To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Sola w jajecznej skorupce

Sola w jajecznej skorupce

Roland Chamier-Gliszczyński (na zdjęciu z prawej strony, obok Łukasz Zając) pochodzi z Leśnej; w profesjonalnej gastronomii działa od 14 lat. Aktualnie Roland Gliszczyński kulinarne hity serwuje w „Świerkowej Karczmie” w Świeradowie Zdroju.

Specjalizuje się w dziczyźnie i kuchni staropolskiej: polędwice z dzika czy jelenia nie stanowią dla niego tajemnicy. Prywatnie natomiast preferuje... surówki, zwłaszcza tę o wdzięcznej nazwie „bałagan” (surowe warzywa pokrojone, zmieszane z majonezem i czosnkiem). Dziś kucharz zdradza przepis - wbrew specjalizacji - na... solę przyrządzoną w cieście jajecznym. Tak podana ryba z całą pewnością zaskoczy biesiadników.

SOLA z serem żółtym w cieście jajecznym (dla 4 osób)
Produkty: 4 filety (40 dag) z soli, 15 dag sera żółtego, 2 jajka, 2 łyżki mąki krupczatki, szczypta (mniej niż 1/4 łyżeczki) proszku do pieczenia, gotowa marynata do ryb i owoców morza, sól ziołowa.

Przygotowanie: filety z soli posypać marynatą do ryb i solą ziołową, na każdym filecie ułożyć słupek sera żółtego, zrolować, przebić wykałaczką. Zanurzać w gęstym cieście jajecznym (jaja roztrzepać z mąką krupczatką, solą ziołową, proszkiem do pieczenia) i smażyć na złoto w głębokim tłuszczu (rozgrzanym do 160 stopni) około 5-6 minut. Podawać z kiełkami lub gotowanymi jarzynami.

Nowiny Jeleniogórskie nr 21/09.
 

Komentarze (1)

Muszę spróbować.Zapewne palce lizać.Dzięki za przepis.