To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Szafirowo – rubinowe Lwóweckie Lato Agatowe to już!

Szafirowo – rubinowe Lwóweckie Lato Agatowe to już!

Wielkie święto poszukiwaczy skarbów natury w Lwówku Śląskim, czyli tegoroczne - XXII Lwóweckie Lato Agatowe już w najbliższy weekend! Jedna z największych i najciekawszych imprez, organizowanych cyklicznie w naszym regionie, rozpocznie się w piątek 12 lipca i trwać będzie do niedzieli 14 lipca. 

Każdego roku na ten szczególny, pełnych najróżniejszych atrakcji, prawdziwie gorący weekend do Lwówka Śląskiego zjeżdżają tłumy gości, by wspólnie z mieszkańcami miasta i okolic rozkoszować się mnóstwem kamiennych skarbów natury i dać się porwać szaleństwu wakacyjnej zabawy. Tego wydarzenia nie można przegapić!

Lwóweckie Lato Agatowe jest jedynym w swoim rodzaju festiwalem minerałów, połączonym z wielkim festynem i jarmarkiem rozmaitości, odbywającym się w Polsce. Sławi je nie tylko skala i ranga tego wydarzenia oraz bogactwo atrakcji, jakie zawsze czekają tu na uczestników wydarzeń, ale też fantastyczna atmosfera wakacyjnego spotkania i zabawy, jaka nie ma sobie równych.

Sercem LLA jest Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, którą tworzy ponad 200 stoisk z pięknymi kamieniami z całego świata. Co najmniej drugie tyle kramów odwiedzić można na jarmarku rozmaitości, wypełniającym place i ulice w sercu miasteczka.

Na lwóweckiej giełdzie kamienne skarby natury zaprezentują wystawcy z 20 krajów. Tegoroczna impreza odbywać się będzie w znacząco zmodyfikowanej formule organizacyjnej (związanej z reorganizacją lwóweckiego rynku), zwiększającej nie tylko komfort wystawców, ale i atrakcyjność wydarzenia dla zwiedzających. Teraz już cały obszar giełdy minerałów, rozlokowanej w sercu miasta, czyli wokół lwóweckiego ratusza, chroniony i monitorowany będzie przez wszystkie dni trwania imprezy. Daje to wystawcom możliwość zaprezentowania jeszcze bogatszych i cenniejszych zbiorów.
Na giełdzie, oprócz stoisk, na których podziwiać, kupować i wymieniać można kamienne skarby, nie zabraknie miejsc z pokazami obróbki kamieni i obrzędami walońskimi. Będzie też specjalna strefa dla dzieci „Geolandia”.

Zmodyfikowany został także układ jarmarku rozmaitości i rozrywkowej przestrzeni wydarzenia, z zapleczem gastronomicznym oraz parkami zabaw dla dzieci i dorosłych. W innej części rynku stanie główna scena, na której odbywać się będą oficjalne ceremonie i koncerty muzycznych gwiazd LLA. Bardziej przejrzysty dla uczestników imprezy będzie też podział obszaru imprezy na strefy tematyczne - giełda minerałów, giełda produktów regionalnych, giełda rzemiosła i wyrobów artystycznych, strefa ogrodu, jarmark rozmaitości, strefa gastronomiczna, strefa koncertów.

