To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Św.Wawrzyniec patronem Karpacza

Św. Wawrzyniec . Fot.UM karpacz

Dobiegają końca przygotowania do obchodów nadania patrona Karpaczowi. Zgodnie z wolą mieszkańców na patrona wybrano św. Wawrzyńca, opiekuna ratowników i przewodników górskich. Z tej okazji zapalnowano uroczyste msze w parku miejskim w Karpaczu oraz na szczycie Śnieżki. Na koncertach na deptaku wystąpią Czesław Mozil i Marcin Wyrostek.

Świętowanie potrwa przez kilka dni. Przygotowano warsztaty, koncerty, konkursy plastyczne, prelekcje oraz konkurs na pamiątkę związaną ze św. Wawrzyńcem. Kulminacyjnym punktem będą dwie uroczyste msze.

Msza na szczycie

10 sierpnia o godz. 12.00 na szczycie Śnieżki, pod kaplicą św, Wawrzyńca zostanie odprawiona msza odpustowa. Wezmą w niej udział biskupi z Polski oraz Czech, pielgrzymi, ratownicy górscy, przewodnicy.

Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego będzie w tym dniu bezpłatny.

Uroczystości zakończą się w Kotle Łomniczki, modlitwą przy symbolicznym cmentarzyku Ofiarom gór.

Zwyczaj odprawiania mszy odpustowej na szczycie został zapoczątkowany w 1981 roku z okazji przypadającej wówczas 300. rocznicy poświęcenia kaplicy św. Wawrzyńca, która stanęła na Śnieżce w XVII w. z inicjatywy ówczesnego opata krzeszowskiego Bernarda Rosy.

Ogłoszenie patrona Karpacza

12 sierpnia nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej Karpacza rozpoczną się obchody ogłoszenia św. Wawrzyńca patronem Karpacza. Sesja odbędzie się o godz. 9.30 w auli Szkoły Podstawowej im. Ratowników Górskich w Karpaczu, ul. Konstytucji 3 Maja 48.

O godz. 11.00 w parku miejskim przy ul. Mickiewicza mieszkańcy, radni, pielgrzymi i turyści spotkają się na uroczystej mszy św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Po mszy zaplanowano koncert ku czci św. Wawrzyńca w wykonaniu orkiestry i chóru warsztatów muzycznych.

Święty Wawrzyniec

Św. Wawrzyniec to patron ludzi gór (przewodników, GOPR-owców) oraz wszelkich zawodów związanych z ogniem w tym oczywiście walońskich górników i hutników. Postać świętego symbolizuje męstwo, odwagę i prawość czyli te cechy które są szczególnie wartościowe. Jest czczony przez ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy i zielarzy. To święty chroniący od pożarów i pomagający w chorobach reumatycznych i w poparzeniach.

Mozil i Wyrostek na ulicy

To nie koniec świętowania w Karpaczu. 11 i 12 sierpnia na karpackim deptaku na Open Street Festivalu, który jest połączeniem muzyki, teatru, tańca, pokazów cyrkowych i warsztatów, pojawią znani artyści. Atrakcje dla siebie znajdą tutaj zarówno dorośli jak i dzieci.

Gwiazdami festiwalu będą Czesław Mozil, Marcin Wyrostek, zespół Poparzeni Kawą Trzy oraz energetyczna grupa Foliba, która wprowadzi w Karkonosze afrykańskie brzmienie.

wawrzyniec4.jpg

Komentarze (5)

o to na konto p,bumisowj wpadnie pare tysiaczków

karpacz to wiocha. nawet swiety nie pomoze :-)

Super pomysł. Wawrzyńce to super chłopaki... Zapytajcie Mateusza EM. On coś o tym wie...

Super pomysł. Wawrzyńce to super chłopaki... Zapytajcie Mateusza EM. On coś o tym wie...

Ale jesteście zazdrośni. .jak chcesz zostać burmistrzem Karpacza to startuj a nie na każdym kroku go krytykujecie..robi coś dla miasta.
Chętnie wam odstapimy Zawiłe z rodzinka i kolesiami. .dopiero będzie mieli wioche