To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Świat to scena... 27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca o 17.00 w BWA uczniowie Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze zaprezentują etiudę teatralną „Vasari versus Vauxcelles”

Cały świat to scena,
A ludzie na nim to tylko aktorzy.
Każdy z nich wchodzi na scenę i znika,
A kiedy na niej jest, gra różne role
W siedmioaktowym dramacie żywota.

William Szekspir, Jak wam się podoba, akt II, sc.7
przełożył Stanisław Barańczak

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru
Ustanowiony został w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, działającego pod auspicjami UNESCO. Propozycja wyszła od prezydenta Fińskiego Instytutu ITI, Arvi Kivimaa. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru obchodzony jest corocznie przez narodowe ośrodki ITI na całym świecie. Każdego roku 27 marca, ogłaszane jest też orędzie, autorstwa wybitnego artysty teatru. Pierwsze ogłosił w 1962r. Jean Cocteau, francuski poeta, dramaturg, reżyser filmowy, scenarzysta, malarz i choreograf. W bieżącym roku ogłoszone zostały dwa orędzia – polskie jest autorstwa Mai Kleczewskiej, wybitnej reżyserki i INTERNATIONAL THEATRE INSTITUTE - Simona McBurney’a, (aktor, pisarz, reżyser teatralny, współzałożyciel Théâtre de Complicité)z Wielkiej Brytanii, który napisał w nim między innymi: „(…) teatr jest miejscem – mam ochotę powiedzieć schronieniem – gdzie ludzie gromadzą się i natychmiast tworzą wspólnotę. Tak jak robiliśmy to zawsze. Wszystkie teatry są wielkości pierwszych wspólnot ludzkich liczących od 50 do 14000 osób.(…). Ale, ponieważ teatr istnieje wyłącznie w teraźniejszości, rzuca on także wyzwanie temu katastroficznemu spojrzeniu na czas. Chwila obecna jest zawsze myślą przewodnią teatru. Jej znaczenie budowane jest w akcie zbiorowym między aktorem a publicznością. Nie tylko tutaj, ale teraz. Tu i teraz. Bez wykonania aktora publiczność nie uwierzyłaby. Bez tej wiary spektakl nie byłby spektaklem. Śmiejemy się w tej samej chwili. Jesteśmy poruszeni w tej samej chwili. Zapiera nam dech ze zdziwienia w tej samej chwili. Milczymy wstrząśnięci w tej samej chwili. I w tej samej chwili poprzez dramat odkrywamy najgłębszą prawdę: granica naszej własnej świadomości, którą uważaliśmy za najbardziej prywatny z podziałów pomiędzy nami, również nie istnieje. Dzielimy świadomość. Nie powstrzymają nas. Powrócimy każdej nocy. Każdej nocy aktorzy i publiczność ponownie się zgromadzą i ponownie zostanie wystawiony ten sam dramat.”
Wszystkim ludziom teatru – tym, których podziwiamy na scenie i tym pracującym z dala od świateł rampy, z okazji Ich Święta, redakcja Nowin Jeleniogórskich składa serdeczne życzenia wszelkich sukcesów.

Komentarze (8)

Dziękuję pięknie dramat teatru słynne matki Boga moment to lubi teatr najbardziej syn największe fanstaczytna

Jeszcze 30 marzec do domu z pozdrawiam

,,za moich czasow,gdy przyjechalem na Ziemie Odzyskane,to ten Teatr byl otwarty.Pamietam,jak sp.Weronika tam weszla i zm garderoby teatralnej wypozyczyla sobie kostiumm baronowej i tak oszukiwala naiwnych chlopow szlacheckie Polskie pochodzenie

No i nic się nie zmieniło, tylko skala zjawiska większa. Teraz zamiast Weroniki to motłoch się poprzebierał, utytułował, sam uhonorował siebie kasą i innymi dobrami i również za pomocą oszustwa rządzi, tyle że narodem

Do MiK jesteś bardzo mądra,szacunek.

Do BS dobrze ciągniesz druta,szacunek.

,, do MiK,masz racje.Polacy nadal nie przygotowani na taki rozrachunek,jak za moich czasow Polak jest ..takim jak z Grabowskiego -"Dalej jest noc.."

do marzyciela z 14:12,możesz sobie pomarzyć,niedoczekanie twoje.