Szczególne miejsce wśród największych atrakcji lwóweckiego święta mineralogicznego zajmują główne wystawy, ulokowane w reprezentacyjnych wnętrzach ratusza. To wokół głównych ekspozycji najcenniejszych okazów prezentowanych podczas imprezy, cieszących się zawsze ogromnym powodzeniem zwiedzających, osnute jest życie giełdy minerałów i towarzyszących jej spotkań poszukiwaczy, kolekcjonerów oraz znawców i miłośników kamiennych skarbów natury.
XXII LLA odbywać się będzie w blasku wspaniałych rubinów i szafirów. To właśnie tym fascynującym, efektownym i niezwykle wartościowym minerałom, zaliczanym do najcenniejszych kamieni jubilerskich, poświęcona będzie główna wystawa imprezy, zatytułowana „Korundowe skarby”. Wystawowe gabloty, wypełnione efektownymi kamieniami w naturalnej postaci i efektownymi klejnotami, wśród których wzrok przyciągać będzie także drogocenna biżuteria, oglądać można tylko przez trzy dni, czyli w czasie trwania Lwóweckiego Lata Agatowego. Dlatego koniecznie trzeba wybrać się do Lwówka Śląskiego w tym czasie, by nie stracić okazji do zobaczenia urzekających cudów natury i wykonanych z nich cennych precjozów. Wśród najcenniejszych eksponatów tworzących wystawę będzie m. in. berło o długości 38 cm, ozdobione okazałym rubinem o wymiarach 60 x 30 mm, stanowiące dodatek do "korony wielkiej czwórki" eksponowanej w roku ubiegłym. We Lwówku Śląskim berło po raz pierwszy zaprezentowane zostanie publiczności!
W lwóweckim ratuszu, oprócz „Korundowych skarbów”, podziwiać będzie można również konkursowe wystawy kolekcjonerskie minerałów i multimedialną wystawę geologiczno-przyrodniczą. Tym razem na zwiedzających czekać będzie dziesięć prezentacji walczących o konkursowe nagrody: „Polski kamień krajobrazowy” Pawła Andrzejewskiego, „Jaspis – różnorodność kolorów i piękno krajobrazu” Andrzeja Bobrowskiego, „Minerały Dolnego Śląska” Daniela Cudziło, „Minerały Świata” Mirosława Gumiennego, „Skamieniałe drzewa z okolic Dąbrowy Tarnowskiej” Krzysztofa Polońskiego, „Agaty z Płóczek Górnych” Piotra Łużnego, „Świat bursztynu” Anny Machnikowskiej, „Wybrane minerały z masywu Strzegom – Sobótka” Ireneusza Niemczyka, „Blenda skorupowa – unikatowa forma występowania galeny i sfalerytu z Olkusza” Krzysztofa Sadowskiego i „Opale szlachetne z Etiopii” Wojciecha Staszki.

W ramach XXII LLA, w Lwóweckim Ośrodku Kultury, odbędzie się też dwudniowa sesja popularnonaukowa – dla kolekcjonerów, wystawców i wszystkich innych zainteresowanych (obowiązują wcześniejsze zgłoszenia). Tematy wystąpień naukowców to „Nowe oraz mniej znane surowce ozdobne Sudetów” (prof. dr hab. Krzysztof Łobos), „Charakterystyka mineralogiczna oraz geneza dolnośląskich nefrytów” (dr Stanisław Madej), „Prasiolit - rarytas mineralogiczny z Dolnego Śląska” (mgr Krzysztof Sadowski), „Opale szlachetne z Etiopii” (dr Wojciech Staszek).

Wśród rozrywkowych atrakcji wydarzenia nie zabraknie koncertów gwiazd estrady. W piątek na lwóweckim rynku wystąpi m.in. Natalia Nykiel, w sobotę - Cleo, a w niedzielę - Natalia Szroeder. Grono entuzjastów mają wielkie parady, organizowane podczas Lwóweckiego Lata Agatowego. Na dobry początek, w piątek, odbędzie się tradycyjna parada poszukiwaczy skarbów, a w sobotę parada motocykli, którą zakończy pokaz najciekawszych maszyn uczestniczących w spektakularnym przejeździe ulicami miasteczka.
Szczegółowy program imprezy publikujemy poniżej. 

LATO Z NOWINAMI

Lwóweckie Lato Agatowe organizowane jest pod patronatem Nowin Jeleniogórskich. Z tej okazji także redakcja NJ, wspólnie z Fundacją Nowin Jeleniogórskich, przygotowuje specjalną atrakcję dla uczestników tego wydarzenia.

