Na ponad 500 kartach można oglądać sceny z przedstawień, oryginalne lalki, budynki teatralne, autorów spektakli. Dzięki ekspozycji można na chwilę przenieść się do teatru lalek w Tajlandii, Japonii, Austrii czy Czech. Autorem zbioru i właścicielem wystawy jest Libor Stumpf, animator lalek, założyciel i filar czeskiego Teatru „Ahoj”.
- Wystawa jest częścią mojego ogromnego zbioru – mówi Libor Stumpf. - W Jeleniej Górze pokazuję pocztówki, które świadczą o tym, jak różnorodny i popularny na świecie jest teatr lalek. Autor zbiera tematyczne pocztówki od 12 lat. Ma ich ponad 1500 i zbiór ciągle się powiększa. - To jedyna taka kolekcja na świecie – podkreśla Libor Stumpf. Wystawę można oglądać do 15 maja w Zdrojowym Teatrze Animacji. Wstęp za damo.
To niejedyny sposób w jaki jeleniogórzanie uczczą Międzynarodowy Dzień Teatru. Pamiętali o nim również uczniowie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. 27 marca w Galerii BWA przy ul. Długiej o godz. 17.00 przedstawią etiudę opartą na krytycznych tekstach o teatrze. Wybrali dwóch autorów - Giorgio Vasariego, który w „Żywotach najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów” (1550) spisał i uszeregował artystów tworzących w XVI wieku oraz Louisa Vauxcellesa, (1870-1943), krytyka wprowadzającego widza w świat awangardy. Młodzi twórcy etiudy postarają się odpowiedzieć na pytania: Jak wyglądałby odbiór sztuki, gdyby zabrakło opiniotwórczych źródeł? Czy indywidualny sposób interpretowania dzieła przez odbiorcę skazany jest każdorazowo na niepowodzenie? Scenariusz i reżyseria, montaż filmowy: Ewa Mickiewicz. Wstęp wolny.
Komentarze (1)
Wystawa w Teatrze Animacji dotyczy Dnia Lalkarstwa, jak napisane jest w repertuarze. To jest 21.03., a nie Dnia Teatru.