To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Tybet z bliska

Tybet z bliska

Stowarzyszenie Sudety zaprasza na spotkania z kulturą Tybetu. W ciągu najbliższego roku w kilku miejscach na Dolnym Śląsku, zorganizowany zostanie cykl imprez pod hasłem „Tybet z bliska”  będący częścią długofalowego projektu polsko – tybetańskiej wymiany kulturalnej.

Przygotowane w jego ramach wydarzenia mają przybliżyć Polakom obraz życia w Tybecie oraz stanowić źródło głębokiej refleksji i inspiracji. Podczas spotkań zaproszeni do nas mnisi z Tybetu wykonają pięciodniową ceremonię sypania mandali. W programie znalazły się także wykłady dotyczące kultury Tybetu oraz wystawy i pokazy multimedialne.
Już w najbliższą niedzielę 9 grudnia 2012 pierwsza odsłona spotkań z Tybetem w Jeleniej Górze. W Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej odbędzie się wernisaż wystawy fotografii “Tybet z bliska” i multimedialny pokaz fotografii zatytułowany “Nomadowie Tybetu”. W programie wydarzenia także cykl wykładów dr. Jarosława Kotasa: „Kultura Tybetu”, „Historia okupacji Tybetu przez Chiny”  i “Dlaczego Tybetańczycy recytują mantry” oraz dr Genduna Yontena “Tradycyjna medycyna tybetańska”.
Gendun Yonten urodził się w Darmasali. Przez 20 lat studiował Filozofię buddyjską i kulturę tybetańską w klasztorze Ganden z Indiach. W 1994 roku otrzymał tytuł geshe, doktora filozofii. Przez 7 lat mieszkał wśród Indian w Kanadzie, badając ich kulturę, rytuały i tradycyjna medycynę. W latach 90. wykładał tybetologię na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W 1996 roku utworzył w Hanowerze centrum kultury tybetańskiej. Od lat w wieli krajach realizuje otwarte projekty wspierające Tybet i jego mieszkańców oraz organizuje wizyty Dalajlamy w Europie.  
Jarosław Kotas jest doktorem nauk prawnych specjalizującym się w dziedzinie prawa międzynarodowego publicznego. Od 2001 roku mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest adiunktem  w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.  Od kilkunastu lat praktykuje buddyzm tybetański w tradycji Jungdrung Bon. Jest instruktorem medytacji. Przez trzy lata prowadził badania w indyjskich Himalajach. Jest autorem licznych publikacji dotyczących spraw międzynarodowych i buddyzmu tybetańskiego.   
Początek niedzielnego, jeleniogórskiego spotkania z udział udziałem obu ekspertów o godz. 16.00. Więcej szczegółowych informacji na www.sudetica.com.

Tybet z bliska P.jpg