W zabytkowych wnętrzach lwóweckiego ratusza urządzony zostanie salonik prasowy NJ, w którym przejrzeć będzie można archiwalne roczniki Nowin Jeleniogórskich (związane z historią Lwóweckiego Lata Agatowego) oraz otrzymać aktualne wydania Kompasu Górskiego – niezwykłego przewodnika, przygotowanego na trwający właśnie sezon turystyczny.

Na czas wakacyjnego szaleństwa przygotowaliśmy też konkurs dla miłośników naszego tygodnika, zatytułowany „Lato z Nowinami”, w którym zdobyć będzie można ciekawe nagrody. Konkurs ma dwie kategorie tematyczne, a uczestniczyć w nim mogą wszyscy zainteresowani, bez względu na wiek. Wszyscy, którzy poczują w sobie wenę literacką, mogą wziąć udział w konkursie na oryginalne, krótkie hasło promujące Nowiny Jeleniogórskie. Na tych, którzy wolą wyrażać siebie w obrazkach, przygotowaliśmy konkurs plastyczny. Aby powalczyć w nim o nagrody, trzeba dostarczyć nam własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną, której tematem jest „Wakacyjna przygoda”. Technika wykonania pracy dowolna, format nie mniejszy niż A5. Na laureatów, których wyłoni redakcyjne jury, czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Uwaga! Warunkiem udziału w naszym konkursie jest załączenie do konkursowego hasła bądź pracy plastycznej wypełnionego kuponu zgłoszeniowego, który publikujemy w Nowinach Jeleniogórskich z 9 lipca 2019 r. Kupon musi być oryginalny, wycięty z aktualnego wydania NJ. Konkurs trwa tylko do 23 lipca 2019 r. W tym czasie trzeba dostarczyć do redakcji NJ konkursowe prace wraz z kuponami. Można zrobić to osobiście bądź wysłać przesyłkę na adres: Nowiny Jeleniogórskie, ul. M. Skłodowskiej-Curie 13,58-500 Jelenia Góra, z dopiskiem na kopercie „Lato z Nowinami”. Liczy się data dostarczenia przesyłki do redakcji.

Na dodatkowe nagrody liczyć mogą ci, którzy zdecydują się połączyć udział w konkursie z uczestnictwem w XXII Lwóweckim Lecie Agatowym. Autorzy, którzy dostarczą swoje konkursowe prace wraz z kuponami do saloniku prasowego NJ, działającego w czasie imprezy w Lwówku Śląskim, na miejscu otrzymają dodatkowe upominki - niespodzianki! W saloniku prasowym, od ręki wstępnie, jeszcze przed posiedzeniem jury, ocenimy, czy konkursowa praca zasługuje na docenienie i na miejscu wręczać będziemy upominki wszystkim, których zaangażowanie uznamy za warte uhonorowania. Na szczególne względy liczyć mogą autorzy prac uwzględniających tematyczne wątki związane z Lwóweckim Latem Agatowym. Gorąco zapraszamy do wspólnej zabawy! 

XXII LWÓWECKIE LATO AGATOWE 12 - 14 lipca 2019
PROGRAM

12 lipca 2019 (piątek)
rynek miejski
15.00 – 20.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
15.00 – 22.00 - JARMARK OSOBLIWOŚCI, RĘKODZIEŁA I PRODUKTÓW REGIONALNYCH
ratusz (parter)
15.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „KORUNDOWE SKARBY”
15.00 – 21.00 - WYSTAWA „BOGACTWO PRZYRODNICZE I GEOLOGICZNE ZIEMI LWÓWECKIEJ”
ratusz (I piętro)
15.00 – 21.00 - WYSTAWA KONKURSOWA KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena giełdy minerałów
16.00 - OFICJALNE OTWARCIE MIĘDZYNARODOWEJ GIEŁDY MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
rynek miejski (teren przed sceną główną)
19.00 - PARADA POSZUKIWACZY SKARBÓW
scena główna
19.30 - OFICJALNE OTWARCIE XXII LLA
20.00 - ELA DĘBSKA BAND - KONCERT „MOJE JUTRO” 
21.30 - GWIAZDA WIECZORU - NATALIA NYKIEL

