane z nim wystąpienie Marcina Lutra, zwiastujące początek Reformacji.
Zadaniem wystawy jest prezentacja wyjątkowo zróżnicowanej i bogatej kultury materialnej i duchowej, która wykształciła się u podnóża Karkonoszy i Gór Izerskich w średniowieczu. Jej źródłem były w równym stopniu wpływy polskie, czeskie i niemieckie. Zaś za cechę dominującą należy uznać nacisk, jaki położono na wykorzystanie zasobów naturalnych pobliskich gór. Stąd tak wielkie znaczenie dla rozwoju średniowiecznej Jeleniej Góry i całego regionu miało górnictwo kruszcowe, hutnictwo szkła oraz poszukiwania kamieni szlachetnych.
Wystawa "Dawno, niedawno, dzisiaj. Wieś w malarstwie Wiolety Rzążewskiej. Dzieła dolnośląskich twórców ludowych".
Ekspozycja związana z 75 rocznicą przybycia powojennych osiedleńców na Dolny Śląsk, poświęcona specyfice tożsamości kultur lokalnych i trwałości kanonu tradycji w okresie minionych ponad siedmiu dekad. Zasadniczą jej częścią są wielkoformatowe obrazy olejne malarki Wiolety Rzążewskiej, przedstawiające realia bytowania wiejskich wspólnot, inspirowane dawnymi fotografiami z rodzinnych zbiorów artystki. Są wśród nich przedstawienia świąt i codzienności, zawierające uniwersalny przekaz tożsamy z rzeczywistością Dolnego Śląska.
Dopełnieniem wystawy będą materiały audiowizualne i dzieła dolnośląskich artystów wiejskich odnoszące się do fenomenu trwania tradycji przeniesionych po 1945 roku przez członków migrujących wówczas społeczności. Tematycznie inicjatywa stanowi nawiązanie do zaleceń zawartych w Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ratyfikowanej przez Rząd RP w 2011 roku.
Ekspozycja realizowana jest przez Muzeum Karkonoskie z udziałem środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Samorządu Województwa Dolnośląskiego przy współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Szczegóły i terminy obu wystaw będziemy podawali na bieżąco.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...