13 lipca 2019 (sobota)
rynek miejski
10.00 – 20.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
10.00 – 22.00 - JARMARK OSOBLIWOŚCI, RĘKODZIEŁA I PRODUKTÓW REGIONALNYCH
ratusz (parter)
10.00 – 22.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „KORUNDOWE SKARBY”
10.00 – 21.00 - WYSTAWA „BOGACTWO PRZYRODNICZE I GEOLOGICZNE ZIEMI LWÓWECKIEJ”
ratusz (I piętro)
10.00 – 21.00 - WYSTAWA KONKURSOWA KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
rynek miejski (teren przed sceną główną)
17.00 - PARADA MOTOCYKLI
18.00 - PREZENTACJA NAJCIEKAWSZYCH MOTOCYKLI UCZESTNICZĄCYCH W PARADZIE
scena główna
19.00 - WRĘCZENIE NAGRÓD ZA NAJCIEKAWSZE KOLEKCJE MINERAŁÓW
19.15 - DZIWOLUDY - KONCERT DLA KOLEKCJONERÓW
20.30 - MUZYCZNE RADIO – DISCO PARTY
22.00 - GWIAZDA WIECZORU - CLEO

14 lipca 2019 (niedziela)
rynek miejski
10.00 – 18.00 - MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA MINERAŁÓW I WYROBÓW JUBILERSKICH
10.00 – 20.00 - JARMARK OSOBLIWOŚCI, RĘKODZIEŁA I PRODUKTÓW REGIONALNYCH
ratusz (parter)
10.00 – 21.00 - WYSTAWA GŁÓWNA „KORUNDOWE SKARBY”
10.00 – 20.00 - WYSTAWA „BOGACTWO PRZYRODNICZE I GEOLOGICZNE ZIEMI LWÓWECKIEJ”
ratusz (I piętro)
10.00 – 21.00 - WYSTAWA KONKURSOWA KOLEKCJI MINERALOGICZNYCH
scena główna
17.30 - WYSTĘP FINALISTÓW LWÓWECKIEGO FESTIWALU TALENTÓW
18.45 - BIG BAND ELEKTROWNIA TURÓW - KONCERT DLA SPONSORÓW
20.00 - OFICJALNE ZAKOŃCZENIE XXII LLA
20.15 - KWADRANS DLA PRZYJACIÓŁ ZZA MIEDZY
21.00 - GWIAZDA WIECZORU - NATALIA SZROEDER

Imprezy towarzyszące i inne atrakcje:
- sesja popularnonaukowa „Kamienie szlachetne i ozdobne”;
- pokazy cięcia i szlifowania agatów;
- pokazy płukania złota;
- pokazy polerowania i szlifowania bursztynu;
- punkt bezpłatnej wyceny minerałów i kamieni szlachetnych;
- geolandia dla dzieci
- agatowe marsze na Szwajcarię lwówecką Nordic Walking;
- prezentacja „Agatusa” - monety okolicznościowej LLA;
- park zabaw dla dzieci (eurobungee, quady, ławka hip-hop, dmuchane zjeżdżalnie, suche baseny, autodrom, ranger, break dance, elektryczne samochody, wodne kule itp.);
- międzynarodowy turniej gry w boule;
- zawody wędkarskie o „Agat Lwówecki”;
- urozmaicona oferta cateringowa.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian programu XXII Lwóweckiego Lata Agatowego! 

XXII LLA 2019.jpg
XXII LLA - plan sytuacyjny.jpg
XXII LLA - logotypy.jpg
XXII LLA - pieczęć.jpg

Komentarze (2)

Zwiększyć patrole policji na drogach dojazdowych ,wyłapać pijaczków i tych co JUŻ nie mają prawka.

A w jeleniej na ulicy Bankowej Pijaki i menele zrobily sobie koczowisko na lawkach. Spia na lawkach i szczeja obok lawek Turysci ida i zatykaja nosy taki niebywaly smrod. Brawo.